bola dôvodom, pre ktorý sa tri nitrianske občianske iniciatívy zapojili do celoslovenskej kampane s názvom Občania vo voľbách.
„Uvedomili sme si, že bez ohľadu na to, aká koalícia strán ovláda mestské zastupiteľstvo, sa naše iniciatívy potýkajú s ignoráciou a sťažovaním prístupu k informáciám. Niekedy ide až o aroganciu,” povedal koordinátor kampane pre Nitru Jozef Kertés.
Príde viac voličov?
Vzťah medzi občanmi a komunálnymi politikmi je podľa neho treba zmeniť. „Do politiky chceme vniesť viac zodpovednosti na oboch stranách, chceme, aby sa jasne pomenovali problémy a spoločne hľadali riešenia. Prostredníctvom kampane plánujeme informovať o fungovaní miestnej byrokracie, ako aj povzbudiť tvorivosť občanov k budovaniu vlastných predstáv o komunite, v ktorej žijú,” vyhlásil Kertés.
Účasť v komunálnych voľbách sa už tradične pohybuje na dosť nízkej úrovni – okolo tridsať percent. Ak by sa ju tento rok podarilo „pozdvihnúť” na päťdesiat, považovali by to aktivisti občianskych iniciatív (Klokočina náš domov, Chrenová náš domov a Staré mesto I) za úspech.
Voličov chcú tiež motivovať, aby kandidátov nevolili len podľa straníckej príslušnosti, ale najmä podľa ich vzťahu ku komunite.
Pomôžu dotazníky
V súčasnosti sa na sídliskách Klokočina, Chrenová a v Starom meste robí podrobný dotazníkový prieskum. Ako uviedla Blanka Berkyová, cieľom je zmapovať problémy, ktoré najviac trápia obyvateľov. Dotazníky sú anonymné. Od februára ich roznášalo osemnásť aktivistov a dobrovoľníci (pokračovať budú aj počas prázdnin), distribuovali sa tiež prostredníctvom detí materských a základných škôl.
Prvá časť dotazníkov sa vyzbiera už do sedemnásteho mája, do konca mesiaca sa vyhodnotia. Potom nasleduje štatistické spracovanie na Katedre sociológie FF UK v Bratislave. Výsledkom bude tzv. Občianska agenda, ktorú aktivisti na novembrových predvolebných diskusných fórach predložia kandidátom na mestských poslancov a primátora.
„Budeme od nich požadovať jasné a verejné záväzky. Voľbami sa to však nekončí,” upozorňuje Eliška Schneiderová, hovorkyňa Občanov v akcii (OVA). Plánujú permanentnú kontrolu činnosti zvolených komunálnych politikov „prost-redníctvom všetkých prostriedkov, ktoré nám budú k dispozícii”.
Nevyhnú sa jej ani súčasní poslanci a primátor. Už na jún pripravujú OVA tzv. stretnutia skladania účtov, na ktorých majú politici občanom odpovedať na otázky, ako splnili predvolebné sľuby z roku 1998.
Miriam Hojčušová