Obec je zámeru naklonená, súčasný majiteľ kaštieľa sa zatiaľ bližšie vyjadriť nechce.
SOLČANY. Na pôde solčianskeho kaštieľa sa budú možno uzatvárať obchody medzi Slovenskom a východnou Európou a Áziou. Verejnosť sa v tom prípade môže tešiť na golfové ihrisko, obnovenú kaplnku sv.Anny a park z 19.storočia.
Kaštieľ si za svoje budúce reprezentačné sídlo zvolila Obchodná a priemyselná komora pre východné trhy. Ide o medzinárodný mimovládny spolok zastrešujúci niekoľko stoviek domácich i zahraničných firiem. Zástupcovia komory momentálne rokujú s majiteľom kaštieľa o jeho odpredaji.
Po dlhej ceste lepšie padne vidiek
Za výber lokality pre sídlo komory je údajne zodpovedný prezident arménskej komory.
„Požiadal ma o exkluzívnu cestu po Slovensku a keď uvidel topoľčiansky región, povedal, že sa tu cíti ako doma. To bolo v podstate odrazovým mostíkom pre ďalšie kroky," objasňuje Ivan Moskalenko, prezident komory pre východné trhy. Dodáva, že prezident má k Slovensku špeciálnu väzbu z dôvodu, že tu nejaký čas pobýval a spoznal tunajšiu kultúru a mentalitu.
Topoľčiansky architekt Peter Máťuš, autor projektu obnovy kaštieľa, dopĺňa: „Solčany sa nachádzajú mimo hlavného diania, čo je ich výhodou. Keď obchodníci dorazia po niekoľkohodinovom lete na Slovensko, určite im lepšie padne oddych v pokojnom prostredí ako hektika hlavného mesta."
Burza, apartmány, golf
Objekt by mal byť prísne strážený, komora plánuje svojim členom poskytnúť najväčší možný komfort a bezpečie. „Nad firmami bude komora držať po celú dobu ich pobytu na Slovensku patronát - od začatia rokovaní až po prípadné uzatvorenie kontraktu," hovorí Máťuš.
Keďže Arménsko ako hlavný zahraničný partner disponuje veľkým nerastným bohatstvom, nie je podľa architekta vylúčené, že na pôde kaštieľa vznikne aj burza cenných umeleckých predmetov - drahých kovov a kameňov. „Nemusí sa predsa všetko odohrávať len v Bratislave, nie je na to dôvod," podotýka.
Komora rozvíja spoluprácu aj s Ruskom, Bieloruskom, Kazachstanom, Azerbajdžanom, Maďarskom, Poľskom, Českom a ďalšími krajinami.
Hoci kaštieľ by mal slúžiť ako reprezentačné sídlo, vytvoria sa v ňom aj ubytovacie kapacity. „Hosťom bude k dispozícii niekoľko apartmánov zariadených v duchu 19. storočia," hovorí Máťuš.
Voľný čas budú môcť členovia komory tráviť napríklad jazdou na koni, prechádzkami v okolitých lesoch, poľovačkami, alebo na plánovanom golfovom ihrisku, ktoré by malo v blízkosti kaštieľa vzniknúť. „Samozrejme, časť týchto aktivít bude s prihliadnutím na maximálnu bezpečnosť slúžiť aj verejnosti," komentuje Máťuš.
Palác zviditeľní región
Golf by však nemal byť jedinou výhodou, ktorú prítomnosť komory regiónu prinesie. „Solčany budú prvou obcou na Slovensku, v ktorej sa zahraniční obchodníci ocitnú, čo prispeje k výraznému zviditeľneniu ich aj celého regiónu," zdôrazňuje Máťuš. „Otvoria sa tým rozsiahle možnosti spolupráce pre tunajšie firmy."
S obcou už komora spoluprácu nadviazala. „Podpísali sme zmluvu o budúcej zmluve, plánujeme spoločne rozbehnúť viaceré projekty," hovorí starosta Juraj Soboňa.
Prvým plodom tejto spolupráce je obnova parku v areáli kaštieľa. „Park je vo vlastníctve obce, komora sa však zaviazala, že mu na vlastné náklady vráti podobu zo začiatku 19.storočia," informuje starosta. „Išlo by o obnovu jazierka, fontány a výsadbu exotických drevín," približuje.
Kaštieľ získa pôvodnú podobu
Samotný kaštieľ by mal získať svoj pôvodný vzhľad z konca 19. storočia. „Možno sa nám podarí rehabilitovať aj starší stav, ale nie je to potrebné," hovorí Máťuš.
Kaštieľ postavili Odescalchiovci po roku 1820 a jedinou výraznejšou prestavbou do druhej svetovej vojny bola nadstavba stredného pavilónu o tretie nad-zemné poschodie. „Zásadná prestavba sa udiala v 30. až 40. rokoch 20. storočia po smrti Livia Odescalchiho a tá bola vyslovene devastačná," podotýka Máťuš.
Architektov čaká pátranie v archívoch po pôvodnej dokumentácii, ktorá ozrejmí, ako boli pôvodne rozvrhnuté miestnosti. „Momentálne je kaštieľ v takom dezolátnom stave, že pôvodný priestor sa s výnimkou kaplnky identifikovať nedá." Kaplnku sv. Anny, ktorá má byť údajne rehabilitovaná, plánujú opätovne vysvätiť. „Kaplnka bude ako jeden z mála priestorov prístupná aj verejnosti," hovorí Máťuš.
Od prevratu chátra
Kaštieľ momentálne chátra, od nežnej revolúcie nebol využívaný. Za socializmu v ňom sídlilo kultúrne stredisko a ordinácie lekárov.
Súčasný majiteľ mal v pláne v ňom vybudovať wellnes centrum, podľa jeho informácii sa mu naň nepodarilo získať od štátu financie.
Predošlý majiteľ, ktorý kaštieľ od obce podľa informácií denníka Sme odkúpil v roku 2004, ho plánoval premeniť na múzeum slovanskej kultúry s ubytovacími službami. Zámer mu nevyšiel.