NOVÉ ZÁMKY, NITRA. Váži sedemnásť ton, vyzerá ako raketa a do jej útrob vojde naraz dvanásť pacientov. Hyperbarická komora, akú začali používať v Nových Zámkoch, je unikátnym liečebným prístrojom. Je takým veľkým, že keď ho prinášali z nemeckej firmy, museli vybúrať stenu, aby do priestorov bývalej škôlky vôbec vošiel.
Ako v lietadle
Vo vnútri pripomína valec útroby lietadla. Je v ňom dvanásť sedadiel, na ktorých môže v rovnakú chvíľu sedieť rovnaký počet pacientov. Nad hlavou majú niečo, čo pripomína priestor na príručnú batožinu v lietadle. Nad sedačkami visia slúchadlá, z ktorých sa dá počúvať hudba.
Vo štvrtok popoludní sú v komore len dvaja ľudia. Pacientka vo veľmi vážnom stave leží na nosidlách. Pri nej sedí zdravotná sestra a listuje v časopise. Ďalší leží pohodený na vedľajšej sedačke, z obálky sa jemne usmieva mŕtvy kráľ popu Michael Jackson. „Všetko je v poriadku?" vytrhne z čítania sestričku hlas, ktorý sa ozve zrazu rozlieha po komore. „Áno, v poriadku," odpovie.
Pacientku aj celé vnútro komory monitorujú z akoby otvoreného „kokpitu" odborne vyškolení ľudia. Dianie vo vnútri sledujú kamery a mikrofóny. Ak by sa čokoľvek dialo, zasiahnu. Rovnako sa kokpitu ozve sestrička v prípade problémov v trupe komory.
Počas liečby takzvanou hyperbarickou oxygenoterapiou vdychujú pacienti v pretlakovej komore čistý kyslík. Sú pritom v takom tlaku, aký pôsobí na človeka pätnásť metrov pod morom. „Tým dochádza k podstatne lepšiemu nasýteniu krvi kyslíkom a kyslík sa tak dostáva do tkanív, kde by sa bežne nedostal, ani keby sme neviem čo robili," povedal profesor Bruno Rudinský, ktorý je odborným konzultantom oxygenoterapie.
Lieči kyslík a tlak
Kyslík pomáha tkanivám poškodeným nedokrvením alebo zápalom. Má významný vplyv aj na mikroorganizmy, ktoré spôsobujú zápal alebo hnisanie, pretože vedie k ich usmrteniu alebo obmedzeniu rastu. Zvýšením prísunu kyslíka do poškodených tkanív sa vytvárajú podmienky na zlepšenie hojivých procesov.
Pacientku, ktorá bola v čase našej návštevy v komore, operovali na nádor na mozgu. Nádor mala v tej časti mozgu, kde je pohybové centrum. Po šetrnom odstránení nádoru vznikol ale opuch, pretože krv zle odtekala. Rôzne liečivá, ktoré pacientke dali, nemali skoro žiaden efekt. „Pacientka ani nehýbala rukami a dnes, po pár terapiách, sa vie sama najesť. Začala dokonca pohybovať aj dolnými končatinami," povedal Rudinský.
Napriek tomu ale odborník upozorňuje, aby ľudia nečakali od prístroja zázraky, pretože je len súčasťou kombinovanej liečby. „Nie je to tak, že človek vojde do komory chorý a vyjde zdravý. Ale môžeme veľmi zmeniť kvalitu života človeka," povedal profesor Rudinský.
Vzniknutý pretlak nespôsobuje ľuďom vo vnútri komory žiadne nepríjemné pocity. Čas potrebný na liečbu závisí od diagnózy a stavu pacienta. Pod tlakom dva bary je odporúčaný čas okolo dvoch hodín.
V umelom oblečení by zhorel
Pacient do komory vstupuje v špeciálnom oblečení, inak by mohol zhorieť. Jeden set z čistej bavlny obsahuje ponožky, nohavice, tričko, masku a stojí 32 eur. Celý cyklus oxygenoterapie, ktorý obsahuje desať „pobytov" v hyperbarickej komore, vyjde na 700 eur. Niektorí pacienti pritom potrebujú aj viac ako len jeden cyklus. Liečba je hradená priamo, poisťovne ju zatiaľ nepreplácajú.
Hyperbarickú komoru prevádzkuje v Nových Zámkoch spoločnosť AMV Medical, s.r.o. Majitelia Centra hyperbarickej oxygenoterapie mali osobný záujem na tom, aby podobný prístroj na Slovensku bol. „Pred šiestimi rokmi otcovi diagnostikovali cievnu chorobu a vymenili mu cievu na nohe. Dozvedeli sme sa o takomto liečení, tak sme z Prahy doviezli prenosnú komoru, otec bol však už v takom štádiu, že nohu sa nepodarilo zachrániť a museli mu ju amputovať," hovorí osobný príbeh jeden z majiteľov centra Maroš Višňovský.
Komoru za viac ako milión eur oficiálne dali do prevádzky začiatkom júla.
V ČOM POMÁHA TERAPIA KYSLÍKOM?
Hyperbarická oxygenoterapia môže pomôcť pri otrave oxidom uhoľnatým, dekompresnej chorobe u potápačov a letcov, ischemickej gangréne, diabetickej nohe, ischemickej chorobe dolných končatín, vrede predkolenia, nedokrvení mozgu, chronickom zápale kostí, infekcii mäkkých tkanív, nehojacich sa ranách po rozsiahlych poraneniach a preležaninách. Ako doplnková liečba sa odporúča po liečbe popálenín a omrzlín, po rozsiahlych rekonštrukčných plastických výkonoch, pri náhlej poruche sluchu alebo pri hojení kožných transplantátov s poruchou výživy a prekrvenia. Známe sú aj prípady, keď pomohol pacientom v kóme. (TH)
Pacientka po operácii mozgu aj sestrička, ktorá ju sprevádza, sú v komore pod obrovským tlakom.
Monika Vilinová na kamerách sleduje, čo sa deje vo vnútri komory. Ak by sa niečo stalo, hneď zasiahne.
Maroš Višňovský. K zriadeniu komory ho viedol aj osobný záujem. Jeho otcovi amputovali nohu. Ak by v tom čase už komora existovala, možno by k tomu nemuselo dôjsť.
Do hyperbarickej komory je potrebné oblečenie z čistej bavlny, inak by pacient zhorel.