ŠAĽA. Obyvatelia Jazernej ulice požiadali mesto Šaľa o premiestnenie útulku pre bezdomovcov. Na ich vysťahovanie sa rozhodli spísať aj petíciu. Bezdomovci v ich bytovke bývajú od roku 1993.
„Robia neporiadok, ničia spoločný majetok, postávajú na schodoch vstupu do bytovky a majú vulgárne narážky, chodia v podnapitom stave. Najhoršie to je, keď dostanú sociálne dávky," povedal predseda Spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov z Jazernej ulice Miroslav Kudry.
Nie práve najlepší vzor pre deti
„Chceme deti vychovávať aspoň trochu v bezpečnom a čistom prostredí. Na fotografiách mám zdokumentované, ako tu bezdomovci ničia majetok, z ich bytu sa šíri smrad, sused nad nimi nemôže vetrať, lebo zápach z bytu pod ním by ešte ľahšie vnikol k nemu. Ako by asi reagovali iní, keby toto mali priamo pod oknami?"
Pod petičný hárok za premiestnenie útulku sa podpísalo šesťdesiatpäť vlastníkov bytov. O spoluprácu požiadali aj obyvateľov vedľajšej bytovky. Z nich sa však svojimi podpismi pripojili iba niektorí. Podľa Kudryho sa zrejme obávali následkov pri vybavovaní rôznych záležitosti na úrade v budúcnosti.
Ostatných sa tento problém nedotýka
Za istú nevšímavosť k problémom ich spoločenstva označil aj možnú averziu ostatného obyvateľstva k ich bytovke. V minulosti sem boli nasťahovaní najmä obyvatelia rómskeho pôvodu. „Problémy, ktoré sme tu mali sa už dávno vyriešili. Všade máme čisto, ľudia si platia riadne nájomné. Dokonca v roku 2006 sme boli najlepšie platiace spoločenstvo. Žiaľ, aj nás zasiahla hospodárska kríza a teraz musíme riešiť aj takéto veci. Ale nemôžeme byť všetci milionári," hovorí Miroslav.
O žiadosti občanov z Jazernej ulice rokovalo aj Mestské zastupiteľstvo v Šali. Poslanci však ich žiadosť zobrali iba na vedomie. Iniciatíva obyvatelia Jazernej ulice však nemusí vyjsť nazmar.
Mesto hľadá náhradné riešenie
Jednou z alternatív, kde by mesto mohlo zriadiť útulok pre bezdomovcov je ich presťahovanie do v súčasnosti nevyužívaných priestorov bývalého Stavebného družstva na Družstevnej ulici.
Proti tejto alternatíve zas protestujú tam bývajúci ľudia. „Budem prvý, kto podpíše petíciu, aby sme neišli," reagoval rozhorčene na túto možnosť pán Juraj.
Prednosta poslancov informoval, že ohľadom objektu Stavebného družstva na Partizánskej ulici už prebehlo stavebné konanie. „Budeme rešpektovať námietky obyvateľov. Tí žiadali určité garancie technického charakteru, teda zamrežovanie okien, natretie skiel bielou farbou. Aj prevádzkový režim chceme nastaviť tak, aby nedochádzalo ku škandálom či výtržnostiam."
Útulok slúži iba ako nocľaháreň
Ľubor Gáll, vedúci Organizácie sociálnej starostlivosti mesta Šaľa hovorí, že sťažnosť obyvateľov z Jazernej nie je nová. „S bezdomovcami zatiaľ nič nespravíme. Voľné priestory pre nich nemáme, nikde ich nechcú." Uviedol, že doterajší útulok, nocľaháreň, svojim spôsobom v zásade ničomu neodporuje. „Bezdomovci si za ubytovanie platia dve eurá za noc. Objekt musia opustiť o ôsmej hodine ráno, vrátiť sa môžu večer o 17. hodine." Problém podľa neho nastáva, keď sa vrátia skôr a čakajú na schodišti. Nevie však o tom, že by tu niekedy musela zasahovať polícia.
Mesto dostalo aj ponuku, ktorú asi neprijme
„Na podnet istého vlastníka sme sa boli pozrieť aj na výpadovku v smere na Diakovce. Ide o nevyužitý objekt Jednoty. Je to veľká budova. Uvidíme, koľko za tento objekt bude vlastník pýtať," povedal nám Martin Alföldi. Objekt sa mu však nezdá ako vhodné východisko. Nie je si istý, či sa im podarí dostať bezdomovcov von z mesta.