Vďaka notebookom nadviazali žiaci s učiteľmi priateľské vzťahy.

V taškách žiakov 6. A zo Základnej školy v Bošanoch nesmie chýbať notebook. Ten si musia každý deň za domácu úlohu nabiť. Zásluhou ich elektronických kamarátov získali ku škole pozitívny vzťah a vyučovanie ich začalo viac baviť.

(Zdroj: JOŽO MALÝ)

BOŠANY. Bošianski žiaci sa dostali k notebookom vlani v decembri, a to vďaka projektu Notebook pre každého žiaka, ktorý priniesla spoločnosť Microsoft v rámci iniciatívy Potenciál bez hraníc. Vyučovanie budúcnosti si okrem bošianskych šiestakov môžu vyskúšať tretiaci zo Základnej školy v Trstenej, kde beží projekt už druhý rok. O skúsenostiach s počítačmi v škole sa minulý štvrtok podelili s novinármi pedagógovia a zástupcovia Microsoftu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Škola ich začala baviť

V prospech pozitívneho prínosu notebookov do školských lavíc svedčí aj štúdia Radomíra Masaryka z Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave z apríla tohoto roku. Jej predmetom bolo zistiť, aký edukačný dosah má projekt „Notebook pre každého žiaka." V rámci štúdie sa zisťovali aj skúsenosti rodičov a učiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Porovnávali sme notebookovú triedu s bežnou triedou a dospeli sme k pozoruhodným výsledkom," hovorí Masaryk. Žiaci z Bošian v rámci sebahodnotenia odpovedali na otázky týkajúce s vyučovania, pričom medzi kladnými žiakov bežnej triedy v porovnaní s notebookovou boli priepastné rozdiely.

Na otázku ako ťa baví učenie a úlohy odpovedalo pozitívne 7 % žiakov bežnej triedy (BT) a 25 % notebookovej triedy (NT). A ako dopadli ďalšie odpovede? Zvládaš školu bez problémov? 7 % BT, 40 % NT. Baví ťa učenie v škole? 0 % BT, 35 % NT. Baví ťa matematika? 7 % BT, 55 % NT. Baví ťa slovenský jazyk? 0% BT, 25 % NT. Baví ťa učenie s počítačom? 60 % BT, 95 % NT.

Bežná trieda dosiahla lepšie výsledky pri hodnotení kognitívnych spôsobilostí, kde sa hodnotilo verbálne, matematické a priestorové skóre. Vo všetkých troch oblastiach boli žiaci bežnej triedy lepší rádovo o 10 percent. U žiakov notebookovej triedy sa zasa zvýšila motivácia k práci. Kým pred začatím projektu bavilo učenie a školské úlohy len 10 percent žiakov, teraz ich počet narástol na 35 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Radomíra Masaryka je veľkým pozitívom aj skutočnosť, že žiaci si začali do počítača sťahovať knižky. „A to sa hovorí, že internet odrádza od čítania," dodal.

Viac sa zdôverujú učiteľom

Riaditeľka školy v Bošanoch Jana Kontúrová vidí v projekte „Notebook pre každého žiaka" prínos najmä v tom, že sa zvýšila efektívnosť práce pedagógov. Je to univerzálna pomôcka, lebo žiaci majú okamžite k dispozícii textové informácie, obrázky a videá.

„Nový rozmer dostala komunikácia medzi žiakmi a učiteľmi," hovorí ďalej Kontúrová. „Otázky, ktoré nám kladú sa týkajú nielen učiva, ale zaujíma ich aj ako sa majú učitelia, a čo robia. Zdôverujú sa nám tiež s informáciami zo súkromia a radia sa s nami."

Riaditeľkine slová potvrdzuje aj školská psychologička a učiteľka prírodopisu Jana Valachová. „Potom čo sme si začali písať cez notebooky sa deti stali priateľskejšími. Navyše som ich spoznala lepšie, ako to bolo možné predtým."

SkryťVypnúť reklamu

S projektom sú spokojní aj rodičia, pričom si myslia, že projekt prinesie ich deťom v budúcnosti výrazné výhody. Za všetkých hovoria slová Gyongyi Srnkovej, ktorá povedala, že deti sa stali samostatnejšími a tešia sa do školy.

Elektronické písomky

Na základnej škole v Bošanoch sme boli tiež svedkami hodiny angličtiny, ktorú viedli učiteľky Eva Hradiská a Ivana Mikulová. Na interaktívnej tabuli sa premietala ukážková lekcia v obchode, v ktorej účinkovali žiaci 6. A ako predavači aj zákazníci. Spomínanú tabuľu používali aj pri učení nových slovíčok, keď označovali správnymi názvami jednotlivé druhy ovocia, a v notebooku si zasa nalistovali slovník, aby si mohli slovíčka vyhľadať.

Spýtali sme sa tiež, či sa do notebookov píšu aj písomky. „Už som to skúšala," povedala nám prírodopisárka Jana Valachová. „Musela som však na svojom počítači sledovať, či deti neopisujú, lebo vždy zvyknú špekulovať." Valachová púšťa na prírodopise deťom aj hudbu. „Je to keď majú niečo vyhľadať, lebo vtedy je v triede strašné ticho a nie ako v iných triedach, kde býva šum."

S písomkami a pracovnými listami to skúsila aj zástupkyňa riaditeľky a dejepisárka Katarína Schneigdenová. Tá navyše pripravuje deťom elektronické poznámky, ktoré si môžu stiahnuť do počítača, keď sú choré.

Viac závideli rodičia

V 6. A sa notebooky využívajú na vyučovanie všetkých predmetov s výnimkou telesnej výchovy. Okrem toho získavajú deti poznatky z učebníc.

„Podľa nášho prieskumu sú počítače v domácnostiach 60 - 70 percentách rodín našich žiakov," prezradila nám riaditeľka Kontúrová. „Pri rozhodovaní o tom, ktorá trieda dostane notebooky sa však prihliadalo hlavne na to aj ako sa žiaci správajú, a či sa budú o počítač starať. Ich každodennou domácou úlohou je notebook nabiť, lebo batéria vydrží maximálne päť hodín, čo na vyučovanie stačí."

Riaditeľka tiež povedala, že notebooky boli na pretrase rodičovskej rady, lebo každý z rodičov chcel, aby práve jeho dieťa bolo zapojené do projektu. „Rodičia si závideli viac ako deti, no muselo sa rozhodnúť medzi 6. A a 6. B."

Kristián Petrus a Timea Korcová zo 6. A si notebooky pochvaľujú. Nerobilo im problém naučiť sa s nimi robiť, lebo počítače majú aj doma. Podľa nich je to super a lepšie ako vlani, keď o notebookoch ešte nechyrovali. Obaja hovoria že je to zábavnejšia a vďaka informáciám z internetu sa viac naučia. Timea mala si dokonca zlepšila vysvedčenie oproti minulému roku.

Na rade sú stredoškoláci

Od riaditeľky Kontúrovej sme sa dozvedeli, že žiaci budú notebooky používať aj v ďalších ročníkoch a po skončení školy si ich budú môcť odkúpiť za zostatkovú cenu.

Na záver nám manažér vzdelávacích programov spoločnosti Microsoft Roman Baranovič povedal, že cieľom projektu „Notebook pre každého žiaka," bolo v prvom rade inšpirovať ostatné školy aby išli touto cestou a hľadali si financie. „My si nemôžeme dovoliť podporiť každú školu na Slovensku, ale projekt by sme chceli rozvíjať aj v budúcom školskom roku na nejakej strednej škole."

„Je veľmi ťažké nájsť takých ochotných učiteľov ako v Bošanoch, ktorí pracujú na sebe a venujú veci svoj čas. Bošany sú v tomto smere jedinečné. Tu sa nemôže stať, že sa deťom rozdajú notebooky a tým to končí," uzavrel Baranovič.

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 835
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 411
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 861
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 456
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 134
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 887
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 368
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 897
  1. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Daorson /BiH/
  2. Ondřej Havelka: Nazí adamité. Africké bohoslužby v rouše Evině
  3. Portu Fin Blog: Pri investovaní treba pamätať aj na poplatky, vedia si vypýtať tisíce eur
  4. Lucia Kleštincová: Prepíšme (inak dopredu istú) budúcnosť demokracie EÚ
  5. Viktor Pamula: Viceprimátor poslancom
  6. Danica Chames: Ako (ne)rozbehnúť malý online biznis
  7. Jozef Varga: Krkavci / 59. /
  8. Ľuboš Vodička: Viedeň, Gustav Klimt a Secesia
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 161
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 74 860
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 269
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 697
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 473
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 582
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 16 832
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 10 705
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Zelený obrys postavy na ceste.

Prokurátor už rozhodol o sťažnosti a dal pokyn polícii.


Prvé finále prinieslo v Nitre domácu radosť. Hore zľava Zuzana Justhová, Sára Dlhošová, tréner František Bočkay, dolu Paloma Lopes.

Vrchol volejbalovej sezóny sa začal na Klokočine vo veľkom štýle.


Pediatri musia povinne slúžiť na detskej pohotovosti.

Na prevádzkovateľov detských pohotovostí vypísalo ministerstvo výberové konanie.


Zotrvanie Antonína Stavjaňu v Nitre aj po aktuálnej sezóne podľa najnovších informácií nie je isté.

Bitka o zlato oživí spomienky na 22-ročné jazvy.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Daorson /BiH/
  2. Ondřej Havelka: Nazí adamité. Africké bohoslužby v rouše Evině
  3. Portu Fin Blog: Pri investovaní treba pamätať aj na poplatky, vedia si vypýtať tisíce eur
  4. Lucia Kleštincová: Prepíšme (inak dopredu istú) budúcnosť demokracie EÚ
  5. Viktor Pamula: Viceprimátor poslancom
  6. Danica Chames: Ako (ne)rozbehnúť malý online biznis
  7. Jozef Varga: Krkavci / 59. /
  8. Ľuboš Vodička: Viedeň, Gustav Klimt a Secesia
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 161
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 74 860
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 269
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 697
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 473
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 582
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 16 832
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 10 705
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu