VELČICE. Obyvateľov Velčíc v okrese Zlaté Moravce šokovala invázia húseníc. Objavili sa v pondelok a zaplavili celú ulicu Mechov. Lezú po domoch, žerú úrodu v záhradách. Ľudia sú zúfalí, musia mať zatvorené okná. „Celé dni beháme s metlou, už nevládzeme," sťažujú sa miestne ženy.
Starosta sa vo štvrtok obrátil na Štátnu ochranu prírody. Povedali mu, že z húseníc sa vyliahnu motýle druhu babôčka bodliaková. Môže to však trvať aj dva týždne.
Nepomohla voda ani soľ
„Bývame tu už 32 rokov, no toto sme ešte nezažili," povedala nám Anna Palušková, ktorá proti húseniciam nasadila aj vodu.
„Topila som ich v kýbli. No sto som zatopila a prišlo ďalších tristo. Nepomáha ani soľ, ktorú som dala na chodníky. Húsenicami sa to všade len tak hmýri, stále ich zmetám, no to sa nedá zvládnuť. Ani si neviete predstaviť, ako nám to strpčuje život," dodala rezignovane pani Anna.
Na dome mala pozatvárané všetky okná, hoci boli vonku horúčavy. Húsenice sa totiž šplhali po stenách domu a mierili až do okien. „Napadli mi aj uhorky, fazuľu, tekvicu a šalát," posťažovala sa.
„Prvý raz sa objavili v pondelok o pol dvanástej, práve som vešala bielizeň," dodala suseda Božena Beňová. „Čím to viac zabíjame, tým to viac príde. Máme mesačného chlapčeka, ani ho nemôžeme nechať vonku v kočíku, aby sa k nemu nedostali húsenice," povzdychla si pani Božena, ktorá počas nášho rozhovoru zmetala húsenice z múrov domu.
Zalezú len v noci
Ľudia boli vo štvrtok bezradní, o húseniciach nič nevedeli. Pani Emília skepticky poznamenala, že sa s tým určite nedá nič robiť. „Už nám to žerie mrkvu, chryzantémy. Všetko máme špinavé, nestačíme si pucovať papuče. Lozia tu, až kým nezapadne slnko, potom zalezú. A ráno idú znova. Ako vojaci," povedala nám pani Emília.
Nepomohol ani dezinfekčný prostriedok, ktorý na cestu vylial Ján Majlát. „Dnes ráno pochodovali smerom k materskej škole. Ak sa do nej dostanú, bude problém," konštatoval. Aj on má na dome zavreté okná, aby sa húsenice nedostali dovnútra: „Keby som sa zobudil a našiel ich na paplóne, asi by som utekal veľmi ďaleko."
Z lesa alebo kukurice?
Húsenice prišli zozadu, cez záhrady. Za nimi je les aj kukuričné pole. „Niekto hovorí, že prišli z lesa, iní, že z kukurice, vraj ich svojím postrekom vyhnali poľnohospodári," povedali nám obyvatelia ulice Mechov.
„Ja si myslím, že z našej kukurice nevychádzajú, aj keď sa tam nachádzajú. Žiadny postrek sme proti živočíšnym škodcom nerobili, len proti burinám, ale to s tým nemá nič spoločné," reagoval Miroslav Farkaš, agronóm Poľnohospodárskeho družstva Neverice.
Vyliahnu sa motýle
Starosta Ľubomír Gahír poslal vo štvrtok fotografie húseníc na Štátnu ochranu prírody (ŠOP) v Nitre. Zaujímalo ho, o aký druh ide, či sú chránené a ako sa proti nim brániť.
„Ide o bežný druh našej prírody - babôčku bodliakovú. Motýľ a jeho húsenice, ktoré žijú na rozličných druhoch bodliakov, pŕhľave alebo aj iných rastlinách, nepredstavujú pre človeka nebezpečenstvo," povedal nám Peter Hradňanský zo ŠOP, Správa CHKO Ponitrie.
Motýle tohto druhu pravidelne na jar prilietajú z južnej Európy na sever, kde sa v lete rozmnožujú. „V tomto roku sú pozorované hromadnejšie ťahy, ktoré sa prejavili aj takýmto lokálnym zvýšením početnosti druhu," dodal Hradňanský.
Hoci babôčka bodliaková nie je zákonom chránená, ochranári hromadnú likvidáciu húseníc neodporúčajú. Otázne však je, či ľudia vydržia čakať, kým sa húsenice zakuklia a premenia na motýle. Môže to vraj trvať aj dva týždne.
Z tejto húsenice sa podľa odborníkov vyliahne babôčka bodliaková.