Zriaovateom väšiny škôl a školských zariadení už nie je od prvého júla štátna správa, ale samospráva. Delimitané protokoly musia by podpísané do konca augusta.
Z pôsobnosti krajského a okresných úradov prešlo pod úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja celkom 101 škôl a školských zariadení s právnou subjektivitou. Ako uviedol krajský prednosta Peter Miššík, delimitané protokoly boli k 6. augustu predložené k šesdesiatim z nich. „V štyridsajeden prípadoch boli kvôli iastkovým nedostatkom vrátené na prepracovanie“.
Situácia v oblasti prechodu „školských“ kompetencií z okresných úradov na mestá a obce je rôznorodá. Najhoršie sú na tom v okresoch Topoany a Levice, kde vraj ešte nebol podpísaný ani jeden delimitaný protokol. Naopak, v Novozámockom ich už podpísali 83 z 93, v Šalianskom 82 z 86 a v Zlatomoraveckom 40 zo 61. V okrese Nitra je to skôr horšie ako lepšie – poda Petra Miššíka bolo podpísaných 35 z 267 delimitaných protokolov. V okrese Komárno je pomer 26:250.
Predstavitelia samosprávy vyjadrujú v tejto súvislosti nespokojnos najmä kvôli chýbajúcim, resp. starým revíznym správam a nevysporiadanému majetku školstva. „Vôbec sa neudujem primátorom väších miest, že majú pri takom obrovskom množstve škôl obavy. Preto nás žiadajú, aby sme robili z nášho pohadu nadštandardné úkony. Chcú napríklad inventárny súpis hnuteného majetku aj do 500 korún. Požadujú súpisné ísla osobitne u každej stavby školy, tie sú pritom v katastri astokrát vedené pod jedným súpisným íslom... Tieto požiadavky považujem za oprávnené, nie je to však možné stihnú v asovom harmonograme dvoch mesiacov, ktoré nám uril zákon,“ konštatoval Peter Miššík. Napriek tomu je presvedený, že nebude vea sporných otázok.
Zaiatok školského roka poda neho neohrozia ani dlhy, ktoré v rámci kraja dosiahli v oblasti školstva výšku 105 285 000 korún. Hoci sa však vláda zaviazala, že ich uhradí, dodávatelia hrozia odpojením od energií. Viaceré školy už poas prázdnin zostali bez telefonického spojenia. Miriam Hojušová