.
BRATISLAVA. Polícia mesačne vykoná v priemere 60 lokalizácií mobilných telefónov, teda zhruba dva razy denne. Umožňuje jej to novela zákona o Policajnom zbore, podľa ktorej je okrem iného možné nájsť nezvestnú osobu prostredníctvom lokalizácie jej mobilného telefónu. Tá platí od 15. decembra minulého roka a podľa polície takto rýchlejšie dokážu nájsť osobu, po ktorej pátrajú, alebo ktorá je v ohrození života.
Lokalizáciu policajti využívajú aj na hľadanie odcudzených motorových vozidiel. Ako dnes informoval prvý viceprezident Policajného zboru Michal Kopčík, ľudia si na možnosť požiadať políciu o lokalizovanie osoby či auta zvykli.
V máji sa vďaka nej napríklad podarilo zachrániť osobu, ktorá si chcela siahnuť na život požitím liekov. Mesiac predtým zasa úspešne vypátrali autá ukradnuté v Nemecku, ktoré lokalizovali v Nitre. „Pri nezvestnostiach sa sami okamžite informujú u policajtov, či je možné hneď vyhľadať nezvestné osoby prostredníctvom lokalizácie," uviedol Kopčík k povedomiu o takejto možnosti medzi ľuďmi.
Podľa údajov Policajného zboru počas prvých šiestich mesiacov účinnosti zákona to polícia využila celkom 359-krát pri pátraní po nezvestných. Asi tretina prípadov mala šťastný koniec, keď úspešná lokalizácia viedla až k odvolaniu pátrania po dotyčných osobách, bolo ich 122.
Ďalších 38 prípadov bolo takých, keď lokalizácia prebehla úspešne, no nezvestní vypátraní neboli. V zvyšných 199 prípadoch sa mobilné telefóny nepodarilo vystopovať. Pokiaľ ide o odcudzené autá, z celkovo 31 prípadov ich lokalizácie bolo 14 úspešných - v štyroch prípadoch sa vozidlá našli, no v ďalších desiatich nie. Sedemnásťkrát lokalizovanie ukradnutých vozidiel zlyhalo.