Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
KRITICI HOVORIA O VÝPREDAJI MESTSKÉHO MAJETKU

Nitra predáva majetok bez súťaže. Vzdá sa aj ziskovej pamiatky

Poslanci predávajú budovy v centre bez súťaže. Odobrili aj výmenu kultúrnej pamiatky za bývalú elektrickú rozvodňu. Primátor odmietol odpovedať, prečo sa zamieňa práve táto pamiatka.

Zrekonštruovanú kultúrnu pamiatku (budova vľavo) plnú nájomníkov chcú poslanci vymeniť za budovy na okraji mesta, ktoré patria podnikateľovi. Mesto v nich zriadilo nocľaháreň a azylové centrum pre bezdomovcov.Zrekonštruovanú kultúrnu pamiatku (budova vľavo) plnú nájomníkov chcú poslanci vymeniť za budovy na okraji mesta, ktoré patria podnikateľovi. Mesto v nich zriadilo nocľaháreň a azylové centrum pre bezdomovcov. (Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

Poslanci schválili predaj budov v centre mesta bez verejnej súťaže. Odobrili aj výmenu vzácnej kultúrnej pamiatky za bývalú elektrickú rozvodňu, ktorá patrí súkromnému podnikateľovi. Primátor odmietol odpovedať, prečo bola práve táto pamiatka vybraná na výmenu.

NITRA. Mesto sa chce vzdať zrekonštruovanej kultúrnej pamiatky v centre, z ktorej má pravidelné mesačné nájomné. Zastupiteľstvo schválilo jej výmenu za nehnuteľnosti na Štúrovej ulici, v ktorých je mestské azylové centrum a nocľaháreň pre bezdomovcov. Budovy patria podnikateľovi, ktorý má mestu za pamiatku doplatiť 513 882 eur (15 481 209 korún).

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa viacerých realitných agentov má však zrekonštruovaná pamiatka v centre mesta podstatne vyššiu hodnotu. Rovnako ako ďalšie tri mestské nehnuteľnosti, ktoré chcú poslanci predať bez verejnej súťaže. Kritici hovoria o výpredaji mestského majetku.

Kritizujú spôsob predaja aj cenu

Zastupiteľstvo, v ktorom má väčšinu Smer, schválilo priamy predaj budovy na pešej zóne, kde je Lekáreň sv. Rafaela (Štefánikova 34), bývalej materskej školy na Špitálskej ulici a nebytových priestorov na Kupeckej 10. Všetky materiály predložil na rokovanie primátor Jozef Dvonč (Smer).

Poslanci z KDH a HZDS kritizujú spôsob predaja bez verejnej súťaže aj nízku cenu. Napríklad za historický dom na pešej zóne, kde je predajňa, lekáreň a štyri byty, majú kupci zaplatiť 8 miliónov korún!

Skryť Vypnúť reklamu

Ešte väčšiu kritiku vyvolalo uznesenie o zámene kultúrnej pamiatky na Kupeckej 16 za bývalú elektrickú rozvodňu s priľahlou budovou v areáli niekdajšieho cukrovaru.

Zastupiteľstvo navyše rozhodlo len niekoľko dní pred tým, ako má začať platiť nový zákon o nakladaní s majetkom miest a obcí, ktorý sprísni pravidlá. Primátor akúkoľvek súvislosť medzi touto novelou a termínom hlasovania poprel. Argumentoval, že získané peniaze mesto použije predovšetkým na prestavbu bývalej detskej nemocnice na domov dôchodcov.

Poslanec zo Smeru: K morálno-etickej stránke sa nevyjadrujem

„Ak je výmera nehnuteľnosti vyššia ako 1000 metrov štvorcových, alebo je jej hodnota vyššia ako 33 200 eur (vyše 1 milióna korún), mesto má podľa všeobecno-záväzného nariadenia vypísať verejnú obchodnú súťaž," upozornil ešte pred hlasovaním viceprimátor František Baláž (KDH).

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa právnika Mareka Ďurana, poslanca za Smer, nariadenie ani zákon porušené neboli. „Mestské nariadenie umožňuje predať nehnuteľnosti aj bez verejnej obchodnej súťaže - ak má na tom mesto záujem." Na otázku, či je takýto postup morálny, však Ďuran nechcel odpovedať: „K morálnej-etickej stránke sa nevyjadrujem."

„Platí zásada, že kto chce lacno kúpiť majetok, nech kupuje od mesta," vyhlásil Baláž. V tejto súvislosti poukázal, že si v niektorých prípadoch dal znalecký posudok vypracovať sám kupujúci, čo považuje za absurdné. „Dajme si otázku - postupovali by sme tak, aj keby sme chceli predávať svoj vlastný majetok?" apeloval na poslancov.

Výbor spochybnil znalecké posudky

Podľa znaleckého posudku má pamiatka na Kupeckej 16 hodnotu 961 766,99 eur (28 974 192,34 korún). Hodnota nehnuteľností na Štúrovej, ktoré sú vo vlastníctve Norberta Bödöra je 449 725,33 eur, čo je 13 548 425,26 korún. Rozdiel 513 882 eur má podnikateľ doplatiť.

Výbor mestskej časti Staré mesto konštatoval, že cena mestského majetku je podhodnotená a cena nehnuteľností na Štúrovej (pozemky a dva objekty z roku 1970) vysoko nadhodnotená.

„Vzhľadom k tomu, že mestský majetok ročne prináša výnos z nájomného v nezanedbateľnej čiastke, neodporúčame navrhovanú zámenu," píše sa v stanovisku výboru, ktorého predsedom je viceprimátor František Baláž z KDH.

Vo viacerých realitných agentúrach nám tvrdili, že za nehnuteľnosť na Kupeckej 16 by pýtali minimálne 60 miliónov korún. Keby nebola hospodárska kríza, bolo by to vraj ešte viac.

Najskôr zrekonštruovali, teraz vymieňajú

Štvorpodlažná budova na Kupeckej 16 bola postavená približne v roku 1900. Ide o secesný meštiansky dom. „V rokoch 1995 až 1999 bol kompletne zrekonštruovaný. V pôvodnom povalovom priestore krovu bolo vytvorené nové podkrovie využívané ako administratívne priestory," píše sa v materiáli, ktorý predložil primátor na rokovanie.

Na prízemí pamiatky je predajňa Skla a porcelánu, Vinotéka a Cukráreň s kaviarňou. „V dvoch pôvodných poschodiach a novovytvorenom podkroví sa nachádzajú administratívne priestory prenajímané notárom, poslancom, politickým stranám i spoločnostiam (10 nájomcov). Podkrovie, ktoré donedávna využívalo mesto ako svoje administratívne priestory, nie je v súčasnosti v prenájme. V suteréne sú zatiaľ nevyužívané pivničné priestory," píše sa v materiáli. Príjem z prenájmu je vyčíslený na 7 303 eur mesačne (220-tisíc korún).

Primátor odmietol odpovedať

Ján Vančo (KDH) navrhol, aby si mesto pamiatku na Kupeckej ponechalo a nehnuteľnosti na Štúrovej, kde je mestské azylové centrum a nocľaháreň, od podnikateľa radšej odkúpilo. V súčasnosti ich má vo výpožičke.

Vančov návrh neprešiel, no je zaujímavé, že vyslovene proti hlasoval len jediný poslanec zo Smeru - František Bečica. Jeho stranícki kolegovia sa hlasovania zdržali.

Zaujímalo nás, na základe čoho bola na výmenu vybratá práve kultúrna pamiatka v centre, ktorá bola relatívne nedávno rekonštruovaná a mesto z nej má pravidelný príjem. „To nie je podstatné v tomto momente. Samozrejme, vždy je to rokovanie dvoch partnerov. Alternatív bolo viacej," reagoval primátor ešte pred hlasovaním o výmene.

Otázku, kto vybral budovu na Kupeckej 16, sme mu položili aj po hlasovaní. „Ja to neviem," odpovedal. Ale vy ste predkladateľom materiálu, pripomenuli sme mu. „A čo na tom? Opýtajte sa pána Baláža (viceprimátor - pozn. red.)," reagoval. Na otázku, na základe čoho bola budova vybraná, odpovedal: „Ja odmietam na ňu odpovedať, nemám dôvod na ňu odpovedať."

Výmenu za nevýhodnú pre mesto nepovažuje. „Ponúkali sme (p. Bödörovi - pozn. red.) aj finančné vyrovnanie. Ale logicky, keď dá niekto budovu, tak má záujem, aby dostal za to nejakú inú budovu," dodal primátor.

Rozkol v koalícii

„Mne troška prekáža, že sa zriekame budovy, ktorá je spätá s históriou mesta, je to meštiansky dom, pamiatka. Nedostala som ani odpoveď na otázku, koľko mesto investovalo do rekonštrukcie tejto budovy," povedala Marta Rácová, poslankyňa z klubu Smer.

„Podľa mňa je výmena nevýhodná, pretože je to zdravá budova, nádherný a hodnotný priestor," konštatovala Lýdia Forrová z HZDS. Jej kolega Ján Kovarčík (HZDS), ktorý na hlasovaní absentoval, primátora na druhý deň požiadal, aby uznesenia o výmene a predaji majetkov nepodpísal.

Smer si vypočul aj kritiku zo strany koaličného partnera v zastupiteľstve - KDH. To dalo vo štvrtok po prvýkrát verejne najavo svoj nesúhlas s politikou Smeru. „Nezhodli sme sa v názore na predaj týchto majetkov, ale je demokracia. My sme názor nášho klubu povedali, čo viac môžeme? Už sme prežili aj iné turbulencie," povedal predseda poslaneckého klubu KDH Ján Vančo.

Ján Vančo, predseda poslaneckého klubu KDH, rozpad neobvyklej koalície Smer - KDH napriek rozkolu pre majetky nepripúšťa.

Bývalá materská škola na Špitáslej ulici. Poslanci jej predaj odklepli firme Kardiocentrum za 182 657 eur.

Bývalá elektrická rozvodňa s priľahlou budovou na Štúrovej ulici. Mesto má budovy vo výpožičke od podnikateľa, je v nich denné azylové centrum pre bezdomovcov a nocľaháreň. Podľa znaleckého posudku je hodnota týchto nehnuteľností 13,5 milióna korún, kým hodnota zrekonštruovanej štvorpodlažnej pamiatky v centre Nitry má hodnotu len 28,9 milióna korún. Mesto chce urobiť výmenu, podnikateľ doplatí rozdiel v cene.

Budova na pešej zóne, je v nej lekáreň, predajňa odevov a na poschodí byty. Poslanci schválili cenu 265 550 eur, čo je približne 8 miliónov korún.

Na predaj sú aj nebytové priestory domu na Kupeckej 10. Cena 139-tisíc eur.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 2. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 3. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 4. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 5. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 6. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 7. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 8. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 1. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 2. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 3. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 4. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 5. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 6. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 7. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 8. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 9. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 10. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 17 956
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 334
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 951
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 084
 5. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 4 968
 6. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 4 377
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 685
 8. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 378
 9. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 746
 10. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 726

Blogy SME

 1. Magenta Life: Vydarený tretí ročník PM Konferencie, na ktorej sme nechýbali
 2. Tomáš Vodvářka: Soucit jako universální emoce?
 3. Anna Milanová: Kytice kvetov 2... 2021
 4. Mária Szegfüová: 20 vyhratých súdov, 20 kg papierov, 11 rokov boja za spravodlivosť
 5. Adriana Boysová: Mladá láska
 6. Július Kovács: Prešlo 20 mesiacov od volieb a my voliči Oľano prehrávame
 7. INEKO: Finančné zdravie žúp sa kvôli koronakríze začalo zhoršovať, významne im narástol dlh
 8. Michal Porubän: "Nenávistná Čaputová" vs "Mierotvorca Blaha".
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 964
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 12 061
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 8 712
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 7 148
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 736
 6. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 568
 7. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 4 486
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 102
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Alekšince (vľavo) sa po vyše 14 rokoch stretnú v súťažnom derby s Rišňovcami.

Lukáčovce navyšujú kapacitu – prvýkrát v histórii pohostia piatu ligu.


12m
Bankomat v Zbehoch, ktorý bol poškodený v septembri.

Páchatelia použili nový spôsob - išli zozadu, cez sklad potravín.


2 h
Kruhový objazd pod Zoborom.

Dopravnú situáciu v lokalite Nitre podľa poslancov zhoršila výstavba v susedných dedinách. Kto by mal cestu financovať, zatiaľ nie je rozhodnuté.


5 h

V dnešnej poradni si s odborníkom Rastislavom Magnom, ktorý sa v spoločnosti Intersport špecializuje na beh, preberieme doplnky výživy vhodné hlavne pre bežcov a vytrvalostných športovcov.


7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mladý muž prekročil rýchlosť medzi obcami až o 67 kilometrov za hodinu.


21. okt

Židovskú školu postavili medzi vojnami. Bola aj súčasťou geta.


22 h

Slovensko-český Justin Bieber a hlas, ktorý porote vtisol slzy do očí a vyvolal zimomriavky na predlaktiach. To sú súrodenci Marián a Lucia Hollí.


24 h

Organizačná štruktúra štátneho podniku Lesy SR sa má zmeniť v januári budúceho roka.


7 h

Blogy SME

 1. Magenta Life: Vydarený tretí ročník PM Konferencie, na ktorej sme nechýbali
 2. Tomáš Vodvářka: Soucit jako universální emoce?
 3. Anna Milanová: Kytice kvetov 2... 2021
 4. Mária Szegfüová: 20 vyhratých súdov, 20 kg papierov, 11 rokov boja za spravodlivosť
 5. Adriana Boysová: Mladá láska
 6. Július Kovács: Prešlo 20 mesiacov od volieb a my voliči Oľano prehrávame
 7. INEKO: Finančné zdravie žúp sa kvôli koronakríze začalo zhoršovať, významne im narástol dlh
 8. Michal Porubän: "Nenávistná Čaputová" vs "Mierotvorca Blaha".
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 964
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 12 061
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 8 712
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 7 148
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 736
 6. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 568
 7. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 4 486
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 102
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu