Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Kostolík vydáva svoje tajomstvá. Doba vzniku zostáva neznáma

Na kostolíku v Sádku prebieha v súčasnosti obnova. Jeho exteriér by mal do konca roka získať podobu z obdobia renesancie.

Do konca roka by mala byť obnova exteriéru kostola hotová. Kedy sa začne obnova interiéru, je zatiaľ vo hviezdach.Do konca roka by mala byť obnova exteriéru kostola hotová. Kedy sa začne obnova interiéru, je zatiaľ vo hviezdach. (Zdroj: IVETA BAKOVÁ)

Na kostolíku v Sádku prebieha v súčasnosti obnova. Jeho exteriér by mal do konca roka získať podobu z obdobia renesancie. K ďalším plánom patrí reštaurovanie gotických fresiek v interiéri, vyčistenie a sprístupnenie troch krýpt a archeologický výskum pri najstaršej časti v interiéri stavby. Ten by mohol poskytnúť konečnú odpoveď na otázku, kedy presne bol kostolík postavený.

K obnove kostola Panny Márie Kráľovnej anjelov sa pristúpilo po dôsledných, niekoľko rokov trvajúcich výskumoch.

Netrpezlivého farára niet

„Bolo urobené podrobné geodetické zameranie kostola, statický posudok, architektonicko-historický výskum, archeologický, reštaurátorský výskum," vymenúva niektoré z aktivít reštaurátor Martin Mikuláš, rodák z neďalekých Praznoviec.

Skryť Vypnúť reklamu

Z tohto hľadiska je pre kostolík šťastím, že sa tu omše konajú len dvakrát do roka. Netreba sa naháňať, možno nad všetkým špekulovať, niet totiž farára, ktorý by netrpezlivo čakal, kedy bude fasáda konečne dokončená," smeje sa. „Jediné, s čím je problém, sú peniaze."

Práve Martin je iniciátorom obnovy kostolíka, ktorý bol donedávna v havarijnom stave. „Fascinoval ma odmala, a keďže som o ňom nevedel získať dostatok informácií, zvolil som si ho za tému diplomovej práce. Počas nej som mal dosť času obiehať archívy," hovorí.

Po škole prevzal už založené občianske združenie Slovacia Incognita a spolu s vtedajším kňazom Štefanom Vojtekom sa im podarilo získať grant cez program ministerstva kultúry, čo predstavovalo prvý krok k jeho záchrane. Jedným z príjmov združenia sú aj 2 percentá a finančné dary od dobrovoľníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Presný vznik stále nepoznajú

„Kostol prešiel deviatimi stavebnými úpravami, takže na otázku z ktorého obdobia pochádza, sa odpovedá ťažko," zasväcuje nás Martin po vstupe do tmavého interiéru. „Najstaršou časťou je severný múr - pravdepodobne z 12.storočia, ale môže byť aj starší."

Očakávania zo strany verejnosti aj mnohých historikov, že kostolík pochádza ešte z čias Veľkej Moravy, sa však doposiaľ nepotvrdili. „Najstaršie hroby, čo sa našli v okolí kostola, boli nanešťastie bez šperkov, takže sa nedal určiť ich vek. Poslednou šancou je kopať okolo najstarších múrov v interiéri kostola, kde je väčší predpoklad neporušených hrobov."

Nanešťastie, v roku 1998 v Klátovej Novej Vsi vytopilo suterén, kde bol uložený farský archív a záznamy o kostole. „Všetko sa rozmočilo, tak to vraj vyhodili. Historik Ján Lukačka, rodák z Krnče, sa chcel do archívu dostať ešte pred potopou, avšak vtedajší farár ho nepustil. Škoda, už sa nikdy nedozvieme, čo sa v archíve nachádzalo." V jednej maďarskej literatúre sa uvádza vznik kostola v roku 1152. „Nevieme však, odkiaľ zobrali tento údaj," krčí plecami reštaurátor.

Skryť Vypnúť reklamu

Hoci presný rok vzniku kostola zatiaľ nie je známy, vďaka výskumom, vedeným stavebným historikom Martinom Bónom a Martinom Mikulášom sa podarilo odhaliť, ako kostol menil počas storočí svoju veľkosť, pôdorys, kedy prebehli najdôležitejšie prestavby a akého boli rázu.

Pôvodne bol kostolík užší a kratší, predĺžili ho až v polovici 13.storočia. Súčasná veža pochádza z renesancie, prelomu 16. a 17.storočia.

Nesie stopy polodrahokamov

Práve do podoby z tohto obdobia sa navracia aj exteriér kostola. „Na fasádu dávame bielu gletovanú (hladenú) omietku, ktorej pozostatky sme našli na veži." Kostol tak po zelenom náteri z 19.storočia a okrovom z roku 1937 získa opäť belostný vzhľad. (Kostol bol opäť biely po oprave v roku 1958.)

Metodika obnovy interiéru ešte nie je presne určená, isté však je, že sa budú odstraňovať mladšie omietky, pod ktorými sa nachádzajú fresky.

„Reštaurátorský výskum už prebehol, momentálne píšeme návrh na samotné reštaurovanie. Pôjde o mravenčiu a veľmi nákladnú prácu. Dúfame, že sa nám podarí získať na to financie," vyslovuje Martin oprávnené obavy.

Najstaršia freska sa nachádza vo svätyni s oltárom, ktorá bolo postavená na prelome 13.-14.storočia. „Ide o ranogotickú fresku," upresňuje Martin a nasvecuje nám odkryté časti. „Hore by mal byť Kristus pantokrator (svetovládca), držiaci v ruke knihu. Išlo o častý ranostredoveký motív v kostoloch," vysvetľuje. „Vidno tam aj svätožiary svätcov, nad nimi niky (výklenky v stene - pozn.red.)." Historici tvrdia, že ide o známy námet - apoštoli v jeruzalemských arkádach.

Pekne sú zachované neskorogotické fresky z 15.storočia. Máme tu Klaňanie troch kráľov a vedľa sa nachádza výjav, ktorý sa zatiaľ nepodarilo rozlúštiť."

Pri obhliadke ornamentálnych neskorogotických freskách so stále živou farebnosťou nás Martin zasväcuje do tajomstva stredovekých pigmentov, ktoré sa používali na výrobu farieb. „Tieto modré a zelené boli najvzácnejšie - cenné ako zlato, lebo sa získavali z polodrahokamov. Zelený bol z malachitu, modrý z lapis lazuli. Na lacnejší spôsob získavania pigmentov sa prišlo neskôr, no hlavne až v 19.storoči."

K ďalším významným pamiatkam v interiéri patrí barokový oltár z prvej polovice 18.storočia . Do roku 1992 na ňom stálo niekoľko sôch svätcov, na oltári viseli obrazy - sv. Jozefa a ústredný s motívom narodenia Panny Márie. „Všetky obrazy a sochy ukradli. Zámok na kostole evidentne nebol dosť pevný," komentuje Martin.

Kazateľnica údajne pochádza z prelomu 16. a 17. storočia, kedy mali kostol v správe evanjelici.

Jediné škody na kostole však nespôsobil len zlodeji a neúprosný čas. Napríklad v 50. rokoch prepílili a vysunuli chorus, na ktorom sa nachádzal organ, čím vzniklo veľa pamiatkových škôd.

„V 16. storočí Ponitrie okupovali bratia Podmanickí, ktorí kláštor v Klížskom Hradišti prebudovali na pevnosť a obsadili aj dedinku Sádok. Najbližšie okolie sužovali svojím vyčíňaním natoľko, že bolo proti nim vyslané vojsko uhorského kráľa Ferdinanda I.Hradišti Vojaci Sádok údajne sčasti zničili. Ide však len o nepodložené údaje od uhorského pamiatkára Ferencza Drahotuszkeho (1876)," zdôrazňuje Martin. Okrem toho kostolík vypálili Tatári aj Turci.

Á propos, krypty. „Ich klenba bola prerazená od roku 1933, my sme ich opätovne našli georadarom. Máme ich tu deväť, čo je veľmi vysoký počet na taký malý kostol."

Deti vyberali lebky z krýpt

Žiaľ, ani tie sa už nenachádzajú v pôvodnom stave. „Od toho 33-ho boli údajne do roku 1958 otvorené, miestni tvrdia, že tam chodili deti a mladí, vyťahovali kostry a strašili sa lebkami, v ktorých mali zapálené sviečky. Preto prevalenú klenbu podšalovali a zaliali. Neporušené zostali len dve, mali by v nich byť pochované rodiny Huszár a Gostony."

Vonkajšiu kryptu spojenú s ďalšími dvomi pod kostolom, ktorých posladná je zasypaná sutinou, plánujú vyčistiť a nájsť pôvodný vstup do krýpt. Radi by ich sprístupnili aj verejnosti.

V okolí Sádku v tom čase kopal aj amatérsky archeológ Oldrich Krupica, učiteľ z Bošian. „Učil aj môjho otca a ten spomínal, ako po vyučovaní niektorých naverboval a museli ísť po škole kopať. Podarilo sa mu nájsť napríklad esovité náušnice z 11.-12.storočia, prstene, zlaté gombíky."

Na webe Slovacie Incognity sa okrem iného píše, že historická hodnota kostolíka v Sádku je dôkazom duchovnej a kultúrnej vyspelosti stredovekého obyvateľstva v tejto oblasti. Vypovedá však aj o ich technickej vyspelosti. „Na kostole sa potvrdilo 11 rôznych druhov kameňa, z ktorých bol postavený. Opracované články okien a portálov sú tufu a pieskovca, ktorý použili v polovici 13. storočia. Prvý sa ťažil v Obyciach pri Zlatých Moravciach a druhý v Banke pri Piešťanoch. Viete si predstaviť, aké to muselo byť náročné, nazrážať ich sem desiatky kilometrov iba na vozoch? Vďaka tomu vieme aj o tom, že tieto trasy existovali už stáročia dozadu."

V čase našej poldruhahodinovej návštevy sa na kostolík prišli pozrieť dve dvojice. Obe nazreli aj dovnútra a živo sa zaujímali, kedy rekonštrukciu dokončia.

Kostol obchádzajú aj skupinky s GPS

„Kostolík má pre ľudí z okolia veľký význam, na poslednú Veľkonočnú omšu prišlo okolo tristo ľudí," komentuje Martin. Hoci my sme autom prístupovú cestu na prvý raz nenašli, turistov, ktorí sa zastavia v Klátovej Novej Vsi (Sádok je jej miestna časť, už takmer vyľudnená. Obyvatelia odišli po tom, čo sa tam plánovala stavať priehrada - pozn.red.) k nemu navedie turistický chodník. „Hoci je bežne zamknutý, kostolníčka, ktorá býva neďaleko, ho na požiadanie každému otvorí." Martin však priznáva, že cezpoľní sa o tejto možnosti nemajú ako dozvedieť. „Po obnove by sme radi zlepšili celkovú informovanosť."

Okrem omší sa tu ešte donedávna sporadicky usporadúvali koncerty či večery poézie. Martin dúfa, že práve akcie takéhoto typu sa po rekonštrukcii kostolíka opäť obnovia.

V jeho blízkosti sa donedávna konávali aj Sádocké dni, ktoré mali údajne miestni veľmi radi. „Postupne však skĺzli na úroveň, ktorá bola pre toto miesto už trochu nedôstojná."

Ešte jeden typ návštevníkov sa ku kostolíku pravidelne zatúla. „Skupinky, ktoré hrajú geocaching," prezrádza Martin. „Ide o hru, kedy skupinka pomocou GPS hľadá rozličné predmety ukryté v skrýšach po celom Slovensku. Sádok je jednou z nich. Niektorí sa po splnení cieľa iba zapíšu do pripravenej knihy a a idú ďalej, iní sa naopak radi čo - to o kostolíku dozvedia."

A na záver ešte aktuálna informácia pre záujemcov. Najbližšia omša by sa tu mala konať v septembri 13. septembra, v čase hodov.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 2. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 3. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 4. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 5. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 6. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 7. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 8. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 9. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 10. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 1. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 2. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 3. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 4. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 5. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 6. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 7. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 8. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 9. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 10. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 18 071
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 333
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 949
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 100
 5. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 5 024
 6. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 4 338
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 683
 8. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 378
 9. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 754
 10. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 723

Blogy SME

 1. Magenta Life: Vydarený tretí ročník PM Konferencie, na ktorej sme nechýbali
 2. Anna Milanová: Kytice kvetov 2... 2021
 3. Mária Szegfüová: 20 vyhratých súdov, 20 kg papierov, 11 rokov boja za spravodlivosť
 4. Tomáš Vodvářka: Soucit jako universální emoce?
 5. Adriana Boysová: Mladá láska
 6. Július Kovács: Prešlo 20 mesiacov od volieb a my voliči Oľano prehrávame
 7. INEKO: Finančné zdravie žúp sa kvôli koronakríze začalo zhoršovať, významne im narástol dlh
 8. Michal Porubän: "Nenávistná Čaputová" vs "Mierotvorca Blaha".
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 957
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 12 035
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 8 699
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 7 136
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 736
 6. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 563
 7. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 4 485
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 097
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Alekšince (vľavo) sa po vyše 14 rokoch stretnú v súťažnom derby s Rišňovcami.

Lukáčovce navyšujú kapacitu – prvýkrát v histórii pohostia piatu ligu.


2m
Bankomat v Zbehoch, ktorý bol poškodený v septembri.

Páchatelia použili nový spôsob - išli zozadu, cez sklad potravín.


2 h
Kruhový objazd pod Zoborom.

Dopravnú situáciu v lokalite Nitre podľa poslancov zhoršila výstavba v susedných dedinách. Kto by mal cestu financovať, zatiaľ nie je rozhodnuté.


4 h

V dnešnej poradni si s odborníkom Rastislavom Magnom, ktorý sa v spoločnosti Intersport špecializuje na beh, preberieme doplnky výživy vhodné hlavne pre bežcov a vytrvalostných športovcov.


7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mladý muž prekročil rýchlosť medzi obcami až o 67 kilometrov za hodinu.


21. okt

Židovskú školu postavili medzi vojnami. Bola aj súčasťou geta.


22 h

Slovensko-český Justin Bieber a hlas, ktorý porote vtisol slzy do očí a vyvolal zimomriavky na predlaktiach. To sú súrodenci Marián a Lucia Hollí.


23 h

Organizačná štruktúra štátneho podniku Lesy SR sa má zmeniť v januári budúceho roka.


7 h

Blogy SME

 1. Magenta Life: Vydarený tretí ročník PM Konferencie, na ktorej sme nechýbali
 2. Anna Milanová: Kytice kvetov 2... 2021
 3. Mária Szegfüová: 20 vyhratých súdov, 20 kg papierov, 11 rokov boja za spravodlivosť
 4. Tomáš Vodvářka: Soucit jako universální emoce?
 5. Adriana Boysová: Mladá láska
 6. Július Kovács: Prešlo 20 mesiacov od volieb a my voliči Oľano prehrávame
 7. INEKO: Finančné zdravie žúp sa kvôli koronakríze začalo zhoršovať, významne im narástol dlh
 8. Michal Porubän: "Nenávistná Čaputová" vs "Mierotvorca Blaha".
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 957
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 12 035
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 8 699
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 7 136
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 736
 6. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 563
 7. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 4 485
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 097
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu