ú, akým spôsobom bude fungovať ich úradova. Od nového roka bude zabezpečova úlohy, vyplývajúce z nových kompetencií, ktoré predtým patrili štátnej správe. Vytvori samostatnú úradovu v každej obci je z finanného hadiska absolútne nereálne. Preto sa viaceré spoja a budú využíva spolonú. „Ak sa nerozhodnú do konca októbra, mali by by automaticky „zalenené“ pod spoloné úradovne, ktoré urila vláda. V Nitrianskom okrese poíta vládny návrh s dvomi - v Nitre a Vráboch,“ povedal nám predseda Regionálneho združenia miest a obcí na Slovensku (RZMOS) Ernest Hupka.
„Predbežne sa už na nás obrátilo trinás obcí. Plánujeme pre ne vytvori v priestoroch mestského úradu samostatnú úradovu,“ uviedol vrábeský primátor Teodor Nagy. V Nitre zatia ešte konkrétne ísla nevedia. Viceprimátor Vladimír Baláž však nevyluuje, že by na mestskom úrade mohla fungova len jedna úradova - spoloná pre mesto aj obce. „Samozrejme, tie by sa museli alikvótnou iastkou podiea na jej financovaní.“
Od januára 2003 by mali v Nitrianskom okrese existova aj alšie spoloné úradovne. „Obce podzoborského regiónu si ju chcú vytvori v Nitrianskych Hrniarovciach, vzniknú má aj v Mojmírovciach (pre Mojmírovce, Vekú Dolinu, Poný Kesov, Štefanoviovú a Svätoplukovo),“ informoval nás Ernest Hupka. „Pre spoluprácu sa rozhodli aj obce Veké Zálužie, Jarok, Lehota, Báb a Rumanová,“ dopa Jozef Moravík, starosta Vekého Zálužia, v ktorom by sa mala nachádza alšia spoloná úradova. Obyvatelia Jarku sú tak trochu v nevýhode, priamy spoj Jarok – Veké Zálužie totiž neexistuje. „Ak budú chcie pricestova autobusom, musia ís najskôr do Nitry,“ hovorí Moravík. Práve absentujúce autobusové spojenie v mnohých prípadoch spôsobilo, že si obce radšej vybrali spolonú úradovu v Nitre.
Rozhodli sa tak aj Výa-py-Opatovce, ktorým starostuje Ernest Hupka, predseda RZMOS. Uvedomuje si, že cestovanie do mesta chápu obania ako nutné zlo. „Nao bola reforma verejnej správy, ke aj tak musíme dochádza do Nitry? Zmenili sa akurát úrady – predtým sme išli na okresný, teraz pôjdeme na mestský...“ – pýtajú sa udia. „Inak to finanne nevychádza. Aj my sme uvažovali, že sa spojíme s okolitými obcami a vytvoríme spolonú úradovu. Ale niektoré z nich takéto riešenie odmietli – ovea lepšie autobusové spojenie majú totiž do Nitry. A tak by pod spolonou úradovou zostalo len asi 3000 obyvateov, o je neekonomické, nevystalo by na zaplatenie odborníkov,“ vysvetuje starosta. V Rakúsku vraj patrí pod jednu úradovu minimálne jedenás obcí.
„Reforma je správna vec, ale bola šitá horúcou ihlou. Vyspelé európske štáty ju pripravovali roky. U nás chýbajú peniaze, nie je zabezpeená infraštruktúra. Z jednej dediny do druhej sa cestuje cez dva okresy,“ konštatuje.
Hoci si budú musie mnohí obyvatelia obcí naalej vybavova niektoré veci až v Nitre i vo Vráboch, poda predsedu RZMOS je to aj tak zmena k lepšiemu. „Verím, že samosprávni úradníci budú ma lepší prístup ako štátni, že bude menej šikanovania a byrokracie.“ Miriam Hojušová