Zaujímajú sa dnešní mladí ľudia o ekológiu?
„Skôr nie. Virtuálny svet ponúka viac vzrušenia, ako ekológia. Podľa mňa to však záleží aj na podaní. Chytiť, ovoňať prírodu a vyskúšať si niektoré naše veci priamo v teréne je zaujímavejšie, ako sedieť v triede a počúvať výklad akokoľvek odborný.“
Vedia niečo o chránených územiach v našom vlastnom regióne (napríklad Parížske močiare, Žitavský luh)?
„Teoreticky ich poznajú. Z väčšej časti však len rozdiely medzi typmi biotopov. Poznajú austrálsky buš či africké savany, ale čo je pod oknom, to zistia len vtedy, keď ich tam priamo privedieme.“
Čo môžu a robia pre zvýšenie ekologického povedomia ochrancovia prírody?
„Od ekovýchovy detí a mládeže cez sprievodné akcie až po spoluprácu s políciou všetko. Teda všetko v prospech prírody. Robíme vedecké pozorovania s viac ako 40 odborníkmi v štyroch medzinárodných projektoch. Najdôležitejšie je však podľa mňa informovať verejnosť o našej činnosti v tlači, televízii či rozhlase. Ľudia musia vedieť, že existuje aj iný svet... My ľudia sme pozmenili prírodu a tak nám plynie povinnosť sa o ňu postarať.“
Čo môžu a robia pre zvýšenie ekologického povedomia orgány vyššieho územného celku, ministerstiev, špecializovanej štátnej správy?
„Vedenie VÚC Nitra úzko spolupracuje s ministerstvom životného prostredia a štátnou ochranou prírody hlavne čo sa týka záchrany Národnej prírodnej rezervácie Parížske močiare. Najbližšia naša spoločná pracovná porada bude 22. apríla na ministerstve životného prostredia v Bratislave. Tu budeme spoločne riešiť aj problematiku zazemňovania dna močiara v Gbelciach. Začiatkom mája budem členom zmiešanej delegácie. Pocestuje do Francúzska na pozvanie senátora André Vantomma, ktorý pri svojej poslednej návšteve prejavil záujem o pomoc pri záchrane močiarov.“
(IB)