Zahraniní turisti jednoznane konštatujú, že o atrakciách Nitry sa v propaganých materiáloch popísalo viac, ako je v skutonosti možné vidie. eskí turisti sa v meste pod Zoborom domáhajú lanovky na vrch Zobor, ktorú si pamätali z ias spoloného štátu. Lanovka je však desa rokov nefunkná.
Je ažké nájs pre turistu v starobylej Nitre celodenný program. Pozoruhodná Diecézna knižnica je v sezóne dva týždne kvôli dovolenke zatvorená. Katedrála je cez obed tiež pod zámkou. Turistov dvere nepustia ani na jedinené vyhliadkové miesto na hrade. „Mesto to nemôže ovplyvni. Podmienky uruje Biskupský úrad ako správca hradu a jeho areálu.
Rokovania mesta so správcom neboli úspešné. Biskupský úrad chápe hrad najmä ako sídlo kardinála, až v druhom rade ako turistickú atrakciu. Obávame sa, že klientelu stratíme,“ hovorí vedúca mestského Nitrianskeho informaného systému Ivona Fraová.
Túto sezonu Nitra zaznamenala nárast poských turistov, ktorí po minulé roky navštevovali viac sever krajiny. Ovea menej ako vlani chodí po Nitre Maarov. Objavujú sa tu Ameriania, ktorí v meste hadajú svoje korene. Pracovníci informaného centra im poskytujú nadštandardné služby, a to tlmoníctvo, aby sa dohovorili v archívoch. Menšiu skupinu tvoria Nemci a Holanania. Turisti Nitrou iba prechádzajú, o je z hadiska cestovného ruchu nevýhodné.
Poda Fraovej mestu chýba lacný študentský hotel. Ubytovanie je takmer rovnako drahé ako v Bratislave. Prevažujú typy penziónov, ktoré za vysokú cenu neposkytujú úplný servis. Dovolenkárom chýba internetové spojenie i pranie šatstva. Mnohé reštaurácie nemajú menu v anglitine, jedálny lístok v nemeckom jazyku sa objavuje astejšie.
„Na Slovensku hadám najmä to, o je slovenské. Som rozarovaný, ke aj v Slovenskej kolibe poujem hudbu americkej produkcie. Pritom je pustená tak nahlas, že neumožuje pokojný rozhovor. Je na škodu, že Slovensko sa amerikanizuje. Milujem v om najmä turistické pamiatky,“ povedal turista Michel de Maulne z Paríža. - bej -