NITRA. Na lietajúcom aute pracuje Štefan Klein už roky. Bolo témou jeho diplomovej práce na Vysokej škole výtvarných umení. „Idea vznikla v 90. rokoch. Chcel som vytvoriť dopravný prostriedok pre Európu po páde totality," povedal nám známy slovenský dizajnér.
Jeho aeromobil je momentálne vo fáze funkčnej makety. „Ideme stavať prototyp, ktorý bude mať oficiálne letové skúšky," upresnil Klein. Odhadol, že nový dopravný prostriedok by sa mohol na trhu objaviť do dvoch rokov. Mal by stáť približne toľko, čo športový automobil.
Aj americká firma vyrába lietajúce auto: Kúpte si lietajúce auto ako Fantomas
Päťkrát ľahší ako športové auto
Aeromobil má dizajn športového auta. Je však približne päťkrát ľahší, váži len 400 kilogramov. „Vyrobený je z karbónu. Od zeme sa odlepí pri rýchlosti 130 kilometrov za hodinu, dosahuje 250-kilometrovú rýchlosť," vysvetlil Štefan Klein. Dodal, že v porovnaní s malými lietadlami bude mať jeho aeromobil komfortnejší a kvalitnejší interiér.
„Veľká časť populácie má rada adrenalín. Aeromobil je určený práve pre takýchto ľudí. Rýchle sa dopravia, kam chcú, a budú mať pri tom aj zážitok."
Štefanova predstava je, že do lietajúceho auta nasadnú vo svojej garáži a počas jazdy si vybavia formality potrebné pre let. „Prídu na letisko alebo na trávnatú plochu pri diaľnici a zapnú tlačítko, ktoré transformuje auto na plnohodnotné lietadlo. Udeje sa to počas dvadsiatich sekúnd, bez toho, aby museli vystúpiť," hovorí dizajnér, ktorý miluje lietanie. Spolu s bratom - letcom si kúpili aeroplán.
Pripravuje lietajúci oblek
Aeromobil si zatiaľ dizajnér financuje sám. „Dodnes som investoval do 4 miliónov korún," prezradil nám. Do budúcnosti chce nájsť investora, ktorý mu pomôže rozbehnúť výrobu.
„Zatiaľ je to ešte polotovar, dizajn nie je konečný. Chýbajú detaily, ako je napríklad osvetlenie, interiér je sparťanský," konštatoval Klein, ktorý po lietajúcom aute pripravuje lietajúci oblek.
Medzi jeho nekomerčné projekty patril v minulosti aj lietajúci bicykel. Spojil v ňom silu svalov s mikropohonom. Pomocou motorčeka a vrtule sa mu podarilo vyvinúť rýchlosť až sedemdesiat kilometrov za hodinu.
„Teraz jazdím na elektrickej trojkolke, ktorú som robil pre Švajčiarov. Ide o prototyp," povedal nám dizajnér, ktorého nápady oceňujú aj v zahraničí. Napríklad pre Poliakov robil golfový vozík, ktorý vyvážajú do USA, pre Angličanov dieslový motocykel určený drobným farmárom.
Štefan Klein odhaduje, že aeromobil by sa na trh mohol dostať do dvoch rokov.