Slovensko trpí mentálnou chorobou

Docent z americkej vojenskej akadémie vo West Pointe Peter Šiška prišiel na Slovensko spolu so svojimi študentmi. Spoznávanie krajín má budúcim generálom pomôcť pri riešení konfliktných situácií.

Peter Šiška učí v americkom West Pointe budúcich generálov.Peter Šiška učí v americkom West Pointe budúcich generálov. (Zdroj: JANA LAZÁNIOVÁ)

Docent americkej vojenskej akadémie vo West Pointe Peter Šiška prišiel na Slovensko spolu so svojimi študentmi. Spoznávanie krajín má budúcim generálom pomôcť pri riešení konfliktných situácií. Šesť amerických zvedavcov navštívilo okrem kardinála Jána Chryzostoma Korca aj Preseľany - rodisko Petra Šišku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

PRESEĽANY. Peter Šiška emigroval do Spojených štátov amerických pred vyše dvomi desiatkami rokov z politických dôvodov. Ako člen skupiny Podzemná cirkev sa pre vtedajšiu Štátnu bezpečnosť stal nepohodlný. „Známy Františka Mikloška mi ponúkol miesto lesníka, ale moja žena, Američanka, musela odísť. Nechcel som trhať manželstvo, tak som si v priebehu šiestich mesiacov vybavil papiere do Ameriky ja," rozpráva svoj životný príbeh Peter Šiška.

SkryťVypnúť reklamu

Cudzinec aj po 20 rokoch

Po dvoch rokoch sa spolu s manželkou vrátili na Slovensko. „Pravdu povediac, ľudia neboli veľmi nadšení tým, že som sa vrátil z Ameriky domov. Mnohí sa čudovali, že som prišiel z raja do očistca. Aj v dnešnej dobe sa považuje Amerika za krajinu blahobytu, do ktorej chce každý utekať. S manželkou sme sa preto rozhodli odísť do západného Nemecka a odtiaľ opäť do Ameriky. Je to krajina, ktorej systém je založený na tvrdých princípoch prežitia a individualizme," upresňuje Šiška.

Doteraz sa ho Američania pýtajú, odkiaľ pochádza. „Každý prisťahovalec zostáva cudzincom," hovorí Peter Šiška, ktorý vďaka pobytu za hranicami mohol spoznať okrem rozdielnych kultúr aj seba samého a vlastný národ. Odstupom získal iné pohľady na určité veci.

SkryťVypnúť reklamu

Zistil, že každý národ má iný systém hodnôt. „V Amerike sa pokladá za neprípustné, keď 18-roční mladí ľudia žijú stále spolu s rodičmi. Mnohí rodičia vyslovene vyhodia deti z domu von. To sa naopak neakceptuje v našej kultúre," vysvetľuje docent, ktorého stále mrzí porevolučné neúspech kresťansko-demokratickej strany vo voľbách.

Strácame vlastnú tvár

„Kapitalistický systém bol ľuďom známy iba z televízie, filmov a kníh, nie zo skutočného života. Snažil som sa svojimi skúsenosťami usmerniť kresťanskú demokraciu, ale nereagovala. Nasledovala perióda naivného kapitalizmu, Hurá za Amerikou. Ľudia nie sú ešte ani teraz zvyknutí na tvrdý americký systém bez sociálnych hodnôt. Bol totálny nezmysel skočiť zo socialistického do demokratického systému. Nemohlo to uspieť a nemôže ani teraz napriek tomu, že sa to tlačí," tvrdí univerzitný pedagóg.

SkryťVypnúť reklamu

Prekáža mu, že sa zo Slovenska stáva kópia Ameriky. Amerikanizmus podľa neho preniká do reklám rádií a televízií. Živým príkladom toho je aj pesničková súťaž Superstar, ktorá je podľa Šišku lavína degradovaných prejavov, ktoré ničia národné povedomie a kultúru.

Predmetom nedávnej konferencie v Arizone, na ktorej sa zúčastnil aj slovenský rodák bol význam poznania kultúrnych vlastností pre úspešnú medzinárodnú komunikáciu. V tejto súvislosti sa diskutovala aj otázka rytmického rozdielu medzi americkým štýlom vyjadrovania sa a inými kultúrami.

„Američania sa napríklad snažia vyplniť rozhovor slovami, aby nezostali žiadne prázdne miesta, ktoré sa vyvinuli dlhodobým psychomentálnym vývojom. Ak sa tento štýl napodobní našou rečou napríklad v rozhlasovom vysielaní, vyzerá to neprirodzene," vysvetľuje docent.

Šiška upozorňuje, že pre prvky, ktoré Slovensko nasáva stráca postupne svoju vlastnú tvár. Mladí ľudia sú ovplyvnení životným štýlom a trendom obliekania amerických rapperov.

„Snažia sa napodobňovať aj ich pohyby, je to groteskné. Krásne slovenské slová zbytočne nahrádzame prevzatými slovami s cudzích jazykov. Máme lídrov namiesto vedúcich, dizajn a nie návrh, kreativitu namiesto tvorivosti. Už si ani nemôžeme spievať pieseň od Eugena Suchoňa, Aká si mi krásna, rodná zem moja, pretože je zakrytá s americkými billboardami," zveruje sa so svojimi postrehmi Peter Šiška. Jedným dychom dodáva, že „je lepšie žiť medzi bláznami, ktorí to vymysleli ako medzi dvojitými bláznami, ktorí to bláznovstvo kopírujú."

Vychováva budúcich generálov

Súčasťou práce Petra Šišku na Univerzite West Point je aj štúdium psychológie národov a národností. Už v polovici šesťdesiatich rokov sa zistilo, že každý národ má aj mentálne choroby. Choroba Slovákov a všetkých slovanských národov je podceňovanie sa. „Slovákom chýba určitá hrdosť na svoj národ ako majú Angličania, Nemci či Američania. Tí majú pocit, že sú najschopnejší ľudia na svete. My si o sebe myslíme, že sme najslabší. Čo máme spoločné s Američanmi je pracovitosť," prezradil pedagóg jednej z najprestížnejších univerzít v USA, ktorej absolventom bol aj známy veliteľ Dwight Eisenhower.

Peter Šiška učí budúcich generálov diaľkový prieskum zeme a regionálnu geografiu. Vedie ich k tomu, aby riešili krízy a konflikty snahou porozumieť druhým národom, kultúre a životnému prostrediu. Je to inteligentnejší prístup ku riešeniu konfliktných situácií. A ako vnímajú americkí študenti slovenského pedagóga?

„ Je to výzva na začiatku každého semestra, aby nevideli vo mne cudzinca, ale človeka, ktorý má vzdelanie,Najprv mali záujem o prízvuk, potom prišla fáza nedôvery. Vtedy som musel ukázať čo vo mne je, aby som si získal ich dôveru." prezrádza učiteľ, ktorý pred pätnástimi rokmi pôsobil aj na Univerzite Komenského či Konštantína Filozofa v Nitre.

V USA sa pri písomke môžem obrátiť chrbtom ku študentom a čítať si knihu. Som si na 95 percent istý, že nikto nebude opisovať, pretože to vyplýva z ich hrdosti. Slovenskí študenti sú iní," dodal s úsmevom rodák z Preselian. Svoju mladosť prežil aj vo vedľajšej dedinke Hrušovany. Nikdy nezabudne na tvrdé hokejové zápasy, ktoré zmäkčovali radosti víťazstva. „Každá dedina je ako pestrofarebný záhon kvetov. Každá má špecifickú vôňu, na ktorú nikdy nezabudnem," spomína otec 5 detí.

S Petrom Šiškom prišlo na Slovensko aj šesť amerických zvedavých študentov. Malebná krajina v srdci Európy ich očarila natoľko, že nechceli odísť späť domov. „Bol som tiež prekvapený z kardinálovej plynulej angličtiny. Príjemne ma zaskočila srdečnosť a pohostinnosť ľudí, ktorí sa na ulici pozdravia napriek tomu, že sa nepoznajú. To je úžasné, v Amerike sa tak navzájom nesprávame," prezradil študent John Bonds, ktorý nezaprel, že najviac sa mu zo slovenskej návštevy páčili slovenské dievčatá.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 235
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 494
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 182
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 123
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 944
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 693
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 841
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 360
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 509
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 52 968
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 448
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 468
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 614
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 877
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 299
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 421
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 509
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 52 968
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 448
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 468
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 614
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 877
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 299
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 421
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu