BELADICE. Unikátna galéria v rámci celého Slovenska sa nachádza v obci Beladice. Prírodná galéria umeleckej keramiky tu bola otvorená koncom augusta 2007, pričom nadväzuje na medzinárodné keramické workshopy. Podobná stála umelecká prezentácia keramických diel v historických objektoch sa doposiaľ na inom mieste nenachádza.
Na workshopoch umelci z 20 krajín
Kaštieľ Pustý Chotár v Beladiciach je od roku 2003 súčasťou Park hotela Tartuf. Areál spravuje od roku 1998 firma Ekostavby Nitra, ktorá ho zrekonštruovala. Súčasťou plánu renovácie bola aj myšlienka organizovať tu kultúrne podujatia. Konateľ firmy Jozef Vyskoč a keramik Ilja Holešovský sa tu rozhodli poriadať medzinárodné keramické workshopy. Prvý sa konal v roku 1999, siedmich ročníkov sa doposiaľ zúčastnilo takmer 50 umelcov z 20 krajín celého sveta.
S keramikou vytvorenou na workshopoch v Beladiciach sa možno oboznámiť v historickom kaštieli a Park hoteli Tartuf, ale aj v parku. Ten sa po súčasnom 8. ročníku medzinárodného keramického worshopu opäť rozrastie o ďalšie umelecké diela. Ako povedal akademický sochár Ilja Holešovský, pravidelný účastník workshopov, umelecké artefakty postupne nahradili to, čo sa z pôvodnej výzdoby neoklasicistického kaštieľa nezachovalo. Vďaka práci keramikov areál získava novú identitu a jedinečnosť. „Mal som veľmi dobrý pocit, keď som videl návštevníkov prechádzať sa po parku, ako si so záujmom pozerali diela a fotografovali sa pri nich," povedal na margo 7. ročníka workshopu jeho organizátor Jozef Vyskoč.
Prišli keramici z Pobaltia
Tohtoročný medzinárodný keramický workshop sa začal 3. augusta. Počas troch týždňov tu tvorí päť keramikov - Jekaterina Suchareva (Rusko), Maris Grosbahs (Lotyšsko), Ezechiel Kováč (SR), Urmas Puhkan (Estónsko) a Remigijus Sederevičius (Litva). Je to po prvýkrát, čo do Beladíc zavítali keramici z týchto krajín. Workshop vyvrcholí vernisážou 21. augusta, jej súčasťou bude aj vystúpenie skupiny Continental Jazz Quartet z Nitry a kultúrny program nitrianskej Tralaškoly.
Jediná žena - keramička na tohtročnom workshope - Ruska Jekaterina Suchareva. Foto: MG
Urmas Puhkan z Estónska pri práci. Foto: MG
Slovensko na workshope reprezentuje Ezechiel Kováč. Foto: MG
Lotyšan Maris Grosbahs pri tvorbe. Foto: RB
Aj táto keramická kompozícia s názvom Plávame z roku 2006 (od taiwanskej umelkyne) zdobí park pri beladickom kaštieli. Foto: ARCHÍV PHT
Autor: ČE/RB