NITRA. Proces s Karimom B., ktorý opitý zabil bábätko, sa nezačal. Okresný súd v Nitre vrátil vec na prokuratúru, pretože sú podľa neho splnené všetky podmienky na uzatvorenie dohody o vine a treste.
„Som prekvapená. Nekomentujem to. Všeličo som čakala, len toto nie," reagovala Adrika Sedláková, mama nebohého Jakubka. Právna zástupkyňa rodičov navrhla, aby súd nariadil hlavné pojednávanie, no neuspela.
Zločin alebo prečin?
Nehoda sa stala vlani v januári na Hviezdoslavovej ulici v Nitre. Karim B. vyletel s autom na chodník a zrazil mladú rodinku. Štvormesačného Jakubka náraz vymrštil z kočíka na betónový múrik. Vodič nafúkal 1,5 promile, jazdil bez vodičského preukazu. Obvinený je zo zločinu usmrtenia a prečinov ohrozenia pod vplyvom návykovej látky a ublíženia na zdraví.
V pondelok sa na súde konalo predbežné prejednanie obžaloby, na ktorom Karim B. prejavil záujem uzavrieť s prokurátorom dohodu o vine a treste. Súd mu vyhovel, hlavné pojednávanie nevytýčil a vec vrátil na prokuratúru.
O dohode rokoval Karimov obhajca s prokuratúrou už v minulosti, no nedohodli sa pre rozdielny právny názor. Podľa prokurátora totiž spáchal Karim úmyselný trestný čin - žaluje ho zo zločinu zabitia. Podľa obhajcu však išlo o len o nedbanlivosť, teda prečin.
„V žiadnom prípade nemôže ísť o úmysel. Každý vodič by potom musel sadať do auta s tým, že úmyselne ide páchať trestný čin," povedal Karimov obhajca Alexander Endrody. Podľa nitrianskej prokuratúry je však rozdiel v tom, či si vodič sadá za volant triezvy alebo opitý.
Trestná sadzba je rovnaká
„Doteraz súdy na Slovensku postupovali v tejto otázke nejednotne. V júni však vydal Najvyšší súd rozhodnutie, podľa ktorého ide len o prečin," povedal nám nemenovaný právnik.
„Zatiaľ sa stanovisko prokuratúry nezmenilo, je to zločin. Ak vyjdú najavo nejaké judikáty Najvyššieho súdu, že ide o prečin, budeme podľa toho postupovať. Trestná sadzba je v oboch prípadoch rovnaká - 4 až 10 rokov," povedal nám zástupca nitrianskej okresnej prokuratúry Štefan Čepček.
Hoci je trestná sadzba rovnaká, rozdiel je v tom, po akom čase môže odsúdený požiadať o podmienečné prepustenie z výkonu trestu. „V prípade prečinu to môže urobiť už po odpykaní polovice trestu, v prípade zločinu až po dvoch tretinách. A v tom je zásadný rozdiel," povedal nám právnik.
Prokuratúra trvá na nepodmienečnom treste
Ak by prokurátor pristúpil na dohodu, môže Karimovi navrhnúť trest nižší až o jednu tretinu. „Trváme na nepodmienečnom treste," uistil Čepček z prokuratúry.
Karim B. čaká na vynesenie rozsudku na slobode. Je pod dohľadom súdneho úradníka, prostredníctvom ktorého poslal vlani Jakubkovým rodičom list s ospravedlnením. Podľa nich by však skutočné ospravedlnenie malo byť z očí do očí, nie na papieri. Ani po 1,5 roku sa ho nedočkali.
Obvinený sa pre médiá nechcel vyjadriť. „Určite mu nie je príjemné vyjadrovať sa k týmto veciam, ani vám by to nebolo príjemné," reagoval jeho obhajca. „Nie je problém stretnúť sa napríklad u mňa, na neutrálnej pôde, aby sa im ospravedlnil z očí do očí," dodal.
Rodičia Jakubka odchádzali zo súdu rozčarovaní a k celej situácii nemali chuť sa vyjadrovať. Voči rozhodnutiu okresného súdu, ktorý vec vrátil na prokuratúru, je možné podať do troch dní sťažnosť. Či tak prokurátor urobí, zatiaľ nie je známe. V prípade, že s Karimom B. uzavrie dohodu o vine a treste, musí ju ešte schváliť súd.