V pohorí Tribeč ochranári pátrali po dvoch orloch kráľovských. Zistili, že sa do hniezda nevrátili. Nenašli ich.
NITRA. Presné miesta, kde hniezdi orol kráľovský, ochranári prezradiť nechcú. Po ich stopách idú vykrádači hniezd, ktorí si zo vzácnych vtákov robia biznis. Hodnota jedného dravca je približne štyritisíc eur.
"Na celom území Slovenska ich žije štyridsať párov, z toho osem hniezd je v Nitrianskom kraji. V celoeurópskej populácii s výnimkou Ruska, kde sa sčítanie nerobilo, ich žije iba 450 párov," poukazuje na ohrozenosť tohto dravca Stanislav Harvančík z Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie.
Najstarším známym hniezdiskom orla kráľovského u nás je pohorie Tribeč. Vo februári minulého roku bolo vyhlásené za chránené vtáčie územie.
Tím ochranárov, v ktorom pracuje aj Stanislav Harvančík, dravcov pozoruje od roku 1978. "Za tridsať rokov sme nadobudli presvedčenie, že sú mimoriadne inteligentné. Osobne nás poznajú. Keď sa blížime k hniezdu, v ktorom krúžkujeme mláďatá, zaregistrujú nás aj vo vzdialenosti päťsto metrov a odletia. Pritom pohyb traktoristu alebo lesných robotníkov si vôbec nevšímajú," hovorí ornitológ.
Niektoré hniezda boli monitorované 24 hodín denne kamerovým systémom. Vďaka tomu sa podarilo zachrániť mláďatá, ktoré z nich počas búrky vypadli. Kamerou bolo strážené hniezdo v Považskom Inovci, kde bolo podozrenie na pohyb vykrádačov hniezd. Hniezda hľadajú aj rôzni zvedavci a nepovolaní fotografi. "Zbytočne ich vyrušujú, čo môže spôsobiť, že orly opustia hniezdo a mláďatá uhynú."
Potravou orla kráľovského sú najmä škrečky a drobné hlodavce. Aj tento fakt je známy vďaka videokamere, inštalovanej pri hniezde. Menej loví vtáky, no nepohrdne ani zdochlinami. "Mávame hlásenia vodičov, ktorí orla kráľovského, zazreli pri ceste, ako konzumuje zajaca. Z toho vyvodili, že ho orol aj ulovil. Orol tam však neloví, ale požiera zvieratá, ktoré zostali po zrážke autom. Práve z takýchto pozorovaní poľovníci vyvodzujú škodlivosť orlov a obviňujú ich za škody páchané na malej zveri. Neprávom," tvrdí Harvančík.
Hniezda orla kráľovského bývajú umiestnené na vysokých stromoch. Stavajú ho obaja partneri, ktorí odchovávajú jedno až tri mláďatá. Tie začínajú samostatne hniezdiť až v piatom - šiestom roku. "Veľmi málo sa ich tohto veku dožije. Zabíjajú ich pytliaci, ale smrť nachádzajú aj na stĺpoch elektrického vedenia, ktoré preto voláme stĺpy smrti. Končia tam hlavne mladé vtáky, ktoré ešte nevedia pristávať," hovorí Stanislav Harvančík.
Kráľ oblohy
Orol kráľovský je tretím najväčším u nás hniezdiacim dravcom. Rozpätie jeho krídel dosahuje až 210 centimetrov. Pôvodne bol stepným druhom, v našej lokalite mu step nahrádza poľnohospodárska krajina. Jeho výskyt sa u nás eviduje od obdobia druhej svetovej vojny.
(JS)
Ornitológ Stanislav Harvančík sa venuje pozorovaniu a záchrane orlov už vyše tridsať rokov.