ZLATÉ MORAVCE. Takmer 1400 ľudí sa podpísalo pod petíciu proti zvyšovaniu tepla a teplej úžitkovej vody v Zlatých Moravciach. Cena sa zvýšila po tom, čo tepelné hospodárstvo mesta prešlo zo správy mestského podniku Službyt do prenájmu Prvej energetickej a teplárenskej spoločnosti z Bratislavy.
Cena tepla stúpa a stúpa
Spoločnosť dostala do prenájmu tepelné hospodárstvo v meste vlani v lete. A sľubovala, že cena tepla v meste sa zníži. Stal sa ale presný opak. „Od februára 2008 bola cena 746 korún za jeden gigajoul, od septembra 2008 stál gigajoul 886 korún a od decembra až 968 korún," hovorí mestský poslanec a organizátor petície proti zvyšovaniu cien tepla Peter Lisý.
Na základe nespokojnosti s vybavením petície požiadal Lisý Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o presné vyčíslenie toho, aké boli v spomínanom období stanovené ceny tepla. Poslanec tvrdí, že ceny, ktoré museli platiť Zlatomoravčania prvej energetickej sa líšia od tých, ktoré stanovil ÚRSO a ktoré sú záväzné. Vlani na jeseň museli totiž Zlatomoravčania platiť prvej energetickej 886 korún za gigajoul, ÚRSO ale stanovil cenu len na 744 korún. Podľa poslanca sa situácia zopakovala aj v decembri - za gigajoul vtedy ľudia platili 968 korún, hoci ÚRSO cenu stanovil len na 814 korún.
Lisý: Hanebné uznesenie
Okrem stúpajúcich cien tepla Peter Lisý ostro kritizoval aj celé uznesenie, ktorým dalo mesto do prenájmu tepelné hospodárstvo Prvej energetickej a teplárenskej spoločnosti. „Bolo to hanebné uznesenie. Konateľ spoločnosti sľuboval znížiť platbu za jeden gigajoul o osemdesiat korún. Podmienky však dával až do zmluvy, ktorú poslancom predložili na tabuli, bez toho, aby im poskytli nejaké materiály k zmluve," hovorí poslanec Peter Lisý. Primátorka Serafína Ostrihoňová na základe uznesenia podpísala zmluvu s prvou energetickou.
Primátorka hovorí, že bola proti predaju aj prenájmu tepelného hospodárstva. „Viackrát ma napádali, že pokiaľ sa nebude Službyt transformovať na eséročku a neprenajmeme alebo nepredáme tepelné hospodárstvo, že ma budú pokutovať a tieto pokuty v hodnote niekoľkých miliónov korún mi zosobnia," hovorí Serafína Ostrihoňová. „Zákon ukladal zmenu príspevkovej organizácie. Môj návrh bol, aby to ostalo pod mestom, spravili by sme z toho mestskú rozpočtovú organizáciu. Toto riešenie ale neprešlo," povedala primátorka.
Hovorí, že ponechala na poslancoch, akej spoločnosti tepelné hospodárstvo prenajmú.
Prednosta radnice Miroslav Šlosár prenájom tepelného hospodárstva prvej energetickej nedávno obhajoval. Povedal, že prenajaté bolo hlavne pre to, aby sa urobili investície do prevádzky, ktoré sa odhadujú na osemdesiat miliónov korún.
„Prenajali si tepelné hospodárstvo s tým, že urobia jeho rekonštrukciu a modernizáciu a vybudujú nový zdroj na spaľovanie drevnej štiepky. Do vybudovania novej kotolne však môže dodávať teplo len pri využití súčasnej technológie, kde je zdrojom zemný plyn. Nárast ceny tepla je teda spôsobený nárastom cien plynu," povedal prednosta. „Zmenou vykurovacieho tepla sa táto spoločnosť zaručila znížiť ceny tepla," podotkla primátorka.
Zamestnancov neprevzali
Ďalším kameňom úrazu sa stalo prevzatie všetkých kmeňových zamestnancov Službytu prvou energetickou, k čomu sa spoločnosť zaviazala.
Napriek tomu sa desať ľudí zo Službytu ocitlo na dlažbe, pretože prenajímajúca spoločnosť ich neprevzala. Bývalý riaditeľ Službytu vraj dostal príkaz, aby ich odhlásil zo sociálnej poisťovne. Znova ich mala prihlásiť prvá energetická, tá to ale neurobila, lebo deviatich ľudí nezamestnala. „Ponúkli im zmluvu na dobu určitú a nižší plat," povedala poslankyňa Denisa Uhrínová.
„Podstatné je, že spoločnosť sa zaviazala prevziať všetkých pracovníkov Službytu bez kladenia akýchkoľvek podmienok. Mali ich len preškoliť a po preškolení ďalej zamestnávať," hovorí Lisý. Konateľ spoločnosti Ján Vereský sa vyjadril, že literu zmluvy aj naplnili. „Boli by sme zamestnali všetkých, ale nie s tými podmienkami, ktoré tí ľudia mali," povedal.
Podľa Lisého dala primátorka príkaz vyplatiť neprevzatým zamestnancom odstupné vo výške deviatich mesačných platov. „Z rozpočtu mesta sa tak vyplatili asi dva milióny korún, ktoré za porušenie zmluvy mala vyplatiť prvá energetická. Mesto pritom prvú energetickú ani raz nepožiadalo o náhradu škody vyplývajúcej z neplnenia zmluvy. Financie na odstupné boli vyplatené z daní všetkých občanov mesta," hovorí Peter Lisý. Navrhol preto zrušiť nájomný vzťah so spoločnosťou a žiadať finančnú náhradu škody. Primátorka o návrhu hlasovať nedala.
Konateľ spoločnosti sa nedávno vyjadril, že za celou kauzou okolo prenájmu vidí záujmy tých, čo v súťaži o tepelné hospodárstvo v Zlatých Moravciach neuspeli. Primátorka tvrdí to isté. „Pán Lisý presadzoval iné firmy, preto teraz nie je spokojný." Poslanec obvinenia odmieta, povedal, že neloboval za žiadnu z troch firiem, ktoré boli v súťaži.