Inú doma nemala.
NITRA. Mestský policajt ospravedlnil svoju absenciu v práci falošným potvrdením o lekárskom vyšetrení. Vystavila mu ho suseda lekárka.
Kuriózne je, že celodenné vyšetrenie sa malo robiť v nedeľu. Rádiologička potvrdila, že žiadne nebolo a navyše použila neplatnú pečiatku. Inú doma nemala. Župný lekár jej postup oznámi Slovenskej lekárskej komore. Mestského policajta rieši zamestnávateľ.
Zradil ho nedeľný dátum
Na podozrivé lekárske potvrdenie upozornila nitrianska mestská polícia. Nadriadeným sa nezdal nedeľný dátum (22. februára).
„Mestský policajt mal v tento deň slúžiť, naplánovanú mal celodennú zmenu. Ráno však zatelefonoval na operačné stredisko, že nemôže nastúpiť, lebo mu seklo v krížoch. O tri dni neskôr žiadal od nadriadeného na 22. februára dovolenku. Keď ju nedostal, priniesol lekárske potvrdenie," povedal nám náčelník Miloš Hajnovič.
Mestská polícia dala podnet na Úrad pred ohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Žiadala preveriť opodstatnenosť celodenného vyšetrenia.
Pečiatka už roky neplatí
„Zistili sme, že na doklade bolo potvrdenie s už neplatnou pečiatkou lekárky. Navyše, bolo to potvrdenie o celodennom lekárskom vyšetrení uvedeného policajta v nedeľu," informoval nás Roman Frajer, riaditeľ pobočky ÚDZS Nové Zámky.
Hovorca úradu Milan Michalič upresnil, že kódy lekárov, a teda aj ich pečiatky, sa k 31. decembru 2006 rušili. „Boli im vydané nové kódy, ktoré sú aj súčasťou nových pečiatok. Aj pani doktorka, ktorej pečiatka bola použitá na uvedenom doklade, má od 1. januára 2007 nový kód."
Keďže ÚDZS nie je kompetentný prešetrovať, ako sa policajt dostal k starej pečiatke, prípad odstúpil Nitrianskemu samosprávnemu kraju.
Lekárka: Naliehal na mňa
„Potvrdenie bolo vydané podvodom," konštatoval Ľubomír Ševčík, lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Dodal, že lekárka 22. februára neslúžila v zdravotníckom zariadení v Nových Zámkoch, kde sa malo vyšetrenie vykonať, dokonca tam vôbec v tom období nepôsobila. „Pracovala v úplne inom kraji. Potvrdenie o vyšetrení vydala, hoci sa nezakladá na pravde," dodal Ševčík.
Zneužitie pečiatky označil za závažný lapsus po odbornej aj etickej stránke. Lekárku, ktorá ho vystavila, preto zavolal na osobný pohovor. Povedala mu, že ona a mestský policajt pochádzajú z jednej obce.
„Ten pán ju požiadal, aby mu vystavila potvrdenie o vyšetrení. Ona ho upozornila, že má doma len pečiatku, ktorá už nie je platná. On naliehal, preto mu potvrdenie vystavila," tlmočil nám Ľubomír Ševčík vysvetlenie lekárky.
Ona sama sa k prípadu pre naše noviny nevyjadrila. „Nie je k čomu. Zo strany Nitrianskeho samosprávneho kraja to už bolo uzavreté," reagovala.
V skutočnosti však prípad ešte uzavretý nie je. „Jej konanie oznámim Slovenskej lekárskej komore, nech ho posúdi etická komisia," povedal nám Ľubomír Ševčík.
O prácu neprišiel. Zatiaľ
Zarážajúce je, že falošné potvrdenie použil muž, ktorý má chrániť zákon. „Zvažovali sme aj okamžité zrušenie pracovného pomeru, nakoniec sme sa spolu s pánom primátorom rozhodli, že to budeme riešiť inak," povedal nám náčelník mestskej polície Miloš Hajnovič.
Policajt dostal písomné upozornenie za porušenie pracovnej disciplíny, na 22. februára mu dal zamestnávateľ absenciu a o dva dni mu skrátil dovolenku. „Uznal si chybu a peniaze, ktoré mu boli za 22. februára vyplatené, už vrátil," povedal náčelník.
Mestský policajt podľa neho nemal v minulosti žiadne problémy. „Skúmali sme tiež, či mal už v tomto roku nejakú práceneschopnosť, no toto bolo prvé potvrdenie," dodal náčelník.
K nám sa dostala informácia, že potvrdenie od rovnakej lekárky už predložil aj vlani 30. júla, no zatiaľ ho nikto nepreveroval. „Ak zistíme priťažujúce okolnosti, pristúpime k tomu najprísnejšiemu riešeniu," reagoval náčelník.
„Ja viem len o jednom prípade. Ide o mestského policajta s vyše dvanásťročnou praxou. Policajtov, ktorí sú v teréne a vedia robiť, nemáme až tak veľa. A keby sme išli takýmto tvrdým spôsobom..." zauvažoval primátor Jozef Dvonč nad možnosťou, že by mestský policajt prišiel o prácu. Dodal, že ďalšie nedostatky u neho tolerovať už nebude.
Lekárke hrozí pokuta
Podnetom župného lekára sa bude zaoberať Kontrolný výbor Slovenskej lekárskej komory. „Po prešetrení dá návrh na disciplinárne pokračovanie voči menovanej lekárke - v prípade, že ide o členku Slovenskej lekárskej komory," napísala nám Daniela Resutíková zo SLK.
Za prvé porušenie povinnosti vykonávať svoje povolanie odborne, v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi a etickým kódexom hrozí lekárovi pokuta. „Jej výška závisí od posúdenia závažnosti porušenia predpisov. V prípade opakovaného porušenia povinností môže byť člen komory podmienečne vylúčený na dva roky," uvádza sa v stanovisku.
Ak je lekár držiteľom licencie vydanej SLK a opakovane porušil povinnosti ustanovené zákonom, môže prísť aj o licenciu.
(M)
"Potvrdenie bolo vydané podvodom," povedal lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja Ľubomír Ševčík.