TOPOĽČANY. K lekárom chodí denne niekoľko desiatok pacientov. Ide väčšinou o starších ľudí, ktorí sa k nim v mnohých prípadoch nemôžu dostať inak ako pešo.
Riaditeľ topoľčianskej nemocnice začal preto uvažovať o sprevádzkovaní kyvadlovej dopravy, ktorú by zabezpečil v hodinových intervaloch.
Konečné rozhodnutie závisí od vedenia
„Sme si vedomí našej polohy, nemocnica je trošku bokom situovaná. Preto by sme chceli, aby sa ľudia jednoducho a pohodlne dostali z autobusovej či železničnej stanice do nemocnice alebo z polikliniky do nemocnice. Buď bezplatne alebo za symbolickú úhradu," povedal Martin Naništa.
K zriadeniu kyvadlovej dopravy by podľa neho malo dôjsť v priebehu niekoľkých mesiacov. Konečné rozhodnutie však závisí od vedenia nemocnice. „Zabezpečili by sme to viac menej iba organizačne. Tým, že naše sanitky sú maximálne vyťažené, museli by sme to zariadiť tak, aby bol stále niekto k dispozícii danú hodinu."
Taxíkom platí veľké peniaze
Pani Novotná cestuje k doktorovi do Topoľčian až z Blesoviec. Vo svojom pokročilom veku už nešoféruje. Radšej siahne hlbšie do vrecka a uprednostní autobus a taxík. „Keď idem po vlastných, musím každú chvíľu stáť, lebo nevládzem. A keď taxíkom, platím nehorázne peniaze. Minule som sa s nimi aj pohádala. Oslovila som viacerých a každý mi ponúkol inú cenu. Potom sa nado mnou zľutoval mladý chlapec a odviezol ma za dve eurá," ponosuje sa Marta Novotná.
Niekoľko krát operovaná 66-ročná dôchodkyňa zabsolvovala nedávno v nemocnici rehabilitácie. Hovorí, že náklady na cestovné a stravu sa jej za osem procedúr vyšplhali až na takmer 2000 korún(66,39 eur).
„Sanitka od starej polikliniky berie len tých ľudí, ktorí majú doporučenie od lekára. Má len jedného pacienta napriek tomu, že sa do nej zmestí aj päť ľudí. Prečo by sa iní nemohli tiež zviesť?," položila si otázku ťažko zdravotne postihnutá dôchodkyňa.
Nemocnica musí rešpektovať zákon
Nemocnica sprevádzkovala podľa Martina Naništu pred dvomi rokmi vlastnú dopravnú zdravotnú starostlivosť s dvanástimi celkom novými sanitkami. Platí len pre pacientov s vypísanou žiadankou a tých, ktorí sú hospitalizovaní v nemocnici. „Ani nevyberáme poplatok za kilometrovné, ktoré nám umožňuje zákon, nechceme ľudí zneužívať."
„Našou snahou je maximálne vyjsť v ústrety pacientovi, ale musíme rešpektovať literu zákona, ktorá jasne vymedzuje komu a za akých okolností sa môžu indikovať žiadanky o prevoz. Ak by sa nazbieralo päť ďalších ľudí, ktorí by sa odviezli do nemocnice bez nej nebolo by to poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ale taxikárčenie s pacientami," skonštatoval riaditeľ.
Ľudia by MAD pri nemocnici chceli
V súvislosti s prvým dopravným prieskumom, na základe ktorého vznikne pravdepodobne upravený cestovný poriadok Magistrát zistil, že ľudia by uvítali myšlienku vytvorenia autobusových liniek pri nemocnici.
„Zatiaľ sa na nás neobrátil nikto s takouto požiadavkou priamo, ale môžeme prerokovať tento podnet s dopravcom, aby sme zistili možnosti zriadenia takejto linky, respektíve náklady a tržby," povedala Eva Jančeková, vedúca odboru starostlivosti o občanov.