Poda nového zákona sa stal pôvodcom komunálnych odpadov oban. Má povinnos uhradi miestny poplatok obci (mestu), výšku ktorého odsúhlasili poslanci obecných a mestských zastupitestiev. Vychádza mala z reálnej analýzy nákladov urených na zber, prepravu a zneškodovanie komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov, o zaha napr. aj náklady na zavedenie separovaného zberu, odstraovanie divokých skládok komunálneho odpadu, at.
Je potrebné si uvedomi, že až rozbehnutím separovaného zberu a využitia týchto vyseparovaných zložiek je možné zníži poplatok, nakoko sa znížia náklady za uloženie odpadov na skládky, prípadne sa získajú finanné zdroje z vyseparovaných druhotných surovín.
V meste Nitra sa v roku 2001 zaal realizova projekt zberu PET-fliaš systémom termínovaného odberu vo vybratých astiach mesta. Obania majú alej možnos odovzdáva bezplatne vekoobjemový odpad, drobný stavebný odpad a nebezpený odpad na zberovom dvore v areáli skládky Katruša. Separovaný zber papiera a skla je v Nitre v súasnosti na nedostatonej úrovni, príinou oho je nielen nedostatok kontajnerov urených na sklo a papier, ich nie najšastnejšie technické vyhotovenie, ale aj nedostatoné ekologické vedomie obanov. Uvedené potvrdzuje aj spôsob, akým pristúpili k napaniu vekoobjemových kontajnerov, ktoré Mesto Nitra umiestovalo v rámci upratovania v mesiacoch máj-júl. Rastlinný odpad mal by uložený veda kontajnera, aby nebol odvezený na znane vzdialenú skládku, ale podrvený a zhodnotený v kompostovacích hrobliach v areáli spolonosti Lobbe Nitra. Žia, v mnohých kontajneroch bola zmes „všelioho“ – rastlinný odpad, ale aj odpad, ktorý ešte mohol by cennou druhotnou surovinou (železo, papier...). Sami obania týmto prístupom spôsobujú zvýšenie výdavkov, pretože takto zmiešaný odpad sa z Nitry odvážal na asi 40 km vzdialenú skládku v Novom Tekove, o znamená vysoké prepravné náklady, ale aj náklady za uloženie na skládku.
Porovnaním s ostatnými mestami je miestny poplatok v Nitre pre obana vo výške 360 Sk jeden z najnižších na Slovensku. Je potrebné si uvedomi, že nie vždy naoko populárne zavedenie nižších poplatkov je tou správnou cestou tak pre obana ako aj pre životné prostredie. Alebo sa potom budeme musie uspokoji so situáciou, že nie sú finanné prostriedky na udržiavanie istoty mesta, odstraovanie divokých skládok alebo zlepšenie stavu separovaného zberu. Je tu však ešte jedna cesta pre odôvodnené nízke poplatky – cesta ekologického správania každého z nás. Že by to obania mesta Nitry dokázali?
Ing. M. Medoviová, OÚ Nitra
odbor životného prostredia