ad protest. Upozornil v om na nedostatky vo všeobecno-záväznom nariadení (VZN) o miestnych poplatkoch. Keže dodatok íslo devä poda neho porušuje hne dva zákony, navrhol ho zruši. Mestské zastupitestvo mu nevyhovelo, pristúpilo len k drobným úpravám. Rozhodujúce slovo bude ma preto Ústavný súd.
Prokurátor skúmal VZN na základe podnetu Jaroslava Maeka, riaditea Strednej priemyselnej školy potravinárskej, Hotelovej akadémie a Športového osemroného gymnázia v Nitre. Prišiel k záveru, že školské zariadenia, internáty a právnické osoby, poskytujúce zdravotnícke služby, nemalo Mesto zaradi medzi poplatníkov za komunálny odpad.
V Zákone o miestnych poplatkov, paragraf 10, sa totiž uvádza, že poplatníkom je „Právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikate, pri ktorej innosti vzniká komunálny odpad a ktorá vlastní alebo má v prenájme nehnutenos nachádzajúcu sa na území obce, urenú na podnikanie“. Prokurátor argumentuje, že školské zariadenia sú právnické osoby, ktoré nepodnikajú, priom nevlastnia ani nemajú prenajatú nehnutenos, urenú na podnikanie.
S takýmto výkladom zákona Mesto ani ministerstvo životného prostredia nesúhlasia. Ako uviedla vedúca právneho oddelenia Ingrid Vargová, poda nich je pôvodcom odpadu každá právnická osoba, pri ktorej innosti vzniká komunálny odpad. A to nezávisle na tom, i vlastní alebo má v prenájme nehnutenos, urenú na podnikanie.
Poda primátora Jozefa Prokeša ide o paradoxnú situáciu. „Nikto totiž nespochybuje, že sú školské zariadenia tvorcami odpadu, priom obec musí zabezpei jeho odvoz a likvidáciu. Poda prokurátorovho výkladu zákona ich však nemôžeme spoplatni...“ Primátor pripomína, že Mesto vychádza z výkladu, ktorý urobil tvorca zákona - ministerstvo životného prostredia.
Zákon obsahuje poda Vargovej aj nezmyslené ustanovenie, týkajúce sa poplatku pri nehnutenostiach, slúžiacich na individuálnu rekreáciu. Ten sa má totiž urova poda potu osôb prihlásených na trvalý alebo prechodný pobyt v obci. „Ide hlavne o záhrady a záhradné chatky. Ich užívatelia komunálny odpad produkujú, na pobyt sa ale neprihlasujú...“ Ak by sa teda malo Mesto striktne pridža zákona, nemal by mu kto zaplati. „Náklady na zber, prepravu a zneškodovanie odpadu z takýchto zariadení pritom nie sú zanedbatené,“ argumentuje Vargová.
Mesto preto stanovilo poplatok nie na osobu, ale na nehnutenos, a to vo výške 80 korún na rok. Protest prokurátora, ktorý takýto postup oznail za nezákonný, poslanci neakceptovali.
Ako sme už spomenuli, celá záležitos bude ma dohru na Ústavnom súde. Okresný prokurátor Igor Seneši nám potvrdil, že podá návrh na zaatie konania o nesúlade mestského nariadenia s Ústavou.
„Osobne si nemyslím, že by prišlo až k súdnemu sporu. Som presvedený, že sa dovtedy podarí nejasnosti v zákone odstráni novelizáciou,“ povedal nám primátor Prokeš. Miriam Hojušová