NITRA. Do tretice všetko dobré. Aj to si mohli povedať krajskí šéfovia Smeru, SDKÚ, KDH a HZDS, keď v Nitre podpísali koaličnú zmluvu, podľa ktorej idú spoločne do jesenných župných volieb.
Zmluva na tretí pokus
K podpisu zmluvy sa totiž dostali až na tretí raz. Začiatkom júna sa o to pokúšali dvakrát, zavolali dokonca aj novinárov. Na poslednú chvíľu ale podpis zmluvy zrušili, údajne preto, že Smer a HZDS sa nevedeli dohodnúť na prerozdelení kresiel v krajskom parlamente. Podľa Smeru malo HZDS priveľké nároky.
Účelová koalícia proti SMK
Politici sa nakoniec dohodli a do volieb pôjdu spoločne už po druhý raz. Podľa koaličnej dohody medzi slovenskými stranami ostane 8 z 54 poslaneckých kresiel neprerozdelených, päť v komárňanskom obvode a tri v štúrovskom. Koalícia tieto posty nechala SMK.
Na zvyšných 46 stoličiek nominovala svojich kandidátov. Smer má 18 nominantov, SDKÚ 11, HZDS 9 a KDH 8.
Spojili sa pritom strany, ktoré si vo veľkej politike nevedia prísť na meno.
Už teraz sa hovorí o tom, že staronovú slovenskú koalíciu stmeľuje len snaha oslabiť SMK, ktorá mala v prvých voľbách do žúp v Nitrianskom kraji drvivú väčšinu. „Je to účelová koalícia proti SMK. Čudujem sa SDKÚ a KDH, v parlamente sa správajú úplne inak," povedal László Forró z SMK.
Politici koalície odmietajú, že ich spája len boj proti SMK. „Už pred štyrmi rokmi spochybňovali odborníci a politológovia túto koalíciu, hovorili, že je vytvorená účelovo, aby vytlačila inú politickú stranu. Dokázali sme, že vieme fungovať aj v tomto zložení, i keď vo veľkej politike sme ideologicky rozdielni," povedal krajský šéf Smeru Tibor Glenda po podpise zmluvy. Podľa neho sa na správe kraja vedia v koalícii dohodnúť, o čom svedčí to, že „znovu tu sedíme v tom istom zložení".
„Vzťahy Slovákov a Maďarov sa riešia v Žiline, Bratislave aj Budapešti, ale tu v kraji nepociťujeme žiadne napätie," dodal krajský šéf HZDS Ján Kovarčík.
SMK pôjde samostatne
Maďarskej koalícii tiež prekáža rozdelenie volebných obvodov aké navrhla slovenská koalícia. Menenie obvodov označili za účelové a usporiadali proti nemu petíciu, ktorú podpísalo približne šesťtisíc ľudí v Novozámockom okrese.
Pre prijaté zmeny získa SMK v jesenných voľbách oveľa menej poslancov.
Petíciou ľudia žiadali krajských poslancov, aby zmenili rozhodnutie o rozdelení predtým kompaktného okresu Nové Zámky na dva volebné obvody - Nové Zámky a Štúrovo.
SMK vidí za rozdelením novozámockého obvodu zámer. V obvode Štúrovo, ktorý je v južnej časti okresu, má SMK po novom šancu získať len troch poslancov. V severnej časti okresu, teda v obvode Nové Zámky, nemá SMK šancu na poslanca žiadnu. Na severe okresu totiž žije 85 % Slovákov a 15 % Maďarov. Keďže volebný systém v župných voľbách je väčšinový, SMK v tejto časti územia má skoro nulové šance uspieť.
Forró povedal, že po dnešnom podpise koaličnej zmluvy medzi slovenskými stranami klesla nádej, že krajské zastupiteľstvo v septembri vyhovie snahe SMK. Na jeseň má totiž SMK poslednú šancu zvrátiť rozhodnutie o menení obvodov.
SMK pôjde do volieb zrejme sama, definitívne o tom ale rozhodne až krajské predstavenstvo strany. „Môj súkromný názor je, že by sme sa nemali spojiť napríklad ani s Mostom. Oni z SMK odišli a my nepoznáme ani len ich program," povedal Forró.
Župana koalícia nemá
Slovenská koalícia sa zatiaľ dohodla len na poslancoch. Župana spoločného nemá. V kraji je zatiaľ jediný známy kandidát - súčasný župan Milan Belica (nezávislý). „Cenil by som si čo najširšiu podporu," povedal Belica. Oficiálne ho ale zatiaľ podporil len Smer. Práve podpora Smeru bola údajne jedným z dôvodov, prečo Belica nedávno z HZDS odišiel. HZDS ho podľa Kovarčíka považuje za zradcu a podporiť ho odmieta. Do súboja zrejme pošle vlastného kandidáta - bývalého rektora Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Imricha Okenku. Nie všetci v HZDS sú ním ale nadšení a podľa našich informácií niektoré okresné vedenia strany podporia Belicu.
SDKÚ a KDH zatiaľ nemajú jasno, koho postavia do boja o kreslo župana.