TOPOĽČANY. Súčasná svetová hospodárska a finančná kríza sa podpísala aj pod financovanie miest a obcí. Pre pokles podielu daní fyzických osôb príde mestská kasa v Topoľčanoch asi až o takmer 40 mil. korún.
Preto mesto čaká v septembri výraznejšia úprava rozpočtu. Momentálne prebiehajú na úrade prípravné práce k jeho zmene, sumarizujú sa podklady jednotlivých odborov.
Konečné výsledky budú až v septembri
„Niektoré samosprávy musia siahať aj po úveroch. Začína im byť problémom existencia a chod úradu. My zatiaľ takýto problém nemáme, ale samozrejme úprava rozpočtu sa bude dotýkať jeho veľkej časti," povedala prednostka mestského úradu Edita Brösztlová.
Keďže výnos dane z príjmu fyzických osôb je rozhodujúcim príjmom rozpočtu mesta, jeho výrazné zníženie si vyžiada určité obmedzenia. Tie sa budú týkať najmä niektorých výdavkov. Všetky konkrétne položky, ktorých sa situácia dotkne, budú známe až na mestskom zastupiteľstve 30. 9.
„Teraz sa snažíme pristúpiť k úsporám na každodennom živote," vysvetlila prednostka mestského úradu. „Všetko sa musí prehodnotiť, pretože finančné zdroje na platy sú naplánované v zmysle priznaných platov a vyššej kolektívnej zmluvy. Zatiaľ ani podnikateľská sféra nesiaha na benefity a na základný plat."
„Všetci by si mali uvedomiť, že krízou nedochádza k poklesu práce na úrade, skôr naopak. Musíme pristúpiť ku zmenám rozpočtu, ktoré by sa štandardne nevykonávali," dodal Ľuboš Štrba, vedúci ekonomického odboru.
Magistrát niekoľko miliónový prepad nečakal
Mesto podľa Ľuboša Štrbu zaznamená okrem poklesu príjmu z fyzických osôb aj pokles príjmu na daniach z nehnuteľností a komunálnom odpade. „Očakávame zníženie týchto platieb, ale tým, že mesto v tomto roku nezvyšovalo dane z nehnuteľnosti, ani poplatok za komunálny odpad, máme za to, že nie je na to výrazný dôvod, aby sa platitelia dane stavali ľahostajne k týmto platbám."
Mesto počítalo so zníženým príjmom na daniach fyzických osôb na základe všeobecných informácií dostupných aj v médiách, ale nepočítalo, že to dosiahne až tieto čísla. Na základe informácií ZMOS-u poslanci pri prvej májovej zmene rozpočtu predpokladali zníženie výnosov iba o necelé tri percentá. V súčasnosti je to takmer 17%.
Nežiaducu finančnú situáciu pocíti nielen mesto, ale aj zriaďovatelia neštátnych škôl, ktoré sú financované prostredníctvom mesta z podielu dane fyzických osôb v zmysle zákona a nariadenia vlády.
„Objem, ktorý sme im poskytovali doteraz, budeme musieť výrazne znížiť, lebo štát aj nám skráti prostriedky. Pre tieto zariadenia bude dopad značný, čo sme im už aj písomne avizovali," upozornil Štrba.
Na to, ako sa cirkevné školy v Topoľčanoch postavia k nedostatku finančných prostriedkov a kde budú hľadať náhradné zdroje sme sa spýtali ich zriaďovateľa, Biskupský úrad v Nitre. Ten sa do našej uzávierky nevyjadril, prisľúbil však zastať stanovisko tento týždeň.
Peniaze na projekty Mesto odloží
Napriek chýbajúcim peniazom z daní plánuje mesto vyčleniť finančné prostriedky na podané, alebo už schválené projekty. Podieľa sa na ich spolufinancovaní minimálne piatimi percentami.
„Ak sú neoprávnené náklady vyššie, zvyšok doplácame. Na to, aby sme projekty, ku ktorým sme sa zaviazali mohli realizovať, musíme mať tieto peniaze k dispozícii. Keď je projekt úspešný, bolo by nezodpovedné, aby sme ho nedotiahli do konca," skonštatovala prednostka.
Prognóza Ministerstva financií očakáva ďalší prepad dane z príjmu fyzických osôb aj na budúci rok. Topoľčianska samospráva si dlhodobý nepriaznivý stav uvedomuje a je v jej záujme udržať finančnú rezervu aj pre plánované investície. „Chceme vybudovať novú priemyselnú zónu smerom na Práznovce v priebehu niekoľkých rokov, ako sme si to určili."