TOPOĽČANY. Minulý rok sa v Topoľčianskom okrese podľa štatistického úradu narodilo 703 detí. Je to o 71 viac ako v roku 2007. Nárast bábätiek potvrdili aj v Topoľčianskej nemocnici.
„Niekedy máme za týždeň 3-4 pôrody, niekedy za deň 6," povedal riaditeľ Martin Naništa. Ubezpečil, že nemocnica je vybavená dostatočným počtom lôžok aj pri zvýšenom počte rodičiek. „Vieme sa prispôsobiť kapacitne potrebám žien, ktoré u nás rodia nielen z topoľčianskeho regiónu, ale aj zo širokého okolia. Je u nás zabezpečený vysoký štandart a akoby domáce prostredie," dodal riaditeľ nemocnice, ktorá vlastní aj certifikát "Baby friendly hospital".
Klesá počet interupcií
Zvýšená pôrodnosť v súčasnosti je podľa odborníkov spôsobená biologickými a spoločenskými faktormi, zvýšeným počtom populačných ročníkov a väčšou dôverou v budúcnosť. Celkové trendy pôrodnosti sú podmienené aj rastúcim podielom pôrodov mimo manželstva, znižujúcim sa počtom umelých potratov a rodičovstvom rómskej populácie, ktoré klesá len mierne.
„Pôrodnosť je demografická záležitosť a ako taká má súvislosti biologické a spoločenské. Biologické sú dané početnosťou populácie v natalitnom veku a dlhodobým modelom rodiny. Tie spoločenské sú dané kultúrnymi faktormi, kde významnú úlohu zohrávajú predstavy mladých ľudí o svojom živote, o počte detí, ktoré chcú mať. Pritom pôrodnosť ako spoločensko-biologický jav sa prejavuje istou mierou zotrvačnosti," vysvetľuje Rastislav Bednárik z Inštitútu pre výskum práce a rodiny v Bratislave, pôsobiaci aj na katedre sociológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Životná úroveň sa zlepšila
Približne každých dvadsať až dvadsaťpäť rokov sa narodí viac detí ako obyčajne. Vtedy sa objavuje na Slovensku zvýšená veková skupina mladých ľudí v rodičovskom veku. „Súvisí to so situáciou tesne po 2. svetovej vojne, kedy sa narodilo viac detí. Týmto "povojnovým deťom" sa v rodičovskom veku potom narodilo viac detí. V určitých obdobiach teda môžeme očakávať menej detí a potom zas viac," dodal sociológ.
Zvýšená pôrodnosť súvisí aj so zlepšením životnej úrovne domácností po roku 2004. Ľudia v rodičovskom veku majú dôveru v budúcnosť.
„V tejto súvislosti Štatistický úrad informuje o raste veku ženy pri prvom pôrode v posledných rokoch, teda o odloženej pôrodnosti, čo nesvedčí o dôvere v budúcnosť. Tá vzrástla iba v poslednom roku-dvoch, kým neprišla kríza," hovorí Rastislav Bednárik.
Na otázku, či by mohla súčasná kríza prispieť k tomu, že bude mať viac rodín iba jedno dieťa si odborník netrúfa odpovedať jednoznačne. "Ťažko povedať. Na zmenu demografického správania treba veľmi silné impulzy, a to sa v súvislosti s terajšou krízou zatiaľ nedá povedať. Až keby napríklad kríza v Európskej únii trvala aj budúci rok, bez optimistického východiska," dodal.
Keď tikajú biologické hodiny, netreba váhať
Topoľčianske mamičky si myslia, že kríza by nemala ovplyvňovať rozhodovanie partnerov o počte ich potomkov. „V dnešnej dobe je to možno ťažšie, ale myslím si, že pre dieťa, si každý nájde tie najnutnejšie prostriedky bez ohľadu na krízu. Ak niekto robí opak, asi sa iba vyhovára," uviedla svoju mienku mamička osemmesačného Matúška Adriana Mrižová.
„Ak by niekoho zastrašila kríza, tak by nemal nikto deti. V podstate na každého raz príde určité zlé obdobie a nemusí byť ani celosvetové. Kto túži po dieťati, nemal by váhať. Vždy sa to dá spraviť aj s málo peniazmi," povedala Katarína Géciová z Topoľčian. Myslí si, že pod zvýšenú pôrodnosť sa podpísala aj nezamestnanosť.
„Poznám páry, ktoré neplánovali dieťa. Ale obaja partneri zostali náhle nezamestnaní, tak splodili dieťa. Matka zostala na materskej, pretože pokiaľ nemá prácu, aspoň vychová dieťa. Muž si išiel hľadať zamestnanie. Chlapi sa uplatnia skôr ako ženy."