Často sa stáva, že v dnešnom uponáhľanom svete si ani ľudia žijúci v jednej domácnosti nenájdu pre seba hodinku času denne a o stretnutiach s príbuznými možno hovoriť ako o utópii. Jedinými príležitosťami, ktoré ich dajú dohromady, sú už azda len svadby a v tom horšom prípade pohreby. To však neplatí o rodine Majerčíkovcov z Golianova v Nitrianskom okrese, ktorí sa v prvú júnovú sobotu stretli v kultúrnom dome už po siedmy raz. Zišlo sa ich tam 120, 45 bolo Šlosárovcov, ktorí sú s Majerčíkovcami previazaní rodinnými putami.
Duchovným otcom stretnutí je 51-ročný Pavol Majerčík. Prvé zorganizoval pred desiatimi rokmi. „Vrátil som sa vtedy z Ruska, kde som pracoval na stavbe a navštívil ma brat a bratranec,“ rozpráva P. Majerčík. „Obaja spomínali, ako sme sa v minulosti stretávali na plesoch a zábavách, no všetko už akosi podraželo, a tak by sme sa mohli stretnúť ako rodina. Celú záležitosť sa podarilo zorganizovať za tri týždne a 11. januára 1992 sa v golianovskom kultúrnom dome stretlo okolo 170 ľudí, z toho 111 Majerčíkovcov a zvyšok tvorili Šlosárovci.“ Odvtedy sa stali stretnutia rodinnou tradíciou. Ak sa v niektorom roku nekonali, bolo to z dôvodu úmrtia v rodine.
Šlosárovci sa s Majerčíkovcami spriaznili začiatkom 20. storočia, kedy si František Majerčík zobral nevestu Veroniku od Šlosárovcov a mali spolu osem detí. Preto nečudo, že Majerčíkovský rod je taký rozvetvený, a keď sa zídu všetci bratranci a sesternice, napočíta sa ich vyše sto. Spomínaný František je aj najväčším svetobežníkom z rodiny. Dožil sa 84 rokov, bojoval v I. svetovej vojne, kedy sa ocitol v ruskom zajatí a stretol sa aj s generálom Milanom Rastislavom Štefánikom.
Majerčíkovci však žijú v Golianove oveľa dlhšie a jeden z ich rodu je protagonistom historického románu Laca Zrubca Mohamedán z Ďarmôt (bývalý názov Golianova), ktorý sa odohráva v období tureckých vpádov. Aj v súčasnosti ich najviac žije v Golianove, tiež v susednom Lapáši, v Nitre a niektorých osud zavial aj do Bratislavy. Najstaršou žijúcou predstaviteľkou Majerčíkovcov je 77-ročná pani Irena, ktorá je matkou organizátora stretnutí Pavla a najmladšou jej pravnučka Karin, ktorá má iba štyri mesiace.
Samotné stretnutie sa začalo svätou omšou v rímsko-katolíckom kostole a pokračovalo zábavou v kultúrnom dome, kde až do bieleho rána vyhrávala skupina Brilax. O občerstvenie nebola núdza, každý doma napiekol koláče, pagáče či iné dobroty a ponúkal to svoje zaručene najlepšie domáce vínko. Na Slovensku sa stali obľúbenými stretnutia rodákov alebo ľudí s rovnakým priezviskom. Hromadné stretnutia rodinných príslušníkov sú svojím spôsobom unikátne. Čo si o nich myslí farár Pavol Kobida, ktorý slúžil Majerčíkovcom omšu? „Po prvýkrát som sa s takýmto rodinným stretnutím stretol práve v tomto regióne. Je to pozitívny prínos k rodinnému životu, niečo podobné som ešte nezažil. Ak áno, boli len slávnostné alebo menej slávnostné - smútočné stretnutia rodiny. Je to obohatením pre Slovensko, že rodiny sa utužujú vo vlastnom povedomí, aj v národnom aj v náboženskom. Odovzdávanie viery deťom v rodine je tak isto potrebné, ako ich výchova po materiálnej a duchovnej stránke.” Jožo Červeň
Rodina Majerčíkovcov z Golianova má záujem stretnúť sa aj so svojimi ďalšími menovcami. Môžu sa telefonicky kontaktovať na čísle 037/658 14 69 alebo na mailovej adrese mario@centrum.sk