NITRA.
Na Nitriansky hrad smerovali v sobotu popoludní ľudia, aby si mohli prezrieť po prvýkrát sprístupnené priestory biskupského paláca. Nervózne sa tlačili pred bránou a čakali, kedy sa dostanú do asi 20-členných skupiniek, v ktorých absolvovali prehliadku s odborným výkladom.
Salónik s čínskym obrazom
Prvou zastávkou bola veľká jedáleň. „Využíva sa na slávnostné príležitosti či recepcie. Je v nej nábytok z 19. storočia a obrazy s motívmi sv. Petra a sv. Pavla, Vyhnanie sv. Cyrila a Metoda a Prijatie Hadriánom II. Keď uhorská kráľovná Mária Terézia prichádzala na hrad, bývala v tejto izbe vedľa jedálne, je tu aj jej portrét,“ povedali riaditeľ biskupského úradu Štefan Valo a Zuzana Bahulová, sekretárka biskupa Viliama Judáka. Z rekonštruovaného a omrežovaného balkóna vo veľkej jedálni sme vykukli von - bol z neho nádherný výhľad na mesto, park, Zobor až smerom do Dražoviec. Zrekonštruovaná malá jedáleň s nábytkom z 19. storočia sa využíva pri menších návštevách, ak sú biskupi doma, obedujú v týchto priestoroch.
Zelený salónik je známy ako čínsky, nachádza sa v ňom obraz, ktorý biskupovi Karolovi Kmeťkovi v roku 1948 ako dar od čínskych hodnostárov priniesol verbista Štefan Hloch.
Srdce Jozefa Klucha je v kaplnke v Močenku
Ďalšie kroky návštevníkov viedli do chodby paláca, kde boli zobrazení pápeži od sv. Petra až po súčasného Benedikta XVI., 265. pápeža v poradí. Po oboch stranách chodbu zdobili obrazy nitrianskych biskupov. Biskup Anton de Révay daroval katedrále vzácne rúcha, biskup Ladislav Maťašovský dal postaviť prvé gymnázium v Nitre - bolo v budove na pešej zóne, kde je dnes Šmak. Biskup Jozef Kluch bol známy láskavosťou a dobrosrdečnosťou - po smrti jeho srdce v urne uložili v kaplnke sv. kríža v Močenku, ktorý mal rád. Biskup Jozef Vurum napísal dejiny biskupstva a katedrály, biskup Imrich Palugyay dal postaviť kláštorný kostol na Farskej ulici a staval sirotince. Na veľkom obraze sa vynímal biskup Agustín Roškováni - založil knižnicu, ktorá mala asi 100-tisíc zväzkov, teraz má asi 66-tisíc kníh.
Dvadsať rokov v súkromnom väzení
Biskup Karol Kmeťko dal postaviť misijný dom na kalvárii a pozýval k nám misionárov. Heslom biskupa Eduarda Nécseyho bola láska vo všetkom a on ho uplatňoval zvláštnym vzťahom k nepriateľom. Biskup Ján Pásztor sa zaslúžil o obnovu latinských kníh a ich preloženie do slovenčiny. Všetci traja biskupi zomreli v rokoch končiacich osmičkou, vlani mali výročia úmrtia a biskupstvo v rámci týchto jubileí zriadilo pamätné izby biskupov. Na ďalšom obraze je kardinál Ján Chryzostom Korec, ktorý bol za bývalého režimu odsúdený na 12 rokov väzenia, napísal vyše 90 kníh. Na opačnej strane chodby je vyobrazenie sv. Andreja Svorada a Benedikta, patrónov biskupstva a diecézy, je tu aj obraz Skalky pri Trenčíne, kde bol sv. Benedikt zavraždený a hodený do Váhu. Na ďalšom obraze je biskup Juraj Selepcsényi, ktorý dal postaviť veľký oltár Snímania z kríža v katedrále, pod ktorým archeológovia objavili pravdepodobne hrob sv. Svorada. Biskup Tomáš Pálffi, pochovaný na Bojnickom zámku, daroval katedrále nádherné rúcha a liturgické predmety – kadidelnice, monštrancie i kalichy, ktoré možno vidieť v Diecéznom múzeu.
Návštevníci si mohli pozrieť aj súkromnú biskupskú kaplnku, kde máva biskup súkromné sv. omše. Cez sklenú stenu z nej vidieť oltár v katedrále sv. Emeráma. Dvadsať rokov bol v tejto kaplnke za vieru v súkromnom väzení biskup Eduard Nécsey. Jediný kontakt s ľuďmi mal počas birmoviek. To, že Nitrianska diecéza nemala núdzu o kňazov, sa pripisuje aj tomuto biskupovi, ktorého telo zostalo po smrti neporušené.