unguje v nitrianskej nemocnici, mal iba desať rokov. Denne mu nerobilo problémy „stiahnuť” dvadsať cigariet. „Priviedli ho sem rodičia, sám prestať nechcel. Bez fajčenia vydržal tri týždne, viac neprišiel,” spomína si MUDr. Daniel Paulovič. Nevylučuje, že to bolo aj kvôli financiám. Jeden balík nikotínových žuvačiek totiž stojí okolo tristo korún a zdravotné poisťovne ich nepreplácajú. Úspešnosť je pritom len 15 percent. Všetko záleží na pevnej vôli a motivácii.
Tie najstaršiemu klientovi poradne – sedemdesiatročnému lekárovi z Nitry – nechýbali. „Priviedli ho k nám zdravotné problémy. Odvyknúť od cigariet mu trvalo šesť týždňov. Nefajčí už päť rokov,” konštatuje Paulovič, ktorý má zlé skúsenosti najmä s podnikateľmi. Chýba im vraj trpezlivosť, neraz si myslia, že dostanú zázračnú „pilulku” a je po závislosti. Tabletky na zníženie chuti po cigaretách síce naozaj existujú, treba ich však brať minimálne 4-5 týždňov. „Sú na lekársky predpis, ich úspešnosť je 30-percentná. Jedna kúra vyjde 5 tisíc Sk, poisťovňa neprepláca ani korunu.”
Na druhej strane náklady na cigarety sú nepomerne vyššie. Osoba, ktorá fajčí od 18 do 70 rokov po dvadsať kusov denne, minie podľa lekára za svoj život viac ako milión korún. A to je aj dôvod, prečo je fajčenie v spoločnosti ešte stále tolerovanou drogou. „Štát má z toho obrovské zisky. Vlani napríklad cigaretové koncerny na Slovensku zarobili 13 miliárd, z čoho sa zdravotníkom neušlo ani 0,5 percenta,” tvrdí MUDr. Paulovič.
Od roku 1996 máme aj u nás zákon na ochranu nefajčiarov, za porušenie ktorého hrozia nemalé pokuty, jeho dodržiavanie sa však príliš nekontroluje. Ešte aj dnes sú nefajčiari občas nútení tráviť čas v zadymených miestnostiach. Počas hodiny to má rovnaký efekt, akoby sami vyfajčili 2-3 cigarety.
„Závislým od nikotínu sa človek stáva už po roku pravidelného fajčenia. Spôsobuje vyplavovanie hormónov šťastia v mozgu, preto majú fajčiari dobrý pocit, sú kľudnejší, lepšie sa sústredia na monotónnu prácu. Podceňujú pritom hrozbu rakoviny.” Štatistiky varujú - každý rok na Slovensku zomrie na následky fajčenia 11 tisíc ľudí. Napríklad rakovinu pľúc má len v Nitrianskom okrese každých sto zo 100 tisíc obyvateľov.
„Fajčenie k nám prišlo z Ameriky – práve tento rok je 510 rokov od jej objavenia. V masovom merítku sa však rozšírilo až po vojnách. Dnes na celom svete fajčí 1,2 miliardy ľudí. Kým v civilizovaných krajinách ich počet postupne klesá, u nás je situácia ešte stále zlá,” konštatuje primár, ktorý už šestnásť rokov nefajčí. Prestal 8. marca, keď začal robiť v poradni. Priznáva, že chuť na cigaretu má občas aj dnes. Dokáže jej však odolať.
Miriam Hojčušová