Platan, ktorého vek je úctyhodných 137 rokov, rastie v komjatickom v parku. Je vysoký 28 metrov.
KOMJATICE. Lívia Formánková z nitrianskeho ateliéru záhradnej architektúry tvrdí, že na území Slovenskej republiky sa nedopátrala hrubšieho stromu ako je platan z Komjatíc. „Má pravdepodobne vyše 137 rokov a výšku 28 metrov. Vo výške 1,3 metra je obvod jeho kmeňa 930 centimetrov," hovorí záhradná architektka.
Strom je súčasťou komjatického parku, ktorý zrekonštruovali podľa jej návrhu. V strede inštalovali detské ihrisko s preliezačkami, ktoré majú pripomínať siluetu bývalého kaštieľa, ku ktorému park pôvodne patril.
Slovenská džungľa
Park bol kedysi hájom, lužným lesom aj ovocnými záhradami. Jedným z majiteľov bol aj známy rod Grassalkovičovcov. Najzásadnejšie zmeny sa udiali v období rokov 1852 až 1872, kedy majitelia dokončili rekonštrukciu kaštieľa a začali budovať park.
„Za štyri mesiace dokázali z hája urobiť 405-hektárový park," uviedla Formánková. „Vybudovali cestičky, vysadili exotické stromy. Rástli tu stromy ginko, katalpy, tuje, tisy, väčšina sa však dneška nedožila. Dnes by tu malo byť 400 - 450 stromov, čo stačí na príjemný oddych v horúčavách."
Pamiatky na vojnu
Poslednými majiteľmi boli Nemešovci, ktorí však kaštieľ opustili na jeseň roku 1944. Nasťahovali sa sem nemeckí vojaci, ktorí tu zriadili nemocnicu. Po Vianociach 1944 bol kaštieľ vypálený a vyrabovaný. V marci 1945 ho zbombardovali lietadlá Červenej armády. Tesne pred náletom vznikol unikátny letecký záber kaštieľa - posledný zachovaný pohľad na budovu. Potom nasledoval úpadok, stromy vymierali a park zarastal. Na jednej z borovíc dodnes zostali skoby, po ktorých liezli na strom vojenskí ostreľovači.
Veľký a malí
Na rekonštrukciu komjatického parku, ktorá sa začala v októbri 2008, sa z fondov Európskej únie získalo 390-tisíc eur. Park bol slávnostne otvorený za prítomnosti politikov. Z fotografie vidieť, akí sú všetci v porovnaní s platanom malí.