ŠAĽA. V rámci trojmesačnej skúšobnej doby rozviazalo mesto Šaľa pracovný pomer s terénnym sociálnym pracovníkom. Bezdomovcom sa to však nepáči.
„Ako dôvod uviedli, že nemá vysokú školu. Čo to komu pomôže pri jednaní s delikventmi a s bezdomovcami?" pýta sa Július Vizvári, organizátor petície proti odvolaniu Jozefa Révaya z funkcie terénneho sociálneho pracovníka.
„Zrejme bol pre mesto trochu nepríjemným partnerom, keďže stále niečo žiadal," povedal nám Peter Gomboš, vedúci Úradu práce a sociálnych vecí v Šali. Práve Révay im vraj pomohol vybaviť sprchovanie sa, dokonca viacerých aj ošatil, pomáhal im pri vybavovaní rôznych papierov i občianskych preukazov. Má vraj v sebe prirodzenú autoritu, bezdomovci ho rešpektovali. Bol to vraj človek na ich vlnovej dĺžke.
„Nad argumentáciou mesta, že nemá vysokú školu, sa dá iba pousmiať. Ťažko sa nám podarí takéto veci aktívne riešiť, keď niekoho máme odvolať iba za to, že mi nie je osobne sympatický," tvrdí Peter Gomboš, okrem iného aj poslanec Mestského zastupiteľstva v Šali. Osobne bol pritom ako pán Révay vedel reagovať na istú zložitú situáciu pri vydávaní obedných polievok, keď sa jeden z bezdomovcov choval agresívne. Jednoducho to dopadlo po chlapsky, a hneď ho všetci rešpektovali. „Pochybujem, že toto zvládne nejaká sekretárka, aj keď bude mať vysokú školu," nazdáva sa Gomboš.
„Nestačím sa čudovať, prečo je zrazu toľko kriku okolo nepredĺženia pracovnej zmluvy s terénnym sociálnym pracovníkom. Samozrejme, že existujú primárne dôvody, prečo sa v tejto súvislosti tak postupovalo. Je úplne scestné, keď sa ako argument verejnosti podsúva napríklad miera sympatií či antipatií k niekomu. Taktiež tam, kde sa jedná o oblasť výsostne odbornú, právne nespochybniteľnú, nemôžu byť predsa kladené do popredia postupy korešpondujúce viac s rovinou insitnosti, ako praktickej reálnosti. K odvolaniu prišlo v rámci skúšobnej doby. Nie je podmienkou, aby boli konkretizované nejaké dôvody. Cielene vedenú hystériu, rôzne fabulácie, či umelo vyvolávané protestné akcie nemienim komentovať. V súčasnosti sa pripravuje vyhlásenie nového výberového konania na dotknutý post," povedal nám Rudolf Kuklovský, vedúci odboru školstva, sociálnych vecí a kultúry Mestského úradu v Šali.
Funkcia terénneho sociálneho pracovníka v Šali bola zriadená na základe projektu financovaného z Európskeho sociálneho fondu. Pri jeho príprave mestu pomáhalo občianske združenia Alternatíva.
„Existujú ukazovatele práce terénneho sociálneho pracovníka, ktoré sú záväzné a tie sa pri práci pána Révaya nepodarilo napĺňať, " povedal nám odborný garant projektu Roman Csikós. Na petíciu reagovať nemieni, aj keď si názor ľudí bez domova váži. Iniciatívu ľudí bez domova vníma skôr ako ich zneužitie. „Kto je a kto nie je dobrým terénnym sociálnym pracovníkom je v sociálnej práci len jednostranným videním", dodal Csikós.
Pri odvolaní Jozefa Révaya vraj rozhodovali tri momenty. Prvým bolo, že pracoval len s úzkou skupinou ľudí bez domova. „Venoval sa skôr ľahko dostupnej časti klientov, nechodil napríklad medzi tých, ktorí žijú na Váhu. Po druhé, nenadviazal na prácu predchádzajúceho sociálneho pracovníka. Ten nechal v istom štádiu riešenia problémové situácie klientov, ktoré si pýtali ďalšie intervencie. Pán Révay na ne nereflektoval. Po tretie, sociálna práca má svoje zákonitosti. Je to vedný odbor a s týmto mal pán Révay problém. My hľadáme človeka, ktorý by túto prácu vykonával dlhodobo a vysoká škola je len jednou z podmienok poskytovateľa grantu. Chceme týchto ľudí pripraviť na prechod do útulku so všetkým, čo k tomu patrí, teda s právami, ale aj povinnosťami" hovorí Roman Csikós. Útulok má byť zriadený na Partizánskej ulici.
„Jedni po mne chceli, aby som sa staral o všetkých, iní aby som riešil iba niektorých. Vraj prečo by som mal do mesta ťahať ďalšie hladné krky," dodal Jozef Révay. Povedal, že práca terénneho sociálneho pracovníka sa mu páčila, bezdomovcom pomáhal aj finančne, viacerí sú mu teraz dlžní nejaké peniaze. Vrátiť mu ich mali po prevzatí sociálnych dávok.