liadame na prieskumy preferencií politických strán. oraz viac sa ale ukazuje, že táto prehnaná závislos na nepresných prieskumoch zväzuje slobodné rozhodovanie udí a manipuluje ich rozhodnutie koho budú voli. Zaujímavú informáciu pre odhalenie deformovaných volebných rozhodnutí priniesol opakovaný prieskum agentúry Polis.
Poda neho by Demokratickú stranu volilo omnoho viac obanov, keby sa nebáli prepadnutia hlasu. Rozhodne by tak urobilo 8,2% obanov, a skôr áno ako nie až 18,4%. To jasne poukazuje na to, že prehnaná väzba na výskum preferencií, podporená preferovaním len niektorých strán v médiách, vedie k nezmyselnej deformácii politickej scény. Voby potom nevyhrávajú najlepší. Ak by v prípade Demokratickej strany dala každá rodina aspo jeden hlas DS, zrejme by to zabezpeilo rapídny nárast voliskej podpory tejto strany nad hranicu 5%.
Stojí preto za úvahu riadi sa pri volebnom rozhodnutí skutonou sympatiou alebo vzahom k hodnotám, ktoré strana presadzuje. Potom by politickú scénu už konene mohli zaa ovplyvova tie strany, ktoré nie sú stavané na jedno volebné obdobie, ale sa opierajú o silnú tradíciu, hodnoty a historické korene.
Prieskum agentúry POLIS:
„Volili by ste DS (Demokratickú stranu), keby ste sa nebáli, že Váš hlas prepadne?“ v %
Rozhodne áno 8,2
Skôr áno ako nie 18,4
Skôr nie ako áno 16,9
Rozhodne nie 34,2
Neviem 22,3