TESÁRSKE MLYŇANY. Ročnú spotrebu elektriny pre 800 domácností dokáže pokryť ekologická slnečná elektráreň, ktorú postaví spoločnosť Green Energy Slovakia v Tesárskych Mlyňanoch (okres Zlaté Moravce). Solárny park vyrobí 2,2 milióna kilowatthodín elektriny ročne.
Projekt je vôbec prvým komerčným využitím slnečných lúčov na výrobu energie na Slovensku. Ojedinele sa u nás využívajú solárne panely na výrobu elektriny pre jednotlivé obytné domy.
Zelená energia
Jedným z dôvodov, prečo sa investor rozhodol práve pre Tesárske Mlyňany, sú vhodné prírodné podmienky.
„Solárny park sa dá teoreticky postaviť kdekoľvek, ale jeho návratnosť by sa na miestach, kde je menšia intenzita slnečného žiarenia, predĺžila,“ povedal Tomáš Lacko, konateľ spoločnosti Green Energy Slovakia. Elektráreň dodá do verejnej rozvodnej siete najviac elektriny v letných mesiacoch.
Miesto konzultovali aj so Slovenským hydrometeorologickým ústavom. Podmienky pre výstavbu slnečnej elektrárne posúdila aj nezávislá spoločnosť Meteo Control z Nemecka.
Obec chcela vrtule
Zastupiteľstvo so zámerom sprevádzkovať v obci solárny park súhlasilo a obec prenajala spoločnosti na 40 rokov dvanásťhektárový pozemok.
„Pôvodne sme uvažovali o veternej elektrárni, keď sme však zástupcom spoločnosti povedali, akú plochu máme k dispozícii, navrhli nám solárnu elektráreň. Máloktorý vlastník má totiž toľko pôdy pokope,“ vysvetlil Ľubomír Benc, starosta Tesárskych Mlynian.
„Časť prenajatého pozemku však nemôže byť využitá vzhľadom na vyššiu kvalitu pôdy,“ povedal Tomáš Lacko.
Bez betónu
Elektráreň by mala byť hotová do konca roka.
„Zavŕtame oceľové skrutkové kotvy do zeme. Dĺžka kotvy je 1,5 metra, na ňu sa pripevní oceľová konštrukcia spolu s fotovoltaickými panelmi,“ vysvetlil Lacko postup výstavby.
Technológia nepotrebuje betónové základy. Po dožití elektrárne, čo je viac ako 30 rokov, sa zariadenie demontuje.
Spodná hrana konštrukcie je 80 centimetrov nad povrchom zeme, preto aj vegetácia na území môže ostať zachovaná. „Solárne parky sa zároveň môžu využívať aj na chov kôz alebo oviec,“ dodal Lacko. Pri výrobe energie nevzniká odpad a nedochádza k tvorbe emisií.
Green Energy Slovakia doteraz postavila na Slovensku veterné parky v Cerovej, na Myjave a v Skalitom. Z projektov na slnečné elektrárne je po Mlyňanoch najviac rozpracovaný park neďaleko Galanty.
Najviac slnečných elektrární v Európskej únii majú Španielsko a Nemecko. V posledných dvoch rokoch sa rozrástli aj v Česku.