NOVÉ ZÁMKY. Pri poslednej kontrole predaja nelegálneho softvéru u predajcov výpočtovej techniky v Nových Zámkoch zistili pracovníci protipirátskej organizácie Business Software Alliance (BSA), že všetci predávajú len legálny softvér. Predchádzajúca kontrola vykonaná v závere roka 2007 pritom odhalila piatich predajcov, ktorí nelegálny softvér svojim zákazníkom ponúkali.
Predávajú legálny softvér
Pri poslednej kontrole predaja nelegálneho softvéru u predajcov výpočtovej techniky v Nových Zámkoch zistili pracovníci protipirátskej organizácie Business Software Alliance (BSA), že všetci predávajú len legálny softvér. Predchádzajúca kontrola vykonaná v závere roka 2007 pritom odhalila piatich predajcov, ktorí nelegálny softvér svojim zákazníkom ponúkali.
Viete preukázať legitímny pôvod softvéru?
Nepoctivým obchodníkom hrozí trest odňatia slobody až na osem rokov. Súčasne môže súd nariadiť prepadnutie veci a uložiť peňažný trest až do výšky 330-tisíc eur. Riziko podstupujú aj kupujúci, pretože v prípade policajnej kontroly nemôžu preukázať legálny pôvod softvéru.
Pri minuloročnej opätovnej kontrole už nelegálny softvér neponúkol ani jeden predajca v Nových Zámkoch. „Prípadné porušovanie autorského práva k softvéru pravidelne kontrolujeme u predajcov i koncových používateľov. Je vidieť, že naše úsilie sa vypláca a softvérové pirátstvo z predajní v Nových Zámkoch vymizlo,“ povedala Slávka Šikurová.
Náhodné kontroly sú účinným bičom na pirátov
Technikou mystery shoppingu už BSA odhalilo viacerých softvérových pirátov. Pred Novými Zámkami to bolo napríklad Štúrovo, kde voči dvom predajcom nelegálneho softvéru zasiahla priamo polícia a bolo začaté trestné stíhanie. Podľa § 283 Trestného zákona je softvérové pirátstvo klasifikované ako trestný čin porušovania autorského práva. „Hrozí zaň trest odňatia slobody až na obdobie ôsmich rokov. Súčasne môže súd nariadiť prepadnutie veci a uložiť peňažný trest až do výšky 330 tisíc eur,“ zrekapitulovala postihy Slávka Šikurová.
Porušovania autorského práva nie sú ojedinelé
Na Slovensku je stále veľa predajcov, ktorí ponúkajú svojim zákazníkom pri kúpe nového počítača nelegálny softvér, pričom na faktúre či inom nadobúdacom doklade nie je softvér uvedený. „Porušujú tým autorské práva, krátia dane a neoprávnene získavajú konkurenčnú výhodu, keďže takýto softvér nepredávajú legálne. Navyše tým poškodzujú aj kupujúcich, ktorí si môžu myslieť, že si obstarávajú softvér legálne. Na svoju dôveru môžu ťažko doplatiť,“ varovala Slávka Šikurová. V prípade policajnej kontroly by sa totiž podvedenému zákazníkovi bez účtovného dokladu ťažko preukazoval spôsob získania softvéru, čiže by sa sám stal obeťou podvodu.
Legálny softvér = kvalitné služby
Predajcovia legálneho softvéru, naopak, rešpektujú zákon, čím prispievajú k rozvoju legálnej ekonomiky a svojim zákazníkom poskytujú kvalitné služby a originálne spoľahlivé produkty. Slovenský softvérový priemysel pre pirátstvo ročne prichádza o 34 miliónov eur.
Podľa globálnej štúdie BSA a IDC o softvérovom pirátstve z roku 2007 sa stále 45 percent softvéru na Slovensku používa nelegálne. Posledný rok sa podarilo potlačiť mieru pirátstva vo firmách, zatiaľ čo v domácnostiach nelegálneho softvéru pribudlo, a to hlavne prostredníctvom internetu. ⋌
(TS)