Už štyri roky sa študenti Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre môže venova novému špecializovanému odvetviu - gemológii. „Ide o špecializáciu v odbore Geológia, ktorá sa zaoberá drahými kamemi. Úlohou gemológa je identifikova a vyda certifikát, osvedenie o pravosti kamea,“ informovala nás udmila Illášová, garantka odboru z Fakulty prírodných vied UKF v Nitre.
„Vo svete je bežné, že v bankách sa pri pri žiadosti o úver môže rui drahými kamemi ako sú diamanty, rubíny, zafíry alebo smaragdy. Drahé kamene sa používajú na komerné úely a ich hodnota sa bežne prepoíta na existujúcu menu. Samozrejme, zisuje sa ich pravos. Aj o tom je štúdium gemológie na našej fakulte. V rámci výuby ako názorné pomôcky využívame rôzne kryštalografické modely minerálov, ale aj drobnejšie kusy brúsených i prírodných nebrúsených drahých kameov,“ uviedla . Illášová. V zbierkovom fonde univerzity disponujú aj synteticky vyrobeným diamantom a korundami. Od prírodných sa líšia najmä fyzikálno-optickými vlastnosami, i ke chemicky sú takmer rovnaké. Vzhadom na náronos výroby sú aj syntetické kamene vemi vzácne a drahé. „Niektoré syntézy sú dokonca istejšie.“
Tvary kryštálov, vzácnos výskytu, farba a dobré vlastnosti predurili kamene k tomu, že v histórii sa im pripisovali lieiteské i magické vlastnosti. „Kamene sú drahé najmä preto, lebo ich je málo a náleziská už sú na viacerých miestach vyerpané. Na Slovensku sme mali nálezisko drahého opálu pri Prešove. Najkrajší kus je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni, má vekos 13 x 7 x 7 centimetrov a váži 2970 karátov. Našiel sa okolo roku 1775, za ias panovania Márie Terézie. Dostal meno Harlekýn a jeho cena sa odhaduje na 500-tisíc amerických dolárov. Dnes je však ovea vyššia.“
Skvosty sa nachádzajú aj na Nitrianskom hrade. Sú však ukryté pred zrakmi verejnosti.
Lacné sú iba imitácie z farbeného skla vybrúsené do rôznych tvarov. „Pravos kameov sa zisuje pomocou špeciálnych mikroskopov, refrektometrami, polariskopmi, UV lampami, diamantovými testermi i ažkými kvapalinami,“ vysvetuje úlohu gemológie . Illášová. Absolventi tohto odboru sa môžu sta nielen úspešnými súdnymi znalcami, ale s vedomosami z dejín šperku, dizajnu a manažmentu môžu úspešne podnika aj v oblasti klenotníckeho priemyslu. Dodala, že v súasnosti najväšou spolonosou, ktorá disponuje diamantovým trhom, je anglická firma De Beers. Najvýznamnejšie brúsiarne, trhy diamantov a drahých kameov bývajú v Amsterdame, kam sa študenti univerzity v tomto roku chystajú na exkurziu.
Ondrej Sivák