kého v Nitre zneli v stredu od rána až do večerných hodín výlučne tóny klávesových nástrojov. Stretli sa tu totiž žiaci hry na klavír a akordeón zo základných umeleckých škôl Nitrianskeho kraja, aby si zmerali sily na druhom ročníku obnovenej interpretačnej súťaže Nitrianska lutna.
Ako uviedla členka prípravného výboru Mgr. Alica Rétiová, na začiatku sedemdesiatych rokov inicioval jej vznik hudobný skladateľ Bartolomej Urbanec, ktorý osobne navštevoval vtedajšie Ľudové školy umenia v širokom okolí mesta a vyberal nadané deti, ktoré si potom mali možnosť zmerať sily a majstrovstvo na súťažnej prehliadke. Tá však po jeho smrti a zmene režimu zanikla.
V minulom roku sa nitrianska Základná umelecká škola J. Rosinského podujala nadviazať na tradíciu a obľubu „Urbancovej lutny” - s cieľom stimulovať hudobné talenty a podporovať najlepších žiakov v čo najširšom rozsahu. Po vlaňajšej prehliadke kumštu nádejných majstrov v hre na strunové nástroje tento rok zápolili hráči na klavír a akor-deón. O rok prídu na rad dychové nástroje a speváci. Súčasťou tohtoročného programu bol aj interpretačný seminár.
V troch odborných porotách posudzovali výkony mladých umelcov špičkoví odborníci a pedagógovia z Bratislavy, západného i stredného Slovenska. Jednej z nich predsedal aj rodák z Nitry, Mgr. art. Tibor Ghillány, v súčasnosti zástupca riaditeľa štátneho Konzervatória v Bratislave, ktorý zdôraznil, že Slovensko má mimoriadne veľa talentovaných ľudí a detí v porovnaní s inými krajinami.
„Žiaľ, zo strany kompetentných na úrovni ministerstva školstva i predstaviteľov štátnej správy a samosprávy je ich rozvoju venovaná minimálna pozornosť. K tomu, aby sa každý mohol na tejto súťaži zúčastniť, musel vynaložiť obrovské sebazaprenie a trpezlivosť. Tie sú ale potrebné k tomu, aby z týchto detí vyrástli ľudia s veľkým Ľ.” T. Ghillány nazval hrdinami dnešnej doby deti, ktoré sú v konkurencii počítačových hier a televízie ochotné cibriť svoj hudobný talent dlhé hodiny pod dohľadom pedagógov. Práve preto boli na súťaži ocenení nielen interpreti – žiaci základných umeleckých škôl kraja, ale aj ich najlepší pedagógovia.
Na stupienky najvyššie sa z detí postavili: Zuzana Vontorčíková zo ZUŠ Vráble, Lucia Demová, Milan Harcek a Sandra Sitárová z Nitry i Robert Sipos z Hurbanova. Cenu Slovenského rozhlasu získal Ján Maluniak, zástupca Základnej umeleckej školy z Hurbanova a Cenu Hudobného fondu domáci reprezentant Vladimír Porubský. Nitranka Lucia Demová získala aj cenu predsedu VÚC M. Belicu, cenu prednostu KÚ Nitra získal Robert Sipos z Hurbanova, cenu vedúceho odboru ŠmaTK OÚ Nitra J. Sonlajtnera získala Zuzana Vontorčíková zo ZUŠ Vráble.
Silvia Struhárová