Svedčí o tom aj ich nedávne ocenenie za prevenciu. V rámci projektu Robme spolu prevenciu ho získali od poisťovne Dôvera, Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku, Asociácie súkromných lekárov SR a Asociácie na ochranu práv pacientov v SR.
TOPOĽČANY. Topoľčiansky gynekológ Jozef Síleš hovorí, že medicíne musí človek odovzdať celé svoje srdce. Náročné, ale krásne povolanie vyžaduje veľa obetavosti. Medicíne sa Jozef Síleš profesionálne odovzdal pred tridsiatimi rokmi a podľa neho to bola tá najlepšia voľba.
Z chirurga gynekológ
„Už ako dieťa som si modeloval z plastelíny vojačikov, dával som im do bruška diabolky a potom som ich akože liečil. Prečo som sa stal lekárom? Moja stará mama mala leukémiu, bolo to bolestné pre celú rodinu, a aj preto som sa rozhodol pomáhať ľuďom," vysvetľuje Jozef Síleš svoj zámer stať sa doktorom.
Po vyštudovaní Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave nastúpil do Topoľčianskej nemocnice kde pôsobil 24 rokov. Jeho kroky vtedy smerovali najprv na chirurgické oddelenie. „Chvíľu som bol tam, potom na internom. Neskôr riaditeľ rozhodol, že ma preradí na gynekologicko - pôrodnícke oddelenie," hovorí Jozef Síleš.
„Ako skoro každého mladého lekára pridelili ma na pôrodnú sálu, aby som sa naučil najprv rodiť. Prvé dni som sa len díval a asi na štvrtý deň mi dali odviezť prvý pôrod. Na pôrodnej sále som ostal 22 mesiacov. Tak mi to miesto prirástlo k srdcu, že som odtiaľ ani nechcel odísť na gynekologickú časť napriek rôznym skúsenostiam, ktoré som tam zažil," vysvetľuje doktor, ktorému neraz pri práci vyhŕkli nielen slzy radosti.
Nepodceňujte preventívne prehliadky
Jozef Síleš považuje gynekológiu po tridsiatich rokoch praxe za jedno z časovo a fyzicky najnáročnejších odborov v medicíne. Je to podľa neho povolanie vhodné skôr pre mužov ako pre ženy.
„Uľavilo sa mi, keď sa moja dcéra, tiež doktorka, nevydala v mojich šľapajach. Myslím si, že to nie je dobré zamestnanie pre ženu, ktorá chce mať rodinu," prezradil topoľčiansky doktor, ku ktorému neváhali prísť ženy až z okolia Nových Zámkov, Trenčína a Breznice.
„Všimol som si, že tie deti, ktorých mamičky chodili ku mne do poradne sa po narodení na mňa usmievajú, ako keby ma už poznali. Možno im je známy môj hlas," hovorí s úsmevom gynekológ.
O pacientov sa stará spolu s doktorkou Ľudmilou Košeckou. Pravou rukou sú sestričky, ktoré mu pomáhajú vychovávať pacientky nielen k preventívnym prehliadkam. Vďaka nim sa mu už niekoľkokrát podarilo zachrániť ľudský život.
„Gynekológ pri preventívnych prehliadkach neodhaľuje iba ochorenie na pohlavných orgánoch, ale často aj na iných, susediacich s pohlavnými. Počas ultrazvukového vyšetrenia som napríklad zistil pri preventívnej prehliadke nález na sliznici močového mechúra, ktorý sa mi zdal veľmi podozrivý. Pacientka však nemala žiadne ťažkosti ani príznaky. Poslal som ju k urológovi a ten zistil, že išlo o začínajúce štádium rakoviny močového mechúra. Keďže to bolo zistené ešte vo veľmi včasnom štádiu, pacientka podstúpila liečbu urológom a teraz je už vyliečená. A takéto pacientky som mal za posledné roky tri."
„Preto by preventívne prehliadky nemali podceňovať ani ženy, ktoré v minulosti mali vyoperovanú maternicu a vaječníky. Tie si totiž často myslia, že ku gynekológovi už nemusia chodiť" dodal Jozef Síleš.