entov v treťom či štvrtom – najpokročilejšom štádiu onkologického ochorenia. Našťastie nádory, lokalizované na hltane, hrtane, pažeráku, nose, prínosových dutinách a hlasivkách, ktoré liečime u nás, je možné úspešne chirurgicky odstrániť. Vieme zachrániť sedemdesiat percent pacientov,” uviedol MUDr. František Kurinec z ušného, nosného a krčného oddelenia Nemocnice s poliklinikou s krajskou pôsobnosťou v Nitre. Pochopiteľne, čím skôr pacient príde, tým väčšiu šancu na vyliečenie má.
Najfrekventovanejšie rakovinové ochorenie na hltane, hrtane a hlasivkách sa začína „nevinnými” príznakmi – zachrípnutím a stratou hlasu, ktoré po dvoch až troch týždňoch odznejú. Neskôr prejdú do druhého štádia choroby, ktoré sa prejaví problémami pri prehĺtaní. Objavenie sa výrastku či vriedku s pocitom cudzieho telesa v ústach avizuje tretie štádium, ktoré sprevádzajú už aj metastázy. Podľa MUDr. Kurinca, ak sa pacient po liečbe dožije dvoch rokov, má vyše 90-percentnú nádej na trvalé vyliečenie.
Najrizikovejšie skupiny ohrozené týmto druhom rakoviny sú muži vo veku od 50 do 60 rokov, ktorí pravidelne holdujú alkoholu a fajčeniu a zanedbávajú zdravé stravovacie návyky. Často uprednostňujú údeniny, živočíšne tuky a chýbajú im vitamíny. „Ide najmä o sociálne slabšiu vrstvu Slovákov predovšetkým z Levického a Novozámockého okresu. Deväťdesiatosem percent zo 150 pacientov, ktorých sme operovali v posledných 12 mesiacoch na oddelení, sú silní fajčiari,” dodáva MUDr. Kurinec. Ich počet z roka na roka stúpa, pred dvadsiatimi rokmi zaznamenali sotva dve desiatky prípadov. - str -