GALANTA. Školské lavice Gymnázia Janka Matúšku v Galante opúšťa v týchto dňoch osemdesiat žiakov. „Z tohto počtu je dvadsaťštyri žiakov osemročného gymnázia," povedal nám Peter Černý, riaditeľ školy.
Uviedol, že pri samotných maturitách problémy neboli. Žiaci povinne maturovali zo slovenského jazyka, jedného cudzieho, najčastejšie z anglického jazyka a ďalších voliteľných predmetov, ktorými boli najmä náuka o spoločnosti, matematika, biológia.
„Zrušené boli aj jednotlivé úrovne, ako sme ich poznali z minulosti. Úrovne B1 a B2 zostali iba pri prvom cudzom jazyku," dodáva Peter Černý. Novinkou bolo, že oficiálne maturitné otázky neboli vopred zverejnené.
„Čo v nás dosť rezonuje, je otázka dodatku k maturitnému vysvedčeniu. Práve ten sme museli dodatočne vypracovávať, lebo sme sa o ňom dozvedeli na poslednú chvíľu. Domnievame sa, že viac-menej je to zbytočnosť. V súvislosti s novým školským vzdelávacím programom mal platiť až pre terajších prvákov, teda až o tri roky. Ale zrejme sa to v zákone zabudlo uviesť do prechodných ustanovení, a uplatňuje sa už teraz," reaguje na novo vzniknutú situáciu. Je to pre nich samozrejme práca navyše.
Prekvapuje ho tiež, že maturitný dodatok má byť podpísaný iba riaditeľom školy, ale nie predsedom školskej maturitnej komisie. „Veď práve predseda by mal mať lepší prehľad o priebehu maturitnej skúšky," domnieva sa Peter Černý.
V septembri chcú otvoriť tri triedy štvorročného gymnázia. Triedu osemročného štúdia - primu, neotvárajú. Z dôvodu novej legislatívy, podľa ktorej im žiaci do týchto tried začnú prichádzať z piateho ročníka základných škôl až v budúcom roku.
„Z našej školy odchádza osemdesiat žiakov, do prvých ročníkov máme zapísaných päťdesiatosem," informoval nás Ján Marsal, riaditeľ Gymnázia Zoltána Kodálya s vyučovacím jazykom maďarským Galanta.
Žiaci sa na maturity mohli pripravovať podľa alternatívneho učebného plánu. Teda šestnásť hodín týždenne sa mohli venovať najmä pre nich „dôležitejšiemu" predmetu. Napríklad žiaci, ktorí sa hlásia na medicínu si vybrali šesť hodín chémie a šesť biológie týždenne. Aby sa mohli dobre pripraviť na dané prijímacie skúšky.
Chlapci si vraj vyberali možnosti pokračovať v štúdiu v odboroch informatiky a programovania. Tí si vyberali najmä matematiku a fyziku. „Nedá sa paušálne povedať, že niektorý odbor prevažuje. Dievčatá sa učia skôr jazyky a pripravujú sa z humanitných predmetov," dodal Ján Marsal.
Podobne, ako ostatné stredné školy, ani oni neotvárajú prvý ročník osemročného gymnázia.