NITRA. V pohorí Tribeč na Ponitrí pátrajú ochranári po dvoch orloch kráľovských. Pri jarnom monitoringu zistili, že sa do hniezda nevrátili.
Presné miesta, kde hniezdi orol kráľovský, ochranári prezradiť nechcú. Po ich stopách idú totiž vykrádači hniezd, ktorí si zo vzácnych vtákov robia biznis. Hodnota jedného dravca je približne štyritisíc eur (vyše 120tisíc korún).
Vzácny druh
„Na celom Slovensku ich žije štyridsať párov. V celoeurópskej populácii, s výnimkou Ruska, kde sa sčítanie nerobilo, to je iba 450 párov,“ hovorí o vzácnosti ich výskytu Stanislav Harvančík z Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie.
Najstarším známym hniezdiskom orla kráľovského na Slovensku je pohorie Tribeč. Vo februári minulého roka ho vyhlásili za chránené vtáčie územie.
Niektoré hniezda ochranári monitorovali 24 hodín denne kamerovým systémom. Vďaka tomu sa podarilo zachrániť mláďatá, ktoré z nich počas búrky vypadli. Kamerou strážili napríklad hniezdo v Považskom Inovci, kde bolo podozrenie na pohyb vykrádačov hniezd.
Osud páru orlov z Tribeča zatiaľ ochranári nepoznajú. „Zabíjajú ich pytliaci, ale smrť nachádzajú aj na stĺpoch elektrického vedenia, ktoré preto voláme stĺpy smrti. Končia tam hlavne mladé vtáky, ktoré ešte nevedia pristávať,“ hovorí Stanislav Harvančík.
Hniezda hľadajú aj rôzni zvedavci a nepovolaní fotografi. „Zbytočne ich vyrušujú, čo môže spôsobiť, že orly opustia hniezdo a mláďatá uhynú.“ Tím ochranárov, v ktorom pracuje aj Stanislav Harvančík, dravce pozoruje od roku 1978.
Inteligentné dravce
„Za tridsať rokov sme nadobudli presvedčenie, že sú mimoriadne inteligentné. Osobne nás poznajú. Keď sa blížime k hniezdu, v ktorom krúžkujeme mláďatá, zaregistrujú nás aj vo vzdialenosti päťsto metrov a odletia. Pritom pohyb traktoristu alebo lesných robotníkov si vôbec nevšímajú,“ hovorí ornitológ.
Potravou orla kráľovského sú najmä škrečky a drobné hlodavce. Aj tento fakt je známy vďaka videokamere, inštalovanej pri hniezde. Menej loví vtáky, živí sa aj zdochlinami.
Orol kráľovský je tretím najväčším u nás hniezdiacim dravcom. Rozpätie jeho krídel dosahuje až 210 centimetrov. Pôvodne bol stepným druhom, v našej lokalite mu step nahrádzajú polia.
Autor: Jana Schlarmannová