VEĽKÉ RIPŇANY. Vo Veľkých Ripňanoch žije vynálezca Ervín Holdoš, ktorý pred dvadsiatimi piatimi rokmi vymyslel multifunkčné elektromechanické zariadenie. Hoci má stroj všestranné využitie, najviac sa hodí na zavlažovanie. Počas leta je ním možné ušetriť až tretinu energie.
Pracuje na princípe štyroch svetových strán
Patent Ervína Holdoša možno využiť pri všetkých točivých strojoch. Môže prečerpávať vodu, poháňať čerpadlo, zároveň má využitie v armáde či nemocniciach. „Otáčky je potrebné nastaviť podľa stroja, na ktorý sa to napojí. Potom už len stačí vymeniť remene," vysvetľuje rodák zo Smoleníc.
Vynález nielen šetrí, ale dokonca aj vyrába elektrickú energiu. „Zariadenie je tvorené hnacou a záťažovou jednotkou, ktoré sú spojené na spoločný hriadeľ, v strede ktorého je upevnené zotrvačníkové teleso. To je na obvodovej časti vybavené lopatkami, na ktoré je z hornej strany nasmerovaná dýza z vodného čerpadla. Zariadenie je usporiadané tak, že centrálna radiálna rovina zotrvačníkového telesa sa nachádza v smere geomagnetických siločiar. Pracuje to v podstate na princípe štyroch svetových strán," popisuje vynálezca svoj stroj, s ktorým sa pasoval tisíce hodín.
„Začiatky boli veľmi ťažké. Ale baví ma technicky rozmýšľať. Čím menej sa mi darilo, tým viac som sa o to zaujímal."
Inšpirovalo ho mlynské koleso
Konštruktér používa prototyp vo svojej domácnosti už deviaty rok. „Predtým, ako idem polievať zeleninu, zapíšem si hodiny. Spotreba energie vychádza na 10 centov za 15 minút. Ja za tri koruny predsa nebudem chodiť s kýblami po záhrade," vysvetlil s úsmevom 81-ročný dôchodca, ktorý svoje prvé pokusy začal robiť s pieskom.
„Je ho predsa plná sahara. Využil som ho ako lacnú pohonnú hmotu. Spravil som mlynské kolo, na ktoré mi padal piesok. Dve deká točilo turbínu. Spravil som výťah, aby sa mi to vracalo naspäť." Nápad s kolesom ho neinšpiroval náhodou. Ervín Holdoš totiž pochádza z mlynárskej rodiny.
„Už ako chlapec som sa zaujímal o vodné koleso. Kým sa otočilo iba raz za minútu, valcovacie stolice mali vďaka dômyselným prevodom za rovnaký čas 450 otáčok. Tie sa dali aj regulovať."
Na výrobu potrebuje investorov
Keď Holdošovcom v päťdesiatych rokoch znárodnili mlyn, pán Ervín sa musel vyučiť za elektrikára. A práve znalosti z tohto odboru mu neskôr pomohli pri viacerých zlepšovacích návrhoch. Vynálezca má v súčasnosti pripravené nové bezpečnostné zariadenie vhodné do auta, bánk či obchodov.
„Mám to už aj nakreslené. Ale nemám investorov, ktorí by ma finančne podporili najmä v zavlažovacom zariadení a mohol som začať s výrobou. Skúšal som aj na Ministerstve hospodárstva, ale márne. Mňa samého to stálo už nemálo peňazí."
Ervín Holdoš svoj vynález prezentoval pred piatimi rokmi aj na nitrianskej výstave Agrokomplex. „Vtedy mi podal ruku aj sám pán prezident Ivan Gašparovič, ktorý prišiel spolu s vtedajším ministrom pôdohospodárstva Simonom," zaspomínal si energický starček, ktorý sa osobne poznal s vynálezcom padáka Štefanom Baničom.