ní k lepšiemu, pretože kompletnou rekonštrukciou prešla celá hlavná ľadová plocha a zgenerálkovať by sa mali aj všetky kompresory. Z dvadsaťmiliónovej injekcie, z ktorej by sa podľa mestských predstaviteľov malo preinvestovať na rekonštrukciu hlavnej ľadovej plochy okolo štrnásť miliónov, by však malo zostať ešte dosť na to, aby sa poopravovala a dala do prevádzky aj vedľajšia, po ktorej volajú nielen mládežníci či krasokorčuliari, ale aj nitrianska verejnosť.
„K vonkajšej ľadovej ploche musí zaujať stanovisko Mesto a jeho poslanci, preto mne je o tomto dosť ťažko hovoriť. Predpoklad však bol, že betónu na hlavnú hraciu plochu pôjde menej, lenže na jej vyrovnanie ho bolo treba viac, ako bolo pôvodne plánované. Isté je, že ak by sme chceli ako-tak sprevádzkovať aj vedľajšiu ľadovú plochu, ešte by sme nejaký milión či dva potrebovali,“ vyjadril svoj názor riaditeľ HKm Nitra Ladislav Marenčák.
Finančná komisia pri MsÚ v Nitre, ktorá zasadala vo štvrtok 25. júla, zobrala na vedomie informatívnu správu Imricha Cigáňa, vedúceho investičného oddelenia MsÚ Nitre, o dostavbe vedľajšej ľadovej plochy. Komisia schválila 2,6 milióna korún na základe materiálu predloženého viceprimátorom Vladimírom Balážom. To by mali byť prostriedky navyše, ktoré získa mesto Nitra predajom podielu spoločnosti Supermax. Pri rekonštrukcii hlavnej ľadovej plochy by sa mohlo ušetriť z dvadsiatich miliónov asi 4,4 milióna, čo by v sumáre znamenalo 7 miliónov korún, ktoré by mohli byť k dispozícii na toľko očakávanú dostavbu vedľajšej ľadovej plochy. „Za tieto peniaze by sa mala dobudovať strojovňa a rozvody pod vedľajšou plochou,“ ozrejmil tok financií I. Cigáň.
Pri našej nedávnej návšteve zimného štadióna nám však riaditeľ HKm L. Marenčák ukázal kompresory, ktoré by mali už v týchto dňoch prejsť generálkou. „Pri nábehu zrekonštruovanej hlavnej ľadovej plochy bude k dispozícii nový kompresor a jeden zgenerálkovaný. Priebežne, ako sa bude dobudovávať druhá ľadová plocha, by sa mal zgenerálkovať aj ďalší kompresor, takže potom by už mali byť podľa potreby k dispozícii všetky,“ znela odpoveď I. Cigáňa na margo technickej záležitosti kompresorov.
Vedľajšia ľadová plocha by teda dohotovená byť mohla, bude mať strechu nad hlavou, opláštenie je ale zatiaľ v nedohľadne. V tomto prípade až také dôležité nie je, pretože hlavné je, aby sa konečne vyžívala pre tých, ktorí na ňu netrpezlivo čakajú už niekoľko rokov. „V tomto čase ešte neviem, či ju príslušné úrady v takom stave skolaudujú, teda či budú súhlasiť s prevádzkou vedľajšej ľadovej plochy v takom stave, že je z troch strán otvorená. Schvaľovanie prevádzok nových stavieb je totiž prísnejšie ako tých, ktoré sa iba opravujú. Verím však, že povolenie predsa len dostaneme,“ dodal na záver I. Cigáň.
Čo dodať na záver? Budúcnosť vedľajšej ľadovej plochy je v týchto dňoch dosť nejasná. Peniaze na jej sprevádzkovanie sa síce minú v dobrej viere, rovnako ako pri jej budovaní pred mnohými rokmi, no efekt môže zostať rovnaký, aký je teraz, teda nulový. Bodaj by sme sa mýlili... JOZEF UHLÁRIK