ka slávnostne otvorili veliteľstvo česko-poľsko-slovenskej brigády, ktorá bude sídliť v Topoľčanoch.
Spoločná mnohonárodná brigáda pod velením NATO by mala prispieť k riešeniu krízových situácií a k prekonávaniu konfliktov v medzinárodnom prostredí „Je to jedna z ciest, ako priblížiť Slovensko k členstvu v Severoatlantickej aliancii,” zdôraznil slovenský minister Jozef Stank. „Som potešený, že Slovensko bolo minulý rok poľskou stranou oslovené, aby pôsobilo v mierových misiách pod vedením Aliancie. Je pre nás cťou, že veliteľstvo bude na slovenskom území a jeho prvým veliteľom sa stal Slovák, plukovník generálneho štábu Mikuláš Regula.”
Na zdvorilostnú poznámku českého ministra Jaroslava Tvrdíka o prisľúbení generála do tejto funkcie, reagoval Jozef Stank s úsmevom. Je si vedomý svojho sľubu, a preto v najbližších dňoch požiada prezidenta o Regulovo povýšenie.
Náklady spojené s činnosťou brigády budú hradené zo spoločného fondu, do ktorého jednotlivé krajiny prispejú jednou tretinou. Objekt, ktorý slávnostne ministri otvorili, bol financovaný z nákladov Ministerstva obrany SR. Do konca roku 2005 sa pripravia podmienky na začatie činnosti a uvedenie do pohotovosti celej brigády. Za českú stranu pripravia delostreleckú jednotku, Jerzy Szmajdziński avizoval výsadkový prápor a slovenská strana pripraví prápor z útvarov rýchleho nasadenia.
Na slávnostnom otvorení chýbal nový minister národnej obrany Maďarskej republiky Ferencz Juhász, ktorý so svojimi kolegami rokoval v dopoludňajších hodinách v Piešťanoch a jeho neoficiálna návšteva Topoľčian bola do poslednej chvíle avizovaná. Maďarsko sa k tejto aktivite nepriklonilo a ponuku poľskej strany v marci minulého roku neprijalo. To podľa Jaroslava Tvrdíka nie je bezpodmienečne nutné a neohrozuje ani vzájomné vzťahy medzi členmi Visegrádskej štvorky. Dokonca Brusel podľa neho aktivitu troch štátov podporuje aj oceňuje, hoci priznal, že viac sa o nej bude hovoriť na jesennom summite v Prahe.
Jolana Čuláková