Počas horúcich letných dní využíva mnoho ľudí na schladenie a osvieženie tela vodu v umelých alebo prírodných kúpaliskách. Jej kvalita môže však byť v oboch prípadoch rôzna.
Letné kúpaliská vyhovujú, prírodné nie
Mesto Topoľčany ponúka na kúpanie sezónne Letné kúpalisko a plaváreň s celoročnou prevádzkou. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Topoľčanoch v nich pravidelne sleduje kvalitu vody. Tá je v poriadku.
V topoľčianskom okrese sa nachádzajú aj neoficiálne prírodné kúpacie oblasti Nemečky a Duchonka. Ani v jednej z nich nie je podľa odborníkov vyhovujúca voda, preto v nej platí kúpanie na vlastnú zodpovednosť. Napriek tomu tieto oblasti svojich plavcov nestratili. Každý rok je o ne v letných mesiacoch veľký záujem.
V nádrži Nemečky sa vzorky vody už niekoľko rokov neodoberali, V minulosti vykazovali závadnosť vo farbe, priehľadnosti a fenoloch, podobne ako na Duchonke. Sinice sa v nich nikdy nenachádzali. „Po mikrobiologickej stránke tieto vzorky vyhovovali požiadavkám na vodu na kúpanie. Nie sú tam žiadne mikroorganizmy ani baktérie. Voda nevyhovovala vo fenoloch, čo sú toxické látky, ktoré môžu po preniknutí do organizmu spôsobiť poškodenie srdovocievneho a nervového systému, pečene a ľadvín. Vznikajú v dôsledku vyhnívania bahna na dne nádrží. Nános pozostáva z lístia a spolu s krmivom pre ryby a rybími výlučkami sa usadzuje a kvasí," povedal regionálny hygienik Gustáv Lepieš.
Doteraz sa nevyskytli žiadne ochorenia
Ľudia sa podľa starostu obce Prašice Ľubomíra Pauloviča na Duchonke kúpu už vyše 45 rokov a zatiaľ neboli zaznamenané žiadne ochorenia. „Hranica fenolov bola prekročená len o 0,03 mg/l a podľa informácií získaných od pracovníčky z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, to môže spôsobiť niekedy a iba u niektorých ľudí len žalúdočné a črevné ťažkosti, aj to iba pri väčšom množstve prehltnutej vody. To, čo pravidelne dýchame, je často oveľa škodlivejšie. A absolútne vylučujem dezinformáciu, ktorá sa objavila v médiách minulý rok, že sú tam riasy a sinice. Doteraz tam ani nikdy neboli."
Regionálny hygienik upozorňuje, že informácie o tom, že fenoly môžu spôsobiť iba žalúdočné a črevné ťažkosti sú skreslené. „Takto to vzbudzuje dojem, že sa jedná o hnačkové ochorenia typické pre niektoré prenosné črevné nákazy. Napríklad poškodenie pečene sa môže prejaviť už tráviacimi ťažkosťami."
Gustáv Lepieš upresňuje, že ak je vo vode zvýšené množstvo fenolov, môže, ale aj nemusí dôjsť k poškodeniu zdravia. „Náchylné sú hlavne malé deti, ktoré sa nechtiac napijú vody. Záleží od jej množstva, ktoré sa dostane do organizmu. To potom môže vyvolať tráviace problémy. Je aj rozdiel v tom, keď sa dieťa kúpe hodinu, alebo pravidelne dva týždne."
Duchonka sa v budúcnosti rozšíri o niekoľko bazénov
Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý je majiteľom vodnej nádrže, nemá finančné prostriedky na ošetrenie vody ani celého priestoru.
„Preto je v našom záujme, aby sa jazero vyčistilo, tak ako pred štrnástimi rokmi. Potom bolo štyri roky bez závad a spôsobilé aj na kúpanie. Náš zámer je spojiť sa s potenciálnymi súkromnými podnikateľskými subjektami, ktoré by si nádrž vzali do dlhodobého prenájmu a pravidelne ju čistili. Obec na to zatiaľ nemá peniaze," vysvetlil Ľubomír Paulovič.
„Bolo by treba urobiť nad prítokom aj niekoľko hatí a prírodných filtrov, ktoré by zachytávali pri búrkach a návalových daždoch všetok kal, ktorý sa tam nanáša. Našou ambíciou je doriešiť na Duchonke aj kanalizačnú sieť."
Starostovým želaním je, aby sa populárne rekreačné stredisko Duchonka stala v horizonte najviac troch rokov oficiálnou prírodnou kúpacou oblasťou. Ľubomír Paulovič ju plánuje rozšíriť o niekoľko bazénov, hotelov, ubytovacích bungalovov a ďalších objektov slúžiacich kvalitnej turistike a rekreácii.
Prírodné jazerá ľudia obľubujú
Pani Anna sa prišla na Duchonku okúpať až po desiatich rokoch. So svojou dcérkou pricestovali až zo Žiliny. „Som tu už tretí deň. Okrem kúpania sme využili aj delfíny. Páči sa nám tu, ale myslíme si, že tu chýba obchod." „Aj obchod s barbinami," dodala jej dcéra Ivanka.
Na Duchonke sme zastihli aj skautov z Bratislavy. Smerovali na Topoľčiansky hrad a do vodnej nádrže sa prišli okúpať. „Je sucho a vo väčšina potokov nie je veľa vody. Tak sa sem raz za dva dni prídeme umyť. Nie je možnosť urobiť to niekde inde. Táboríme pri Nemečkoch, ale tam je to ešte horšie," povedal Tomáš zo skautského bratislavského zboru.
Kvalita vody po minulé roky nevyhovovala
V Bánovciach nad Bebravou sa ľudia môžu zrelaxovať na umelom letnom kúpalisku Pažiť, ktoré má vo svojom areáli jeden rekreačný a jeden detský bazén. Jeho prevádzka bola spustená uprostred júna. Vzorky bazénovej vody boli podľa miestnych hygienikov v poriadku.
V okrese Bánovce nad Bebravou sa nenachádzajú prírodné kúpaliská, ktorých vody boli vyhlásené ako vody vhodné na kúpanie. „Vyhlasuje ich orgán štátnej vodnej správy. Aby bolo možné vyhlásiť odkrytú vodnú plochu za vodu vhodnú na kúpanie, musí dlhodobo vyhovovať požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie a musí byť prevádzkovateľ, ktorý bude zabezpečovať určité legislatívne požiadavky," vysvetlil vedúci oddelenia Hygiena vody Peter Pružinec.
Napriek tomu zabezpečuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne odber povrchovej vody na vodnej nádrži Prusy. Odbery majú však podľa odborníka len informatívny charakter a neposkytujú údaje pre komplexné a objektívne posúdenie vhodnosti vody na kúpanie.
„Tento rok sú naplánované na letné mesiace. Po minulé roky kvalita vody na vodnej nádrži nevyhovovala vo farbe, zákale a zápachu po rybách. Bola dosahovaná limitná hodnota v ukazovateli cyanobaktérie so schopnosťou tvoriť vodný kvet. Nebola však prekročená," dodal odborný pracovník. Domnieva sa, že vhodné je kúpať sa tam, kde je to povolené. „Alebo tam, kde je zabezpečené pravidelné sledovanie kvality vody na kúpanie a kúpanie nie je zakázané."
Odborníci našli v minulosti cyanobaktérie
Partizánske ponúka cez letné mesiace osvieženie na kúpalisku Dúha. Počas celého roka si ľudia môžu ísť zaplávať do termálnych kúpelov v Malých Bieliciach. Plaváreň je momentálne v rekonštrukcii. „V okrese Partizánske nemáme vyhlásenú ani jednu prírodnú kúpaciu oblasť, pretože priehrady nespĺňajú kritériá európskej únie. Je tu iba vodná nádrž Malé Uherce, ktorá stratila pre ľudí význam po spustení prevádzky letného kúpaliska," vysvetlil Jozef Baška z regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prievidzi.
Vo vodnej nádrži odobrali hygienici vzorku vody naposledy zhruba pred štyrmi rokmi. „Vtedy nevyhovovala po biologickej a mikrobiologickej stránke. Boli tam cyanobaktérie, ktoré môžu spôsobovať deťom a citlivým ľuďom kožné alergie. Ale za tie roky, čo s tým robím sme nemali žiadne hlásenie ochorenia väčšieho rozsahu."
Vodná nádrž Malé Uherce sa nachádza v chatovej oblasti, v ktorej nie je zabezpečená dostatočná infraštruktúra. „Nie je tam ani jedna čistiareň odpadových vôd, ktorá by zodpovedala súčasným normám a požiadavkám. Oblasť nemá svojho prevádzkovateľa."
Jozef Baška kúpanie v prírodných vodách obľubuje. „Nikdy som neochorel, maximálne som sa mohol porezať na konzervách, ktoré tam nechali nezodpovední ľudia. Skôr tam hrozil úraz ako zdravotné ochorenie zo závadnej vody."