Nedeľa, 28. november, 2021 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Kandidátne listiny sú už podané

Kandidátne listiny sú už podané

nitra

O primátorský post

majú záujem šiesti

V Nitre sa mali kandidátne listiny pôvodne odovzdáva na dvoch miestach – na nitrianskom mestskom úrade a v Štitároch. V tejto mestskej asti sa totiž uskutonia samostatné voby, po ktorých vznikne samostatná obec. Nakoniec však na základe rozhodnutia ministerstva museli aj Štitárania pricestova priamo na mestský úrad.

Ako nás informovala zapisovateka mestskej volebnej komisie Zuzana Orgoníková, kandidátne listiny do nitrianskeho mestského zastupitestva (bude ma 31 poslancov, o je o dvadsa menej ako teraz) podalo dvanás politických strán, hnutí a koalícií. Prichádzali v poradí: 1. Pravá Slovenská národná strana, 2. Sociálnodemokratická strana Slovenska, 3. Rómska obianska iniciatíva SR, 4. Strana maarskej koalície, 5. sedemkoalícia Hnutie za demokratické Slovensko – Smer – Komunistická strana Slovenska – Sociálnodemokratická alternatíva – Strana demokratickej avice – Strana obianskeho porozumenia – avicový blok, 6. Kresanská udová strana, 7. Združenie nezávislých Slovenska, 8. Slovenská udová strana, 9. Strana zelených na Slovensku, 10. koalícia Slovenská demokratická a kresanská únia - Kresanskodemokratické hnutie - Aliancia nového obana, 11. koalícia Slovenská národná strana – Hnutie za demokraciu, 12. koalícia Demokratická strana – Obianska konzervatívna strana. Kandidátne listiny do mestského zastupitestva podalo aj 26 nezávislých, ktorí museli v Nitre predloži petíciu so štyristo podpismi oprávnených voliov.

Skryť Vypnúť reklamu

O post nitrianskeho primátora sa chcú uchádza šiesti záujemcovia: Róbert Švec (PSNS), Jozef Dvon (nestraník, podporuje ho sedem-koalícia HZDS-Smer-KSS-SDA-SD-SOP-B), Ferdinand Vítek (štvorkoalícia SDKÚ-KDH-ANO-SZS), súasný primátor Jozef Prokeš (koalícia SNS-HZD), Jaroslav Dóczy (nezávislý) a súasný viceprimátor Vladimír Baláž (nezávislý).

V mestskej asti Štitáre, ktoré sa stanú po vobách samostatnou obcou, podali kandidátne listiny na starostu dvaja nezávislí: Pavol Hašúk a Edmund Kósa. Nezávislých je i dvanás záujemcov o miesto v sedemlennom obecnom zastupitestve, do ktorého podali kandidátne listiny aj dve politické strany – ANO a SDA.

Rokovania priniesli

prekvapenie

Politické strany rokovali o spolonom postupe v komunálnych vobách do poslednej chvíle. Sná najväším prekvapením bol rozpad pôvodne avizovanej koalície SDKÚ–KDH–DS–OKS. „Koalinú zmluvu sme podpísali ešte 3. júla. Deviateho októbra bola narýchlo zvolaná vemi krátka koaliná rada, kde SDKÚ a KDH oznámili, že z koalície vystupujú,“ povedal nám Peter Svýba z OKS. Tá napokon zostala v koalícii len s DS, dvaja bývalí partneri sa spojili s ANO. „Rozišli sme sa v dobrom,“ tvrdí Ferdinand Vítek (SDKÚ). Nová trojkoalícia si kreslá v mestskom zastupitestve „podelila“ nasledovne – na kandidátnu listinu postavili SDKÚ 10, KDH 11 a ANO 6 svojich lenov. alší štyria sú nezávislí. Je medzi nimi aj Miloš Doviovi, ktorý pôvodne pokukoval po poste primátora, napokon si to však rozmyslel.

Skryť Vypnúť reklamu

V sedemkoalícii majú 31 poslaneckých miest v zastupitestve rozdelených takto: HZSD 13, Smer 12, KSS 2, SD 2, SDA 1, SOP 1, avicový blok 0. Pôvodne sa poda našich informácií uvažovalo aj nad spoluprácou s HZD, Ján Kovarík (HZDS) ale tvrdí, že to z morálneho hadiska nie je možné. „Tak korektné rokovania som ešte nezažil,“ vyhlásil.

„Politika je v Nitre naozaj veké huncúctvo,“ konštatoval ubomír Martinka z HZD, ktoré ide do koalície so SNS. Tá síce pôvodne rokovala s PSNS, no rozdelil ich kandidát na primátora Jozef Prokeš, ktorého praví národniari odmietli podpori a postavili vlastného. Je ním 26-roný Róbert Švec, ktorý je zo všetkých záujemcov o primátorské kreslo najmladší. Miriam Hojušová

vráble

Aj dvaja nezávislí

Po decembrových komunálnych vobách sa poet poslancov vo vrábeskom mestskom parlamente zníži zo súasného potu dvadsaosem na trinás. Novinkou je aj to, že mestské asti Dyka a Horný Ohaj už nebudú jednomandátovými volebnými obvodmi, nespajú zákonom urený poet obyvateov.

Skryť Vypnúť reklamu

Kandidátne listiny, ktorými sa uchádzali na post primátora, zapisovateovi mestskej volebnej komisie odovzdali štyria. Za koalíciu SDKÚ, KDH, DS a ANO kandiduje Tibor Tóth. Strany HZDS, Smer a SD podporujú súasného primátora Teodora Nagya. Nezávislí kandidáti na primátorov, ktorí na petiné hárky museli zozbiera dvesto podpisov, sú Miroslav Husár a František Bogyo. Eva Doriová

topoany

Zmeny v kandidátkach na poslednú chvíu

V topoianskom mestskom parlamente bude po najbližších vobách sedie o štrnás poslancov menej. Z doterajších tridsadevä sa poet znížil na dvadsapä, o sa odzrkadlilo aj na tvrdšom boji o poslanecké kreslá. Napriek tomu len dva subjekty predložili kandidátky na dvadsapä poslancov: HZDS a koalícia Smer-SD.

HZDS sa po dlhých a kontroverzných rokovaniach spojilo s SNS a PSNS a potvrdila kandidáta na primátora, ktorým sa stal poslanec VÚC Karol Gerhát. Z dvadsiatich piatich kandidujúcich poslancov za HZDS sú v súasnom zastupitestve osemnásti. ubica Beová, ktorá v om sedí za HZDS, predložila kandidátku ako nezávislá poslankya.

SNS ide do volieb so šiestimi poslancami, z ktorých okrem jednej sú všetci novými tvárami.

Smer sa spojil s SD a podporil ich kandidáta. Rudolf Chovanec je riaditeom Mestského kultúrneho strediska v Topoanoch a dvakrát sa uchádzal o post primátora. Z plného potu dvadsapä poslancov za koalíciu Smer-SD sú štyria v súasnom parlamente a jeden pracoval v predchádzajúcom volebnom období.

Predpokladané spojenie štyroch strán sa naplnilo a SDKÚ-KDH- ANO-DS idú do volieb so spoloným kandidátom, ktorým je súasný primátor Pavol Segeš. Z devätnás poslancov, ktorých postavila nová štvorkoalícia, sedia siedmi v súasnom parlamente.

Prekvapením je kandidát na primátora Združenia nezávislých Slovenska. Stal sa ním Vladimír Daniš, riadite Základnej školy na Puškinovej ulici. Za združenie ide do volieb desa poslancov.

Nové tváre predstavila aj KSS, ktorá nemá kandidáta na primátora a jej farby budú v predvolebnom boji háji traja poslanci. Podobne aj HZD, ktoré ide do volieb s desiatimi poslancami. Treou politickou stranou bez kandidáta na primátora je Obianska konzervatívna strana s dvomi poslancami.

Štyristo hlasov, potrebných na nezávislú kandidatúru v Topoanoch, predložili štyria nezávislí poslanci. Okrem súasnej poslankyne ubice Beovej sú to Margita Gábrišová, August Varga a Marián Šuch, ktorý odovzdal svoju kandidátku ako posledný v sobotu v noci.

Jolana uláková

zlaté moravce

Primátorom chcú by až deviati

Mestské zastupitestvo v Zlatých Moravciach malo v uplynulom volebnom období 30 poslancov, v novom sa ich poet zníži na 19. O hlasy voliov sa chcú uchádza deviati kandidáti na funkciu primátora. Za HZDS je to Marián Bátora, za ANO v koalícii so Stranou zelených na Slovensku Miroslav Ková, za SNS Peter Lisý, za trojkoalíciu SD, SDA a avicový blok Milan Skyva, za KDH Jozef Švec a SMER Milan Galaba. O hlasy obanov sa plánujú uchádza aj nezávislí kandidáti na primátora Serafína Ostrihoová, Katarína Mošková a Jozef Škvarenina. SDKÚ svojho kandidáta na primátora nepostavila.

Politické strany do poslaneckých kresiel MsZ kandidujú svojich zástupcov nasledovne: HZDS 17, KDH 18, SMER v koalícii s ANO 13 + 6, SNS 12, PSNS 4, Strana zelených na Slovensku 1, HZD 2, za SD 18, SDKÚ 14, PSNS 5 a 4 nezávislí kandidáti.

Nezávislí kandidáti na funkciu primátora a kandidáti na poslancov MsZ v Zlatých Moravciach museli na kandidané hárky získa 200 podpisov.

V mestskej asti Žitavany, ktoré sa stanú po vobách samostatnou obcou, podali kandidátne listiny na starostu Jozef Cibira (SDKÚ -KDH) a Juraj Šabík (HZDS). O poslanecké kreslá v Žitavanoch sa chcú uchádza: 1 kandidát za SD, 9 za SDKÚ, 2 za SNS, 4 za HZDS, 1 za PSNS, 5 za KSS, 6 nezávislých.

Ondrej Sivák

šaa

Súasný primátor už nekandiduje

Od nového štvorroného volebného obdobia bude v laviciach mestského zastupitestva v Šali sedie dvadsapä poslancov, o je o šes menej ako v súasnosti.

V sobotu do polnoci odovzdalo kandidátky na poslancov okrem politických strán aj stosedemnás obanov, z toho dvadsatri nezávislých, ktorí museli poda zákona zozbiera štyristo podpisov voliov.

O post primátora Šae sa chce uchádza pä záujemcov. Po ôsmich rokoch v kresle primátora už nekandiduje Július Morávek. Naopak, avizovaný návrat do komunálnej politiky sa stal realitou v prípade niekdajšieho primátora Alexandra Szaba, ktorý do volebných „súbojov“ pôjde ako nezávislý kandidát. Nezávislým je i súasný konate mestského bytového podniku Tibor Baran.

Pod štvorkoalíciou SDKÚ-SMK-ANO-DS bude o hlasy voliov bojova Pavol Kvakay. Pavol Miek sa vo vobách predstaví ako líder dvojkoalície KDH a OKS. Piatim kandidátom je opä po štyroch rokoch i Jaroslav Barcúch, ktorého kandidatúru podporilo HZDS-KSS, SMER-SNS. Marek Strápek

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 4. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 6. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 9. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 10. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 1. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 2. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 3. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 4. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 5. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 6. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 7. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 8. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 9. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 10. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 087
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 273
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 082
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 878
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 120
 6. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 543
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 395
 8. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 358
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 875
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 801

Blogy SME

 1. Adam Sedláček: Bravčové ucho pod stromčekom a sukňa nad kolenami
 2. Tomáš Sedliačik: Obeťami konšpirácií sme všetci
 3. František Lefler: Vianočné trhy v Nemecku
 4. Štefan Vrátny: Vakcéri, antivakcéri, a čo by bolo správne
 5. Jozef Rybár: Už aj samozvaný "Posledný križiak", minister Krajniak stratil pamäť?
 6. Ján Magušin: Ako sa Smer a pozostatky Mečiarovcov tlačia do "šedého" internetového priestoru
 7. Simona Švandová: Never ending story..
 8. Soňa Bulbeck: Adventná šortka 2021...
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 165
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 282
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 452
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 455
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 6 049
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 119
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 545
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 997
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

V Žiari nad Hronom to bola veledôležitá bitka posledného s predposledným a organizovaným výkonom ju ovládli Zlaté Moravce. Tréner Benkovský po jednej situácii dokonca musel byť ošetrovaný...

Chcem povedať, že sme rodina a víťazstvá si zaslúžime, vravel Kyziridis, dvojgólový v možnom zápase jesene.


3 h
Šaľan Samuel Demčák - na snímke z domáceho duelu s Modrou.

Hádzanári Šale začali odvetnú polovicu základnej časti na palubovke Modry.


22 h
Nová ulice bez mena, mnohí Nitrania ju volajú Hornotabánska. Vpravo je nový polyfunkčný komplex Tabáň.

Radnica pomenovanie ulice neodporučila.


27. nov
Mlyny, piatok 16.30.

Cez víkend očkujú aj deti. V sobotu v Mlynoch, v nedeľu v župnom vakcinačnom centre.


27. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Peter sa z tohto sveta rozhodol odísť dobrovoľne.


27. nov

Radnica pomenovanie ulice neodporučila.


27. nov

Nezvestný je od dnešného dňa.


(rv) 24 h

Pacienti sa cítia ako víťazi, že covid prežili nezaočkovaní. Nedochádza im, že ľudia čakajú na operácie, hovorí.


26. nov

Blogy SME

 1. Adam Sedláček: Bravčové ucho pod stromčekom a sukňa nad kolenami
 2. Tomáš Sedliačik: Obeťami konšpirácií sme všetci
 3. František Lefler: Vianočné trhy v Nemecku
 4. Štefan Vrátny: Vakcéri, antivakcéri, a čo by bolo správne
 5. Jozef Rybár: Už aj samozvaný "Posledný križiak", minister Krajniak stratil pamäť?
 6. Ján Magušin: Ako sa Smer a pozostatky Mečiarovcov tlačia do "šedého" internetového priestoru
 7. Simona Švandová: Never ending story..
 8. Soňa Bulbeck: Adventná šortka 2021...
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 165
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 282
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 452
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 455
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 6 049
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 119
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 545
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 997
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu