e s lovekom prináša rados, uspokojenie a obveselenie. A inokedy len letmý pohad na iného loveka vyvoláva v mysli rozarova-nie, sklamanie, zatrpknutos alebo úzkos.
Ešte nikto nemusel utova, že sa nestal alkoholikom. Mnohým z nich sa však už ani ronením sz nepodarilo napravi tragédie, ktoré im alkohol zapríinil. Nikto sa alkoholikom nenarodil, ahko sa však ním môže hocikto sta.
Opojné nápoje sú lákavé. Veakrát udia nachádzajú rozliné zdôvodnenia, príiny a „ospravedlnenia“, preo pijú. Týmto sa pokúšajú zastiera svoju slabos, nechu k sebazapieraniu, svoj mravný úpadok a utlmi v sebe pocit zodpovednosti.
asto poujeme argument: „ažko pracujem, keby som si nevypil, nevládal by som!“ Vypije si a potom je z neho len troska udskej bytosti, žalostná a smiešna zárove. Inokedy sa udia posmeujú k pitiu slovami: „Alkohol má dezinfeknú silu, pomáha loveku udrža si zdravie, ochrauje ho pred chorobami. Vo víne je uložená lieivá sila a bohatstvo vzácnych vitamínov.“ Skúsenos nám však dosveduje, že nemierne a sústavné pitie robí z udí mrzákov a vyháa ich do zdravotne a sociálne katastrofálnych situácií. Pravdou je, že víno správne a vo vhodnom ase užité je pre udský organizmus skutone liekom. Avšak ako hociktorý iný liek pri nadmernom požití sa ahko môže sta nebezpeným jedom. Je mnoho ažkých onemocnení, ktoré zapríiuje práve alkohol. Predasne ženie loveka do trvalej invalidity, alebo aj k predasnému umieraniu.
Vyskytujú sa aj také prípady, že lovek unavený tempom života, aj sklamaný vo svojich nádejách, znechutený neúspechmi v práci, hadá v alkohole uvonenie. Chce v alkohole „utopi“ svoje žiale a strasti.
Niekedy zaznejú vyjadrenia medzi umi: „Vypime si, aby sme si zdvihli náladu...!“ Je smutné, ke sa lovek vie zasmia a zaspieva iba vtedy, ke si alkoholom otupil cit, utlmil svedomie, zatemnil rozum. By veselí so spokojnou mysou by sme mali by aj bez opojného nápoja. Urite sa to dá.
Mária Hegedüšová,
kandidátka na poslankyu
za SDKU-KDH-DS- ANO