NITRA. Tvár herečky Zuzany Porubjakovej je známa najmä z televízneho seriálu Priateľky. V sitcome stvárnila Anetu Sekáčovú - nechtovú dizajnérku. „Nemusela som sa do ničoho štylizovať, polovica z toho bol môj temperament. Naučila som sa uvoľniť pred kamerou a byť pohotová. Zvučku si spievam dodnes, je chytľavá," povedala Zuzana.
Komik potrebuje nadhľad
Myslí si, že robiť komiku je omnoho ťažšie ako drámu. Človek musí mať nad sebou nadhľad, aby svoje nedostatky dokázal pozitívne zosmiešniť. „Musí si vedieť urobiť zo seba srandu, čo máloktorá žena vie. Je to prirodzené a normálne, lebo si seba viac všímame ako muži," vysvetlila Bratislavčanka, ktorá okrem iného hosťuje aj v divadle GuNaGu.
V komédii Viliama Klimáčka In da House je na javisku s spolu s jej mamou Darinou Abrahámovou, Peťou Polnišovou a Barbarou Kelíškovou. Zuzana považuje za veľmi dôležité v akej konštelácii sa stretne skupina hercov a aký je režisér. „Povedali sme si, že chceme spolu hrať a myslím, že je to tam aj cítiť. Každá z nich je mojou veľmi dobrou kamarátkou," vysvetlila.
Mala byť farárka
Pre mladú talentovanú herečku znamená javisko jediný priestor, kde je šťastná. „Napĺňa ma keď viem čo robím, prečo to robím a verím tomu čo robím. Moja mama mala na začiatku obavy, ale teraz vidí, že sa na javisku cítim dobre," povedala Zuzana Porubjaková. „Najprv chcela, aby zo mňa bola farárka, ale to súviselo s evanjelickým bilingválny gymnáziom, do ktorého som chodila," dodala s úsmevom.
Herečke učarovali aj dosky Divadla Andreja Bagara. Stála na nich už ako študentka VŠMU v hre Piargy. Ako Magduša vystupuje dodnes v inscenácii uvedenej v rámci monotematickej divadelnej sezóny slovenskej klasiky Rodinné striebro. „Je tu perfektný kolektív, ktorí chce tvoriť, hrať sa. Všetci sú vášnivý do divadla, odovzdali sa mu naplno. Sú dôsledný, a vedia si aj pomáhať," pochválila svojich nových spolupracovníkov 23 - ročná Zuzana.
Pri Learovi myslí na otca
V súčasnosti účinkuje v inscenácii Kráľa Leara. Stvárňuje najmladšiu z jeho dcér - Kordéliu. Prostredníctvom shakespearovskej tragédie častejšie myslí na svojho skutočného otca. „Intenzívnejšie si uvedomujem náš celý vzťah. Pri predstavení má niekedy človek pocit, že prežíva úplne identický alebo približný život," zdôverila sa Zuzana, ktorá sa už 11 rokov venuje dabingu.
Náhodne ju k tomu doviedol kamarát Peter Jamrich, syn Dušana Jamricha, ktorý ju zobral do štúdia. „Tlačili ma do dievčenských polôh, musela som stále držať ten vysoký hlások a naivitu. Inak som začala pracovať s hlasom, keď som prišla na školu, začala som všetko odznova," zaspomínala si čerstvá absolventka VŠMU.
Zostala verná slovenskému divadlu
Hoci mala možnosť štúdia v Prahe na DAMU, zvolila si svoje rodné mesto. „Bolo úžasné, že som spravila skúšky aj v Čechách, ale zistila som, že chcem činohru vyštudovať tu a robiť divadlo po Slovensky. V Prahe majú nemeckejšie, patetickejšie divadlo a hranie. Mňa dokážu máloktoré predstavenia tak emočne zaujať ako niektoré slovenské," vyjadrila herečka svoj obdiv ku slovenskej scéne.
Tvoria ju najmä dvaja charizmatickí muži, ktorí podľa nej niečo zvláštne vyžarujú. „Robo Roth a Ľubo Kostelný sú pre mňa symbolom toho, že herectvo sa nedá naučiť. Obdivujem ich hoci nie sú mojimi hereckými vzormi. Pretože ak v tomto povolaní nie je človek sám sebou, skončil," vysvetlila sympatická herečka, ktorá svoju popularitu zatiaľ nevníma.
Prezradila, že keď ju prvýkrát požiadal fanúšik o podpis, začala sa strašne smiať. „A nemohla som prestať. Mňa najviac teší, keď za mnou príde niekto po predstavení a povie mi, že sa to páčilo".