Pôvod vzácnej pyxidy je dodnes nevysvetlený. Podľa niektorých odborníkov ju k nám mohli priniesť Cyril a Metod. Archeológovia dúfajú, že výskum pohrebiska a skupiny sídlisk v Čiernych Kľačanoch prispeje k objasneniu tejto záhady.
NITRA.V oblasti, ktorou povedie rýchlostná cestu R1 medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami, momentálne prebieha archeologický prieskum. Robí sa len niekoľko sto metrov od miesta, kde bola v roku 1974 objavená pyxida. Je to škatuľka zo slonovinovej kosti a jej pôvod je v piatom storočí.
„Sú viaceré teórie. Podľa jednej pyxidu priniesli vierozvestci Cyril a Metod, ale mohla sa k nám dostať aj inak, zásluhou kmeňov v čase sťahovania národov či oveľa neskôr z Byzancie,“ informoval nás riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay.
Tritisícročné domy
Pri rozsiahlom prieskume v tejto oblasti boli odkryté pohrebiská a skupina sídlisk z viacerých období. „Ponitrie a Požitavie sú bohaté na archeologické výskumy a to potvrdzuje aj tento výskum. Sídlisko poskytuje nálezy z mladšej doby kamennej, doby bronzovej, železnej aj zo stredoveku. Sú tu aj pozostatky objektov veľkomoravskej doby aj nálezy z obdobia Keltov,“ vyratúva riaditeľ.
Pozostatky najstarších domov, ktorých vek je až neuveriteľných tritisíc rokov, sa zachovali vďaka tomu, že dedina zhorela. Na ohňom vypálenej hline ostali rôzne odtlačky, z ktorých archeológovia vedia rekonštruovať, z akého materiálu sa stavalo a ako boli tieto domy v 12. storočí pred naším letopočtom stavané. Zaujímavosťou je, že boli pravdepodobne poschodové. Národ, ktorý ich v tejto lokalite obýval, sa nedá presne určiť. „Boli to Indoeurópania, dávno pred Slovanmi.“
Ozdoby aj mince
V tejto lokalite bude holandsko-francúzska spoločnosť stavať rýchlostná cestu R1, ktorá nahradí povestnú zlatomoraveckú cestu smrti. Povedie aj ponad pohrebisko z 11. a 12. storočia.
„Odkryli sme 120 hrobov žien, mužov aj detí. Keďže v tomto období nebolo zvykom dávať milodary do hrobov, nálezy sú súčasťou ozdoby odevov alebo hlavy. Našli sa napríklad strieborné náušnice ako dekorácia vlasov, bronzové prstienky, ozdoby, ale aj netypické strieborné korálky,“ hovorí archeologička Zuzana Poláková.
K cenným nálezom patria aj mince, ktoré sa dávali mŕtvym do úst. Súviseli s predstavou, že za transport na druhý svet treba prievozníkovi zaplatiť.
Pomáhali skauti
Archeológom prišli pomôcť aj americkí skauti, ktorí študujú vo Viedni a Berlíne. Sprevádzal ich šéf Sony pre výstavbu Mike Kaiserauer. „Spoznali sme sa v čase archeologického výskumu pod nitrianskou firmou Sony. Odvtedy sa o našu prácu zaujíma,“ informoval nás riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay.
(JS)