Z mesaného študijného pobytu na Zastupiteskom úrade Slovenskej republiky v Kanade sa vrátila Nitrianka Fabiola Petrášová.
„Využila som možnos, ktorá sa mi vyskytla ako postgraduálnej študentke Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde študujem na Ústave medzinárodných vzahov a aproximácie práva,“ uviedla Fabiola, ktorá sa po skonení štúdia chce dosta do diplomatických služieb. „Po absolvovaní internej stáže na I. teritoriálnom obvode Ministerstva zahraniných vecí SR, kam patrí aj Kanada, som sa rozhodla, že si svoje teoretické znalosti o tejto krajine rozšírim aj o praktické skúsenosti. Na našom zastupiteskom úrade v Ottawe som pobudla do 28. septembra.“
Veer s hokejistami
Tamojšiu budovu zastupiteského úradu sme zdedili pri delení federálneho majetku. Na prízemí sa nachádzajú reprezentané priestory, na 2. a 4. sú ubytovacie priestory zamestnancov a na treom je samotný úrad. Žijú tu všetci zamestnanci okrem vevyslanca, ktorý aj s rodinou býva v nealekej rezidencii, ktorú kúpila ešte Zdenka Kramplová.
Fabiola bola Ottawe v pomerne hektickom ase, ke prebiehali rozsiahlejšie personálne zmeny. „Po ukonení funkného obdobia sa na svoj návrat do vlasti pripravoval Miroslav Mikulášik, vevyslanec SR v Kanade, a zárove i jeho zástupca, ministerský radca, Stanislav Opiela, ktorý bol zárove mojím garantom. Popri všeobecnej diplomatickej práci som narela aj do innosti na konzulárnom, obchodnom a ekonomickom oddelení a prichádzala som do styku s diplomatickými materiálmi, nótami a inými dokumentmi. Zúastnila som sa aj na slávnostnej recepcii pri príležitosti nášho štátneho sviatku. Konala sa 10. septembra v reprezentaných priestoroch vevyslanectva. Prišlo vyše 300 hostí, diplomati, významní podnikatelia i krajania.“
Na súkromnej veeri u jej garanta sa stretla aj so slovenskými hokejistami Zdenom Chárom a Mariánom Hossom, ktorí hrávajú za Ottawa Senators. Vaka Zdenovi bola Fabiola aj na prípravnom hokeji proti Toronto Maple Leafs v Corel Centre. Vstupenka na zápas stojí 165 dolárov.
Nikto sa neponáha
Hlavným mestom sa Ottawa stala vaka súpereniu dvoch vekomiest - Montrealu a Toronta. Až vznikol kompromis a za hlavné mesto ustanovili Ottawu, ležiacu na hraniciach dvoch provincií. Anglicky hovoriaceho Ontária a francúzskeho Quebecku. Ak si tu chcete zohna zamestnanie, najlepšie je ovláda obe rei. Ottawa má približne 1,2 milióna obyvateov, jej dominantou je Parlamentný kopec. Autobusy premávajú po celom meste a poda toho, kam cestujete, si ich vyberáte poda farby. Quebecké sú modré, ontarijské ervené.
„Voný as som využila aj na prehliadku pamätníka civilizácií, ktorý je zaujímavý tým, že nemá ani jeden roh. Aj strecha a múry sú riešené oblúkovo. Spoluautorom objektu je totiž Eskimák. Eskimáci veria, že v rohoch sa skrývajú zlí duchovia. Je tam nainštalovaná výstava Vikingov a nádherne spracovaná história osídovania Kanady.
Je to pokojná krajina, kde sú udia pomerne trpezliví a nenáhlia sa tak ako u nás. Raz veer si vodi linkového autobusu na jednej zo zástavok odišiel nakúpi do blízkeho obchodu a poda Lotto. Ke sa asi po siedmich minútach vrátil a pokraoval v jazde, nikto sa nesažoval. Pre ma to bol úplne nový zážitok, hoci som už precestovala vyše 20 krajín sveta.“
Fabiolu zaujala aj katedrála Notre Dame, v ktorej si môžu poveda svoje áno mladí, túžiaci po pompéznom sobáši. „Do poradovníka sa však musíte zapísa minimálne pä rokov vopred, takže niektoré sobáše sa už ani neuskutonia.“
Týžde u rodiny v Toronte
„Moja cesta po skonení stáže pokraovala týždenným pobytom v Toronte. Bývala som v rodine Ivana Mokrého, ktorá sa sem vysahovala v roku 1968. Už niekoko hodín po prílete sa mi postarali o zaujímavý program s návštevou novozriadenej diskotéky pre 2000 udí. O Toronte sa podobne ako Nitre hovorí, že je mestom mladých udí. Ich univerzita v tomto roku oslávila 175. výroie svojho založenia a navštevuje ju niekoko desiatok tisíc študentov. V Toronte ma prekvapil pohad na kopulu Mestského domu s vernou podobou auly Slovenskej ponohospodárskej univerzity v Nitre. Napokon som sa dozvedela, že nitrianska je iba kópiou tej kanadskej. Moja rodina bývala v blízkosti rieky, ktorou práve tiahli na sever lososy. Nikto ich neloví, lebo v tomto ase sú vlastne choré a idú v ústrety adovým medveom. Bol to úžasný, pre ma zatia nepoznaný zážitok. Navštívila som aj známu Hokejovú sie slávy. Svoju expozíciu v nej majú všetci velikáni adového hokeja ako sú napríklad Wayne Gretzky, Stan Mikita, ale i Peter Šastný. Svoje dresy tam majú vystavené i Dominik Hašek i Nitran Jozef Stümpel. Môj pobyt v Toronte sa konil vycestovaním k 135 kilometrov vzdialeným Niagarským vodopádom,“ zhodnotila svoj pobyt v Kanade Fabiola, ktorú na budúci rok v októbri akajú promócie.
Fabiola ešte pred rokom a pol pôsobila ako uiteka v Základnej škole na Zobore, na ktorej prežila aj svoje žiacke rôiky.
Ondrej Sivák