„Ke som prišiel ráno do sokoliarne, traja z pätnástich dravcov chýbali. Niekto ich ukradol,“ hovorí Richard Nagy, zamestnanec Slovenskej ponohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre, zodpovedný za prevádzku rehabilitanej stanice pernatých dravcov a sov.
Zlodeji si z nej odniesli jastraba lesného, sokola myšiara a výra skalného (najväšia u nás žijúca sova). Všetci sú handicapovaní, vo vonej prírode by neprežili. Jeden má pretrhnutú šachu, druhý zle zrastené krídlo a výrovi chýba jedna noha. Ke ho pred mesiacmi našli, mal ju úplne zošúchanú, akoby ho niekto chytil do železnej pasce. asom mu úplne odumrela.
„Nie je ahké ich preda. Chcel ich niekto na preparáciu? Preo nezobrali zdravých jedincov?“ – uvažuje Richard. Páchatelia zrejme neboli úplnými amatérmi, dravcov totiž odborne poodväzovali.
„Zlodeji preliezli plot, na ostnatom drôte sa zachytila látka z obleenia. Von sa dostali po rozpletení pletiva. Hoci nám predtým ešte ni nezmizlo, kvôli zvýšeniu bezpenosti sme už v minulosti uvažovali nad dvojitým plotom i psom. Ten by však znamenal náklady navyše,“ hovorí Richard.
Rehabilitaná stanica sa nachádza na pozemku, patriacom SPU. V blízkej budúcnosti sa bude rozširova. „Mala by vzniknú aj samostatná voliéra pre jedince, ktoré sa vracajú do prírody, ím sa zabezpeí o najmenšia fixácia na loveka. Zárove sa sokoliare oddelí od rehabilitanej asti.“
O dravce sa starajú lenovia a kandidáti Slovenského klubu sokoliarov. Lieivá a krmivo zabezpeuje Štátna ochrana prírody CHKO Ponitrie. Zachráni sa podarilo napríklad aj mláatá zákonom chránených myšiarok ušatých. Z hniezda vo Výapoch Opatovciach si ich skupina chlapcov odniesla domov. Boli podvyživené, hrozilo im uhynutie. Dnes sú už tri soviky spä vo vonej prírode, štvrtá je zatia stále v rehabilitanej stanici. Miriam Hojušová